سوپر کامپیوترIBM انسان را در مسابقه پرسش و پاسخ Jeopardy شکست داد

دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۹ - ۱۴:۳۱
مطالعه 2 دقیقه
IBM پس از صرف مدت زمان طولانی بالاخره توانست سوپر کامپیوتر خود را که واتسون نام دارد برای شرکت در مسابقه تلویزیونی پرسش و پاسخ Jeoparty آماده کند. IBM این پروژه را در آپریل 2009 اعلام رسمی کرد و ادعا کرد که قصد دارد یک ابر رایانه برای شرکت در مسابقه پرسش و پاسخ آماده کند. این ابر رایانه قادر است به سئوالات پیچیده مختلف با دقت کافی و سرعت بسیار بالا پاسخ دهد.
تبلیغات

هفته گذشته واتسون (سوپرکامپیوتر IBM) در مسابقه Jeopardy که در نیویورک برگزار گردید شرکت کرد تا با اسطوره های این مسابقه یعنی Ken Jennings  و Brad Rutter به رقابت بپردازد. همانطور که بسیاری انتظار داشتند ای بی ام با واتسون توانست در این مسابقه برنده شود.

واتسون حتی یک سئوال را هم از دست نداد و به تمام سئوالات به درستی پاسخ داد در پایان مسابقه واتسون برنده 4,400 دلار، Ken برنده 3,400 دلار و Brad نیز 1,200 دلار برنده شد.

واتسون قادر است متون مختلف را بخوبی خوانده  و پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات، آنها را سازماندهی کند و در نهایت مفهوم سئوال را درک کرده و پاسخ صحیح را جواب دهد.

مسابقه ای که سه شنبه برگزار شد تنها برای آزمایش قدرت واتسون بود و  قرار است این سوپرکامپیوتر در مسابقات آینده Jeopardy نیز شرکت کند. یکی از ویژگی های واتسون که مورد پسند تماشاگران قرار گرفت، نمایش گرافیکی است که سه پاسخ نزدیک به سئوال به ترتیب اولویت نمایش داده می شوند و پاسخی که از نظر واتسون از همه به جواب نزدیک تر است را انتخاب می کند.

ویدویی که در ادامه آمده است را از دست ندهید:

منبع: Toms Hardware

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات