ماسایوشی سان: سافت بانک ۸۰ میلیارد دلار پول نقد برای روز مبادا دارد

ماسایوشی سان: سافت بانک ۸۰ میلیارد دلار پول نقد برای روز مبادا دارد

ماسایوشی سان، بنیانگذار سافت‌بانک، در کنفرانس DealBook دربا‌ره‌ی موضوعاتی مانند وضعیت مالی این شرکت صحبت کرد. او همچنین نظرش را درباره‌ی تصمیم دولت آمریکا مبنی ‌بر ممنوعیت تیک‌تاک در آن کشور بیان کرد.

ماسایوشی سان، سرمایه‌گذار و کارآفرین ژاپنی، از قدرتمندترین افراد سیلیکون‌ولی محسوب می‌شود. او در سال ۱۹۸۱ سافت بانک را به‌عنوان توزیع‌کننده‌ی نرم‌افزار در توکیو تأسیس کرد. فعالیت‌های سافت‌بانک با هدایت سان در عرصه‌های دیگر گسترش یافت و اکنون به‌عنوان یک هلدینگ باارزش در دنیا شناخته می‌شود. سافت‌بانک از سال ۱۹۹۶ سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های مختلف را آغاز کرد که گاهی این سرمایه‌گذاری‌ها سودآور بود و گاهی به ضرر این شرکت تمام می‌شد.

در دو سال اخیر، همکاری با وی‌ورک و ویروس کرونا از عواملی بودند که ضررهایی برای سافت‌بانک به ‌همراه داشتند و سان در جایگاه مدیرعامل این هلدینگ، چنین چالش‌هایی را تجربه کرده است. بااین‌حال او همیشه با خوشبینی به قضایا نگاه می‌کند و حتی اخیرا گفته است از اشتباهاتش درس می‌گیرد و آن‌ها را می‌پذیرد.

چند روز پیش، کنفرانس DealBook نیویورک تایمز برگزار شد و سان از توکیو با شرکت در این کنفرانس مجازی، درباره‌ی موضوعاتی از جمله اقدامات اخیر و دارایی سافت‌بانک، تجربه‌ی همکاری با وی‌ورک (WeWork) و تحریم‌های آمریکا علیه تیک‌تاک گفت‌وگو کرد. رسانه‌ی تک‌کرانچ گزارشی از صحبت‌های سان تهیه‌ کرده است که در ادامه می‌خوانید.

سرمایه‌گذاری سافت‌بانک برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

مارس امسال، سان نگرانی‌اش از ویروس کرونا را با ارسال توییتی ابراز کرد که درنتیجه‌ی آن، متخصصان پزشکی ژاپنی او را به ایجاد وحشت و دلهره‌ میان مردم متهم کردند.

برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، سافت‌بانک بزرگ‌ترین مرکز خصوصی برای آزمایش کرونا را در ژاپن با جمعیت ۱۲۶/۵ میلیون نفر تأسیس کرد. گفته می‌شود اکنون در این کشور روزانه‌ ۱۳۰۰ مورد جدید مبتلا به ویروس کرونا شناسایی می‌شود. در مقام مقایسه، آمریکا با ۳۲۸ میلیون جمعیت، روزانه بیش از ۱۶۶ هزار مورد جدید مبتلا به ویروس کرونا دارد.

۸۰ میلیارد دارایی نقد برای روز مبادای سافت‌بانک در نظر گرفته شده است

سان دلیل کاهش شیوع ویروس کرونا در ژاپن را آگاهی و رفتار صحیح شهروندان ژاپنی و استفاده از ماسک دانست. او با بیان احتمال تولید انبوه و توزیع واکسن کرونا تا دو یا سه ماه آینده، گفت وقوع هر فاجعه‌ای در این زمان ممکن است. درواقع اگر سافت‌بانک دچار ورشکستگی شود، درنتیجه‌ی اثر دومینو ممکن است فعالیت این مرکز پزشکی را تحت تأثیر قرار دهد؛ همانند پیامدهای ورشکستگی بانک سرمایه‌گذاری برادران لمان (Lehman Brothers) در سال ۲۰۰۸ که روی صنعت بانکداری تأثیر گذاشت.

بنیانگذار سافت‌بانک گفت:

در این شرایط بحرانی، هر اتفاقی می‌تواند برای سافت‌‌بانک بیفتد. نتایج واکس‌های مرکز آزمایش ویروس کرونا به‌خوبی پیش می‌رود؛ اما تصمیم دارم سافت‌بانک را برای شرایط سخت‌تر آماده کنم و به این منظور ۸۰ میلیارد دلار دارایی برای روز مبادا در نظر گرفته‌ایم. وجود پول نقد برای ماندگاری در این شرایط بحرانی ضروری است.

در ادامه، سان درباره‌ی بازگشت سهام سافت‌بانک توضیح داد؛ پیشنهادی که شرکت آمریکایی مدیریت الیوت (Elliott Management)، دومین سرمایه‌گذار بزرگ سافت‌بانک به سان داده بود تا با پرداخت دارایی‌های سافت‌بانک، بخشی از سهام آن را بخرد؛ سهامی که اوایل سال جاری به‌شدت افت پیدا کرده بود‌.

سان در ادامه‌ی صحبت‌هایش درباره‌ی وضعیت سهام سافت‌بانک گفت:

مارس امسال، سهام سافت‌بانک حدود ۷۰ درصد افت داشت و با خود گفتم این بهترین زمان خرید سهام است. وقتی ارزش سهام ۷۵ درصد کاهش یافت، بیشتر برای خرید آن مصمم شدم. درواقع با پرداخت یک‌چهارم ارزش دارایی پایه می‌توانستم سهام‌ سافت‌‌بانک را برگردانم.

بنیانگذار سافت‌بانک به سود خرید این سهام برای شرکت‌های زیرمجموعه‌ی سافت‌بانک اشاره کرد؛ شرکت‌هایی که ضرر زیادی از بحران ناشی از شیوع کرونا متحمل شدند.

تجربه‌ی همکاری با وی‌ورک

ماسایوشی سان حداقل ۱۸/۸ میلیارد دلار روی وی‌ورک سرمایه‌گذاری کرده بود و در این سرمایه‌گذاری متضرر شد.

سال گذشته وی‌ورک به آستانه‌ی ورشکستگی نزدیک شده بود و آدام نیومن، هم‌بنیانگذار و مدیرعامل سابق وی‌ورک، این شرکت را ترک کرد.

سان دربار‌ه‌ی تجربه‌ی همکاری با وی‌ورک گفت:

از نظر من همین که آدام نیومن اشتباهتش را پذیرفته‌، یک تجربه است. او باهوش است و فکر می‌کنم برخی اشتباهاتش را انکار نمی‌کند. نیومن بلند‌پرواز است و قابلیت‌های زیادی دارد. او می‌تواند مردم را متقاعد کند و رهبر فوق‌العاده‌ای است؛ اما او اشتباه می‌کند و هر انسانی مرتکب اشتباه می‌شود. من در بخشی از اشتباهات او شریک هستم. به او احترام می‌گذارم. مطمئنم نیومن یک روز به دنیای کسب‌وکار برمی‌گردد و کارهای فوق‌العاده انجام می‌دهد. باور دارم او روزی بسیار موفق می‌شود و می‌گوید: «از اشتباهات گذشته‌ام درس گرفتم.»

سان در انتهای مصاحبه گفت خودش فردی است که اشتباهاتش را می‌پذیرد و از آن‌ها یاد می‌گیرد.

تصمیمات دولت ترامپ در ممنوعیت تیک‌تاک در آمریکا

حدود دو سال پیش بایت دنس، شرکت مالک تیک‌تاک، سه میلیارد دلار از سافت‌بانک سرمایه‌ دریافت کرد و در آن زمان، به ارزش ۷۸ میلیارد دلاری رسید. احتمال می‌رود با جذب سرمایه‌ی پیش ‌رو، ارزش بایت دنس به ۱۸۰ میلیارد دلار برسد و احتمالا سافت‌بانک از سرمایه‌گذاران اصلی آن باشد.

چند ماه پیش، آمریکا اپلیکیشن تیک‌تاک را در این کشور ممنوع اعلام کرد و ادامه‌ی فعالیت این پلتفرم را به‌ شرطی مجاز دانست که شرکت‌های آمریکایی مالکیت شرکت تیک‌تاک در آن کشور را به دست بگیرند. حال اوراکل و والمارت برای خرید تیک تاک وارد مذاکره با این شرکت چینی شده‌‌اند. سان توقف فعالیت اپلیکیشن محبوب کاربران به بهانه‌ی نگرانی‌های سیاسی را اتفاق بدی می‌داند.

همچنین سان درباره‌ی اتهامات وارده‌ مبنی ‌بر جاسوسی دولت چین از تیک‌تاک گفت بایت دنس تصمیم ندارد امنیت ملی کشورها از جمله آمریکا، هند، ژاپن و کشورهای اروپایی که شرکت‌های تیک‌تاک در آنجا واقع هستند و حریم خصوصی کاربرانش را به خطر بیندازد. او افزود برای رفع نگرانی مقامات، همیشه راه‌حل‌های فنی وجود دارد و آن‌ها می‌توانند در هر کشور از امنیت ملی‌شان محافظت کنند.

مدیرعامل سافت‌بانک درباره‌ی نگرانی‌های اخیر مقامات آمریکا علیه غول‌های فناوری گفت لزوما این شرکت‌های بزرگ به ‌دلیل داشتن ارزش بالا در بازار نباید به شرکت‌های کوچک‌تر تقسیم شوند. 

منبع techcrunch
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده