آیا پذیرش EIP-3368، اتریوم ۲ را دو سال به‌تعویق خواهند انداخت؟

آیا پذیرش EIP-3368، اتریوم ۲ را دو سال به‌تعویق خواهند انداخت؟

پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) جدید می‌تواند راهی برای توافق بین ماینرهای و توسعه‌دهندگان اتریوم باشد؛ اما تعداد کمی از کاربران از این EIP جدید حمایت می‌کنند.

پیشنهاد بهبود اتریوم یا EIP جدیدی در میان اعتراض ماینرها به تغییرات برنامه‌ریزی‌شده روی کارمزد شبکه اتریوم مطرح شده است. هرچند بعضی از افراد به این EIP به‌عنوان راه‌حلی برای تنش‌های ماینرها و توسعه‌دهندگان نگاه می‌کنند، این EIP توانسته است پشتیبانی تعداد کمی از کاربران را به خود جلب کند. در هفته‌های اخیر، تنش‌ها میان بر سر EIP-1559 شدت گرفته است؛ ارتقایی که در ماه جولای برنامه‌ریزی شده و به بازار کارمزد پرنوسان اتریوم نظم خواهد بخشید و درکنارهم بر درآمد ماینرها اثر زیادی خواهد گذاشت.

طبق پیشنهاد جدید با نام EIP-3368، پاداش بلوک اتریوم فورا به ۳ اتر افزایش یافته و سپس در مدت ۲ سال به ۱ اتر کاهش بیابد و سپس با به‌کارگیری ۱۵۵۹ به‌سمت اثبات سهم (PoS) حرکت کند تا اثرهای روی ماینرها کم شود.

۲۳ اسفند، تیم بیکو، توسعه‌دهنده اتریوم، در توییتی EIP-3368 را پیشنهاد کرد و باعث ایجاد بحثی داغ روی موضوع پیشنهادها در جامعه اتریوم شد. هرچند بیکو تأکید کرد 3368 «پذیرفته نشده» یا «برای انجام فوری برنامه‌ریزی نشده» است، او این پیشنهاد را به‌عنوان بارزترین چیزی توصیف کرده که از گفت‌وگوی ماینر‌ها با‌توجه‌به 1559 در چند هفته گذشته به‌دست آمده است.

بعد از مدت‌ها توییت‌نکردن آمده‌ام این مطلب را به‌اشتراک بگذارم: «پیشنهاد متقابل» استخراج‌کنندگان درمقابل 1559، EIP-3368 است که پاداش بلوک را تا ۳ اتر افزایش و سپس در مدت ۲ سال آن را به ۱ اتر کاهش خواهد داد. @BitsBeTrippin باید این موضوع را در نشست بعدی توسعه‌دهندگان اصلی مطرح کند. @EthMagicians

تیم بیکو timbeiko.eth (@TimBeiko). بیست و دوم اسفند ۱۳۹۹

اگرچه بسیاری از استخرها خیلی وقت است با EIP-1559 مخالفت کرده‌اند، با انتشار این خبر که ارتقای جدید در جولای اعمال می‌شود، بسیاری از استخراج‌‌کنندگان به نشان‌دادن قدرت تهدید خواهند کرد و قدرت هش خود را به‌مدت ۵۱ ساعت به تنها یک استخر تغییر خواهند داد. بااین‌حال در مخالفت با EIP-3368، کاربری با نام Red Panda Mining، انفلوئنسر و ماینر کریپتو و یکی از مدافعان قیام ماینرها، از این پیشنهاد جدید استقبال و اعلام کرده است که از نشان‌دادن قدرت حمایت خواهد کرد:

حرف ما شنیده شد. EIP-3368 مطرح شده است. افزایش پاداش به ۳ اتر و سپس هر سه ماه یک بار افتی معادل ۰/۲۵ اتر تا زمانی‌که در مدت ۲ سال این مقدار به ۱ اتر برسد. ۱۲ فروردین، نشان‌دادن قدرت را درمقابل @etherchain_org لغو می‌کنم و همه شما هم باید همین کار را انجام بدهید؛ مگر آنکه شما قبلا در استخر اترماین باشید.

رد پاندا ماینینگ (@RedPandaMining) ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

هرچند دیدگاه‌های رد پاندا و بیکو به این نکته اشاره می‌کنند که استخراج‌کنندگان و توسعه‌دهندگان اتریوم ممکن است برای رسیدن به نوعی از توافقی باشند، بحث‌ها در فروم Ethereum Magicians نشان‌دهنده دودستگی در جامعه اتریوم است. کاربری به نام گرین از طرح پیشنهادی به‌عنوان «یارانه‌ کاربران به ماینرها برای به‌تعویق‌انداختن تغییر قریب‌الوقوع» یاد می‌کند و می‌گوید:

تصمیمات تجاری کاربران اتریوم اهمیتی برای کاربران اتریوم ندارد. همان‌گونه که سودهایتان را تقسیم نمی‌کنید؛ پس ضررهایتان را نیز نباید تقسیم کنید.

سایر کاربران فوروم روی تلاش‌های توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم برای تسریع ادغام شبکه با اتریوم ۲ تأکید کرده و گفته‌اند 3368 تنها امری حتمی را به‌تعویق می‌اندازد. DCInventor گفته است:

سازش با این طرح، تنها حرکت حتمی از اتریوم ۱ به اتریوم ۲ را به‌تعویق می‌اندازد که در آن پاداش استخراج PoW صفر خواهد شد. از دیدگاه من، با‌توجه‌به این موضوع باید از تشویق سرمایه‌گذاری استخراج‌کنندگان روی تجهیزات ماینینگ خودداری کرد.

همچنین، جامعه ماینرها دربرابر EIP-3358 مقاومت زیادی دیده می‌شود و بسیاری از افراد در جواب به رد پاندا در توییتر گفته‌اند هنوز می‌خواهند برنامه‌ی «نشان‌دادن قدرت» را اجرا کنند.

***

این مقاله حاوی توصیه یا پیشنهاد اقتصادی زومیت نیست. خطر از‌دست‌دادن سرمایه در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد و سرمایه‌گذار باید پس از مطالعه و تحقیق، خود تصمیم نهایی را اتخاذ کند و مسئولیت تبعات آن را بر‌عهده بگیرد.

منبع cointelegraph
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده