محصولات الکتریکی در فرانسه به‌زودی با برچسب‌ تعمیرپذیری فروخته خواهند شد

محصولات الکتریکی در فرانسه به‌زودی با برچسب‌ تعمیرپذیری فروخته خواهند شد

اتحادیه‌ی اروپا اعمال برچسب‌ تعمیرپذیری روی دستگاه‌های الکتریکی را اجباری می‌کند و فرانسه اولین کشور اروپایی است که استفاده از آن را از ژانویه‌ی ۲۰۲۱ آغاز خواهد کرد.

پارلمان اروپا طرح جدید معرفی و توسعه برچسب‌گذاری اجباری روی وسائل الکتریکی را تصویب کرد. این برچسب در زمان خرید محصولات، اطلاعات شفاف از طول عمر دستگاه و تعمیرپذیری آن‌ را دراختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد و فرانسه اولین کشور اروپایی است که آن‌ را از ژانویه‌ی سال ۲۰۲۱ استفاده خواهد کرد.

پارلمان اروپا برای طرح پشتیبانی از حق تعمیر مصرف‌کنندگان رأی‌گیری کرد که ۳۹۵ رأی مثبت، ۹۴ رأی منفی و ۲۰۷ رأی ممتنع داشت و با توجه‌ به اکثریت آراء، این طرح را تصویب کرد. از این پس دستگاه‌های الکتریکی از جمله گوشی‌ هوشمند، تلویزیون‌، لپ‌تاپ‌ و ماشین ظرفشویی در اروپا باید با برچسبی برای مشتریان عرضه شوند که اطلاعاتی درباره‌ی تعمیرپذیری دستگاه داشته باشد.

برچسب‌های مورد بحث به تعمیرپذیری محصولات از ۱ تا ۱۰ امتیاز می‌دهند؛ همانند امتیازاتی که iFixit پس از کالبدشکافی محصولات می‌دهد. این امتیازات با توجه‌ به عواملی مانند سهولت جداسازی اجزا، دسترسی به اطلاعات تعمیر و دسترسی و قیمت لوازم یدکی داده می‌شود.

برچسب تعمیرپذیری دستگاه‌ها در فرانسه

درواقع برچسب تعمیرپذیری روی محصولات اطلاعاتی به مشتریان می‌دهد که محصولاتی را برای خرید در اولویت قرار دهند که راحت‌تر تعمیر می‌شوند. همچنین طرح جدید تولیدکنندگان را برای کسب امتیاز بالاتر تشویق می‌کند و آن‌ها دستگاه‌هایی تولید می‌کنند که راحت‌تر تعمیر شوند. با برچسب‌گذاری تعمیرپذیری محصولات به گونه‌ای تعمیر می‌شوند که طول عمر بیشتری داشته باشند و این برای حفظ محیط ‌زیست سودمند است و کاربران هم برای خرید محصولات جدید هزینه‌ی بیشتر پرداخت نمی‌کنند.

اوگو والوری، هم‌بنیانگذار The Restart Project، می‌گوید:

امیدواریم این طرح به‌زودی اجرا و معیار امتیازدهی تعمیرپذیری برای محصولات الکتریکی و الکترونیکی فروخته‌شده در سراسر اروپا تعیین شود تا مصرف‌کنندگان با اطمینان بیشتر آن محصولات را بخرند.

سازمان The Restart Project از سال ۲۰۱۲ و با هدف آگاهی مردم از تعمیرات لوازم‌ الکتریکی‌ فعالیت خود را آغاز کرد.

بر اساس نتایج تحقیق انجام‌شده با عنوان «دیدگاه اروپایی‌ها برای مدیریت ضایعات و استفاده بهینه از منابع» در سال ۲۰۱۴، ۷۷ درصد اروپایی‌ها به ‌جای تعویض دستگاه‌های الکتریکی، ترجیح می‌دهند آن‌ها را تعمیر کنند. همچنین ۷۹ درصد از جامعه‌ی آماری این تحقیق اعلام کردند که تولیدکنندگان باید تعمیر محصولات و تعویض قطعات دستگاه‌هایشان را امکان‌پذیر کنند.

همان‌طور که گفته‌ شد، فرانسه به‌عنوان کشور پیشرو در اتحادیه‌ی اروپا برچسب‌ تعمیرپذیری عرضه خواهد کرد و اتریش مالیات خدمات تعمیراتی را کاهش می‌دهد و برای تعمیر دستگاه‌های الکتریکی، معافیت‌هایی در نظر می‌گیرد. این کشور در برخی از شهرها برای هزینه‌های تعمیراتی بیش از ۱۰۰ یورو، نیمی از هزینه‌ها را دریافت نمی‌کند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده