مایکروسافت انرژی مورد نیاز دیتاسنترهای خود را از فاضلاب تامین خواهد کرد

پنج‌شنبه ۲ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۴۲
مطالعه 2 دقیقه
مایکروسافت از جزئیات ساخت یک دیتا سنتر (پایگاه داده) در تصفیه خانه فاضلاب شهر شاین ایالت وایومینگ آمریکا پرده برداری کرد. این دیتا سنتر کوچک از سلول‌های سوختی نیرو می‌گیرد که از زیست گازهای تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب‌ها استفاده می کند. زیست گاز یا بیوگاز از تجزیه بی‌هوازی میکروارگانیسم‌های گرمادوست زباله ها بدست می آید.

این دیتاسنتر مایکروسافت 200 کیلوواتی است و ابعاد 10 در 20 فوت دارد که شانه به شانه تاسیسات تصفیه خانه آب شاین ساخته شده است. چیدمان لوله‌ها طوری است که متان تولید شده از فاضلاب را جدا کرده و آن را تمیز می‌کند. سپس بطور خودکار این گاز به سلول‌های سوختی پایگاه داده منتقل می شود. تمام این روند بصورت اتوماتیک انجام می شود، بخاطر همین هم بسیار به صرفه تر و بهینه تر از استخراج دستی گاز از فاضلاب خواهد بود.

البته فقط مایکروسافت نیست که بدنبال استفاده از بیوگازها در سلولهای سوختی دیتاسنترهاست. اپل هم می خواهد از این گازهای مجانی استفاده کند اما برخلاف کار مایکروسافت، اپلی ها می خواهند بیوگازها را به لوله‌های گاز طبیعی که می توانند کیلومترها از محل سلول های سوختی دور باشند، تزریق کنند.

«برایان جانوس» معمار تاسیسات مایکروسافت به خبرنگار gigaom گفت که تمام سیستم اعم از سلول های سوختی، سیستم استخراج بیوگاز، سیستم تمیز کننده بیوگاز، سرورها و بسته های نرم افزاری/سخت افزاری مورد استفاده 8 میلیون دلار هزینه داشته که سهم پرداختی مایکروسافت از آن 5.5 میلیون دلار بوده است.

مایکروسافت با این کار کمک می‌کند که راه های دیگری برای قدرت دهی به دیتاسنترهای دیگر را بیابد. همچنین با این کار وابستگی به شبکه برق برای استفاده در زیر ساخت های اینترنتی کاهش می یابد.

اگر در این تصفیه خانه تمامی روندها بدرستی انجام گیرد و طبق روال پیش برود، مایکروسافت دیتاسنترهای کوچک دیگری هم در تصفیه خانه‌های فاضلاب نقاط دیگر تاسیس خواهد کرد. جانوس می‌گوید که تصفیه خانه ها مکان‌های مناسبی برای راه اندازی دیتاسنترهای کوچک هستند چرا که معمولا در نزدیکی آنها تراکم جمعیت وجود دارد، و به همین دلیل نیز مایکروسافت می تواند سرویس های خود را در جاهایی عرضه کند که کاربران وجود دارند و هم یک اکوسیستم قوی و موثر از بیوگازها بوجود آورد.

مایکروسافت می گوید که ساخت کارخانه اطلاعاتی خود را بزودی آغاز خواهد کرد و احتمالاً در بهار سال آینده آن را راه اندازی کند. پس از 18 ماه آزمایش و استفاده، مایکروسافت این دیتاسنتر را در اختیار دانشگاه و مقامات شهر قرار خواهد داد تا آنها هم بتوانند آزمایشات خود را بر روی آن انجام دهند و از مزیت‌های استفاده از آن در مقیاس‌های بزرگتر مطلع شوند.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود