بیش از ده هزار بیت کوین هک‎ شده از صرافی بیتفینکس در ۲۰۱۶، جابه‌جا شد

جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
هرچند که فروش بیت‌کوین‌های سرقتی توسط هکرها کار سختی است اما انتقال آن‌ها می‌تواند با نوسان بازار مرتبط باشد.
تبلیغات

بخشی از بیت‌کوین ساکن که در ۲۰۱۶ توسط هکرها از صرافی رمزارز بیتفینکس به سرقت رفته بود، امروز جابه‌جا شد. مقدار این بیت‌کوین‌ها ۶۲۰ میلیون دلار است و بعضی از مشارکت‌کنندگان بازار از این امر وحشت کرده‌اند و نگران روندی نزولی برای بیت کوین هستند. 

بات تحلیل‌گر بیت کوین با نام Whale Alerts، اولین کسی بود که اخطار را اعلام کرد و بیش از پنج جفت تراکنش را از والت‌هایی که از ۲۰۱۶ ساکن بودند نشان داد:

⚠ ⚠ ⚠ ⚠ ⚠ ⚠ ⚠ 1241.37 BTC ([معادل] ۷۸٬۲۴۶٬۴۹۴ دلار) از سرمایه‌های به سرقت رفته از بیتفینکس در ۲۰۱۶ به والتی ناشناس منتقل شد.@Whale Alert ، بیست و پنج فروردین ۱۴۰۰ (۱۴ آوریل ۲۰۲۱)

بزرگ‌ترین تراکنش برای ۱۲۴۱/۳۶۷۲ بیت کوین ارزشی بیش از ۷۸ میلیون دلار دارد ( هکر تنها کارمزد ۰/۰۰۰۷۲۹۱۰ بیت کوین معادل ۴۵ دلار را پرداخته کرده است)، سایر تراکنش‌های انجام شده مقادیر کم به اندازه‌ی ۱/۵ بیت کوین بوده است. کوین‌تلگراف در کل ۶۳ تراکنش را شمرده است که در آن‌ها ۱۰۰۵۰ بیت کوین معادل بیش از ۶۲۰ میلیون دلار جابه‌جا شده است.

هرچند که هکر به‌طور متناوب کوین‌ها را تا امروز بین والت‌ها جابه‌جا کرده است اما این انتقال بزرگ‌ترین تراکنش بیت کوینی هک شده تا امروز است. در طول سال‌ها هکر بین ۱ و ۲ درصد از کوین‌ها را جابه‌جا کرده بود ولی این‌بار ۸/۳ درصد از کل ۱۲۰ هزار بیت کوین را جابه‌جا کرده است که بیش از ۷/۴ میلیارد دلار ارزش دارد.

هک صرافی بیتفینکس 2016

خلاصه‌ی هک بیتفینکس تا ژوئن ۲۰۲۰. منبع : کریستال ۲۰۱۶

پیش‌بنی هدف تراکنش‌ها کاری مشکل است. بعضی از انتقال‌ها بین والت‌هایی ناشناس که با هکر مرتبط هستند انتقال داده شده است، اگرچه بسیار از والت‌ها به‌تازگی ساخته شده‌اند. ناظران متعددی گفته‌اند که خرج این بیت کوین‌ها برای هکر تقریبا غیرممکن است، زیرا هیچ صرافی اصلی این کوین‌های لکه‌‌دار را قبول نمی‌کند. هکر در ۲۰۲۰ سعی کرد که ۷۳۶ بیت کوین را به بازار دارک‌نت روسی بفروشد که از قضا دوباره سر از صرافی بیتفینکس درآورد.

ناتوانی هکر در فروختن بیت کوین‌های سرقتی باعث شده است که بعضی از تریدرها در بگویند که هدف او از این انتقال ترساندن بازار باشد که احتمالا در راستای پوزیشن شورت (پیش‌بینی سقوط بیت کوین) مرتبط است:

نه، هکر بیتفینکس نمی‌تواند بیت کوین را بفروشد (در هیچ حجمی).اما او/ آن‌ها می‌توانند به دلیل داشتن پوزیشن شورت در جایی دیگر، می‌خواهد بازار را دستکاری کند.آلیستر میلن (@alistairmilne)، بیست و پنج فروردین ۱۴۰۰ (۱۴ آوریل ۲۰۲۱)

شکار هکر هنوز در جریان است، بیتفینکس در آگوست سال قبل ۴۰۰ میلیون دلار جایزه برای اطلاعاتی در مورد هکر تعیین کرد. پرونده ظاهرا گشایشی در ۲۰۱۹ داشت یعنی زمانی‌که دو برادر اسرائیلی به دخالت در این حمله متهم شدند، اما پلیس والت‌هایی را پیدا کرد که حاوی مبالغی بسیار کمتر از ۱۲۰ هزار بیت کوین بود.

اخطار نهنگ بیتفینکس به التهاب بازار اضافه کرد. قیمت سهام صرافی کوین‌بیس که به‌تازگی در بورس نزدک ارائه شده است ابتدا تا ۴۲۵ دلار بالا رفت و سپس کف قیمتی ۳۵۰ دلار را تجربه کرد. هر چند که این قیمت هنوز بالای قیمت مرجع ۲۵۰ دلار به ازای هر سهم است، تریدرها سقوط بیت کوین تا ۶۱ هزار دلار را به‌عنوان سیگنالی منفی تلقی کرده‌‌اند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات