۱۵ فناوری امروزی که فرزندانمان هرگز به یاد نخواهند آورد

دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۱ - ۱۸:۳۶
مطالعه 11 دقیقه
هیچ فکر کرده‌اید همانطور که ما تصویر درستی از گرامافون و ماشین دودی و این قبیل نوآوری‌های گذشتگان نداریم، فرزند عزیز دل ما هم فناوری‌هایی را هرگز به چشم نخواهد دید و لمس نخواهد کرد؟ به نظر شما چه فناوری‌هایی به زودی و در عرض ده، پانزده سال آتی منقرض می‌شوند؟ بهتر است پیش از مطالعه‌ی ماجرای امروزی‌مان ابتدا شما هم یک فهرست بلندبالای پانزده‌تایی تهیه کنید تا در آخر ببینید آیا نوستراداموس خوبی هستید یا نه؟! این گوی و این میدان زومیت!

از لحظه‌ای که دریافتم همسرم کوچولوئی را در دل دارد و قرار است به زودی پدر شوم (نگارنده اصلی) شروع به تفکر پیرامون آینده‌ی این عضو جدید کرده و کوشیدم تا حضور او را در حوزه‌ی فناوری اطلاعات بسنجم. زمانی که پزشک گفت که جنین شش هفته‌ای‌مان اندازه یک دانه عدس است، دریافتم که فرزند عزیزم قد و قواره‌ی یک چیپ RFID است. بعدتر زمانی که دکتر به ما اطلاع داد که وزن جنین به نیم کیلوگرم رسیده‌ است، به دوستانم با افتخار می‌گفتم که بچه‌مان اندازه‌ی یک تبلت آی‌پد است. و این هفته وقتی با سلامتی و صحت دیده به جهان گشود، قد و قواره‌ی یک HP Envy 15 بود با این تفاوت که اسپیکرهایش جز گریه‌‌های گوش خراش چیز دیگری پخش نمی‌کردند!

همینطور که این پسر کاکل‌زری رشد می‌کند و به اندازه‌ی یک رایانه رومیزی، یک صفحه نمایش بزرگ تلویزیونی و نهایتاً هم‌قد یک راک سرور می‌شود، نمی‌توانم از این فکر بیرون بیایم که چه گجت‌هایی را این فرزند برومند هرگز به چشم ندیده است و مگر در فیلم‌ها یا موزه‌ها بتواند آنها را از نزدیک مشاهده نماید. همان ابزارهایی که برای منِ پدر، بسیار خاطره‌انگیز بوده‌اند. منظورم فناوری‌های بسیار قدیمی و از مد افتاده‌ای همچون دوربین‌های ضبط ویدئویی VHS یا حتی دوربین‌های 35 میلیمتری نیست. بلکه همان مواردی است که امروزه همه ما به کار می‌گیریم و در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم. در این مطلب 15 مورد از مهم‌ترین این فناوری‌های رفتنی را برای شما فهرست کرده‌ام.

اینترنت کابلی خانگی

وقتی یکی از همکاران 23 ساله‌ام ابراز کرد که دوران پیش از عرضه‌ی اینترنت پهنای‌باند خانگی را به خاطر نمی‌آورد، شگفت‌زده شدم. شاید روزگاری والدین این دوست عزیز از اینترنت دایال‌آپ برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کردند اما هر چه هست او چیزی از این ماجرا در یادو خاطر ندارد. اما در آینده درست زمانیکه پسرم 8 – 10 ساله می‌شود اینترنت بی‌سیم خانگی در کشور همه‌گیر خواهد شد، و مسلماً او دورانی که مردم برای استفاده از اینترنت حق اشتراک خدمات کابلی را پرداخت می‌کرده‌اند را به خاطر نخواهد داشت.

حتی امروزه اینترنت بر بستر 4G LTE دارای سرعت مناسبی برای دانلود و آپلود به نسبت اینترنت کابلی است، با این حال هزینه‌ی مورد اول به مراتب بالاتر است. در چند سال آینده شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنت ترجیح خواهند داد تا به جای ‌کشیدن کابل نوری در همه‌جای شهر، آنتن‌های هوایی گیرنده‌ی امواج رادیویی را جایگزین کنند. در آن مقطع زمانی آنچنان خواهد شد که تهیه‌ی اینترنت بی‌سیم ارزان‌تر از سایر روش‌ها به خصوص اینترنت کابلی خواهد بود. گرچه امروزه اینترنت بر بستر وایمکس نیز عرضه می‌شود، با این حال هنوز نتوانسته به سرعت و تضمین کیفی اینترنت کابلی برسد.

دوربین‌های تک کاره عکاسی و فیلمبرداری

امروزه با وجود دوربین‌های پرقدرت بر روی تقریباً تمامی گوشی‌های هوشمند تلفن همراه، شاهد هستیم که صنعت ساخت دوربین‌های خانوادگی، که فاقد تنظیمات ویژه‌ای برای دیافراگم و یا سرعت عکس‌برداری بودند، با رکودی فزاینده روبرو شده‌اند. برخلاف دوربین‌های عکاسی آنچنانی که تنها در مواقع ضرورت با خود حمل می‌کنیم، دوربین گوشی‌های هوشمند همان چیزی است که هر روزه در جیب به این سو و آن سو می‌بریم. از این گذشته با وجود انواع و اقسام برنامه‌های مختلف و فیلترهای زیبا و کاربردی قادریم تا بلافاصله پس از عکاسی، ماحصل کار را ویرایش و تصحیح نور کرده و بالافاصله بر روی شبکه‌های اجتماعی منتشر نماییم. بدین ترتیب عرصه حتی برای دوربین‌های حرفه‌ای DSLR نیز تنگ شده و دوبین‌های 3:4 متداول نیز کم‌کم باید غزل خداحافظی را بخوانند. گرچه ممکن است تعداد کمی از آنها کماکان به حیات خویش ادامه دهند، اما دیگر بازاری به عنوان دوربین‌های تک‌کاربره وجود خارجی نخواهد داشت.

تلفن‌های ثابت

همانطور که در گزارش سال 2010 مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده امریکا آمده است، در 26 درصد از منازل این کشور تنها تلفن‌های بدون‌سیم وجود دارد. به نظرم تا زمانی که شازده‌ تازه‌وارد خانواده‌مان به سن 5 سالگی برسد (یعنی سال 2017 میلادی) تنها تعداد معدودی از مردم، بخصوص افراد میانسال و کهنسال هستند که کماکان از تلفن ثابت استفاده خواهند کرد و اغلب قریب به اتفاق مردم استفاده از تلفن‌های همراه را ترجیح می‌دهند. و بالاخره زمانی که فرزندم 10 ساله شود، بیشتر شرکت‌های تجاری نیز به همین رویه خواهند پیوست و با حذف تلفن ثابت، هزینه‌ی سالانه‌ی زیادی را صرفه‌جویی خواهند کرد.

رایانه‌هایی که دیر بالا می‌آیند

کم شدن زمان بوت در رایانه‌های رومیزی را می‌توان یکی از مواهب پیشرفت‌های فنی در این حوزه به شمار آورد، موردی که به زودی کاملاً از بین خواهد رفت و آقازاده ما هرگز موضوعی به نام صبر کردن برای بوت شدن سیستم را به چشم نخواهد دید! در آینده‌ای نه چندان دور، کاربران دیگر رایانه‌های خود را خاموش نکرده و تنها آن را به حالت Sleep خواهند فرستاد که تغییر وضعیت آن به حالت فعال نیز در کسری از ثانیه خواهد بود. سیستم‌عامل‌های جدید قادر به نصب بسته‌های بروزرسانی و وصله‌های نرم‌افزاری بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد سیستم خواهند بود. با این وجود، اگر بنا به هر دلیلی ناچار به راه‌اندازی مجدد سیستم شدید، بوت شدن آن تنها چند ثانیه به درازا خواهد انجامید چرا که دیگر دیسک‌های نوع SSD و سیستم‌ عامل‌هایی نظیر ویندوز 8 قادرند تا سریعاً خود را در حالت آماده به خدمت درآورده و کاربر را معطل نگه‌ ندارند. روزی خواهد رسید که به پسرم بگویم: «ای روزگار...، اون روزا که من قد و قواره‌ی تو بودم ما چند دقیقه‌ای صبر می‌کردیم تا سیستم بالا بیاد، تازه خدا رو هم شکر می‌کردیم که همچین رایانه‌های پیشرفته‌ای رو داریم!»

سیستم‌عامل‌های مبتنی بر پنجره

زمانی که پسرم آماده استفاده از رایانه شخصی‌اش شود، کادرها و پنجره‌ها از ویندوز رخت خواهند بست! گرچه سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت و OS X مک آن دوران نیز به حیات خود ادامه خواهند داد، با این وجود در چند سال آینده دیگر خبری از کادرهای پنجره‌ای نخواهد بود و کادرهای قابل جابجایی، کاشی‌ها و ویجت‌ها جای آن را خواهند گرفت. امروزه شاهد هستیم که ویندوز 8 نیز با بکارگیری رابط کاربری مترو و استفاده مبتنی بر کاشی به سوی این هدف گام‌های آغازین را برداشته است.

دیسک‌های سخت

نخستین رایانه‌ای که داشتم یک TI 99 بود که از نوارهای کاست مخصوص برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌کرد. بعد از آن رایانه‌‌ام مجهز به فلاپی دیسک‌های 5.25 اینچی شد. سیستم بعدی که خریداری کردم دارای ترکیبی از فلاپی دیسک‌های 3.5 اینچی و یک دیسک سخت کوچک IDE بود. در رایانه‌ی بعدی یک دستگاه زیپ‌درایو و یک سخت‌افزار مخصوص ذخیره بر روی نوار مغناطیسی نیز وجود داشت. علی‌رغم اینکه تمامی این تجهیزات از نظر ظاهری با هم متفاوت بودند، همگی از یک فلسفه آن هم فناوری صفحات مغناطیسی بهره می‌بردند.

به دلیل اینکه دیسک‌های SSD فاقد تجهیزات حرکتی هستند، دارای سرعت دسترسی به مراتب بالاتری بوده و عمر آنها نیز بسیار طولانی است؛ گرچه امروزه هزینه‌ تهیه چنین دیسک‌هایی بسیار بالا است، ولی به زودی قیمت‌های آن نیز مقرون به صرفه شده و عموم کاربران استفاده از آن را ترجیح خواهند داد. امیدوارم زمانیکه فرزندم نخستین لپ‌تاپ خود را تهیه می‌کند، استفاده از چنین دیسک‌های سختی نیز همه‌گیر و عمومی شود. به نظر می‌رسد که دیسک‌های سخت امروزی تنها در سرورها قابل استفاده خواهند بود چرا که در این حوزه تنها معیار گنجایش ارزان‌قیمت‌تر، برنده بازار خواهد بود و سرعت بیشتر چندان طرفدار ندارد.

سالن‌های سینما

زمانیکه نخستین تلویزیون تولید شد، بسیاری از دانشمندان پیش‌بینی کردند که مرگ سالن‌های سینما در راه است، ولی این اتفاق رخ نداد. اما این تو بمیری از آن تو بمیری‌ها نیست و با توجه به این اوضاع و احوال اقتصادی وقوع این موضوع چندان دور از انتظار نیست. از طرف دیگر ظهور دستگاه‌های سینمای خانگی و صفحات نمایش بزرگ با کیفیت بسیار بالای تصویر (HD) و انواع تجهیزات تماشای سه‌بعدی آخرین میخ‌ها را بر تابوت سینما می‌زند. از سویی دیگر شبکه‌های متعدد تلویزیونی و ماهواره‌ای فیلم‌های روز را یا به صورت رایگان یا با شارژ بسیار ناچیزی پخش می‌کنند و در آینده نزدیک تلویزیون‌های تعاملی قدرت مانور بیشتری را به استفاده‌کننده خود خواهد بخشید.

از همه این موارد مهم‌تر بحث پول است. امروزه هزینه‌ی تماشای فیلم در سالن‌های سینما به قدری غیر قابل کنترل شده که بسیاری عطای این کار فرهنگی-هنری را به لقایش بخشیده‌اند. بسیاری ترجیح می‌دهند دیسک‌های نوری (CD / DVD) فیلم مورد علاقه خود را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کرده و با قیمت بسیسار پایین‌تری این تجربه‌ی هنری را در کانون گرم خانواده خود مزه‌مزه کنند. علی‌رغم نابودی سینماها، مراکز فرهنگی که اقدام به نمایش فیلم‌های هنری یا برنامه‌های خاص می‌کنند همچنان به حیات خویش ادامه خواهند داد.

موشواره

در عرض پنج سال آینده هزینه اضافه کردن صفحات نمایش لمسی خازنی آنچنان کم خواهد شد که تمامی صفحات نمایش، از تلویزیون‌های بزرگ گرفته تا انواع لپ‌تاپ و نت‌بوک نیز به این فناوری مجهز خواهند شد. گرچه تجهیزات نشانه‌روی دقیقی چون موشواره‌ها و قلم‌های نوری (به همراه پد مخصوص‌شان) یک شبه به زباله‌دان تاریخ نخواهند رفت، اما در چند سال آینده به ابزار ثانویه‌ای بدل می‌شوند که دیگر یارای مقابله با صفحات لمسی را نخواهند داشت. از سوی دیگر با ظهور سیستم‌عامل‌هایی نظیر ویندوز 8 که دارای رابط کاربری پیشرفته‌ای هستند و از صفحات لمسی پشتیبانی می‌کنند، دیگر نیازی به موشواره نخواهید داشت.

عینک‌های سه‌بعدی

از زمانی که نخستین فیلم‌های سه‌بعدی در دهه 1950 میلادی وارد بازار شدند تا به امروز، تماشای چنین آثار هنری مستلزم قراردادن عینک‌های ویژه‌ای بر روی چشم تماشاچیان بوده است تا بدین وسیله بتوانند تجربه‌ی قابلیت‌های سه بعدی را داشته باشند. با این حال، در حدود یک سال گذشته با محصولاتی مواجه شدیم که دیگر نیازی به چنین عینک‌هایی ندارند.

در سال 2011 میلادی، شرکت توشیبا لپ‌تاپ مدل Qosmio F755 را به بازار عرضه کرد که قادر بود به وسیله‌ی دوربین وب‌کم حرکات چشم کاربر را رصد کرده و نتیجتاً تصاویر سه‌بعدی را با توجه به موقعیت چشمان او پردازش کرده و نمایش دهد. البته این قابلیت در حال حاضر تنها برای یک کاربر بصورت همزمان قابل استفاده است. از سویی دیگر، در سال گذشته شرکت‌های HTC و LG که به تولید و عرضه گوشی‌های تلفن‌ همراه اشتغال دارند، هر دو موفق به عرضه دستگاه‌هایی شدند که فاقد شیشه بوده و دارای صفحه نمایش سه بعدی استریواسکوپ می‌باشد. این دست صفحات نمایش گرچه به کیفیت سینماهای خانگی نیستند، اما می‌توانند قابلیت‌های سه‌بعدی خوبی را به نمایش بگذارند. تا زمانیکه فرزندم ده ساله شود، دستگاه‌های تلویزیون قادر به ارائه فناوری سه‌بعدی فاقد شیشه استریواسکوپ خواهند بود تا بینندگان بیشتری بدون نیاز به عینک از تصاویر سه‌بعدی آن لذت ببرند.

دستگاه ریموت کنترل

زمانیکه کودکی بیش نبودم، تلویزیونی که در خانه داشتیم فاقد هرگونه شور و شعور بوده و خبری از دستگاه ریموت کنترل نبود. به خوبی به یاد دارم که برای تعویض کانال ناچار بودیم طول و گاه عرض اتاق را سینه‌خیز طی کنیم و به همین خاطر کم پیش می‌آمد که پدر در حین تماشای تلویزیون از کانالی به کانال دیگر برود و بی‌دغدغه می‌توانستیم «اوشین»‌مان را تماشا کنیم و یک دل سیر گریه کنیم! این در حالی است که وقتی پسرم به دبستان وارد شود، اغلب خانه‌ها دارای تلویزیون‌هایی می‌شوند که با حرکات دست و پا یا حتی صدای ما اوامر مربوطه را اجرا خواهند کرد.

رایانه‌های رومیزی

وقتی که این کودک به دبیرستان برود و مردی برای خود شود، دیگر خبری از رایانه‌های رومیزی نخواهد بود و رایانه‌های همه‌کاره و ورک‌استیشن‌های پیشرفته جای آن را خواهند گرفت.

البته امیدوارم بازار قطعات کامپیوتری همچنان وجود خارجی داشته باشد تا افرادی نظیر ما که ترجیح می‌دهند رایانه‌شان را خودشان اسمبل کنند نیز کم و بیش به حیات خویش ادامه دهند، گرچه امیدی به این موضوع نیست!

شماره‌های تلفن

هنوز شماره تلفن رند خانه خانم بزرگ را به خاطر دارم که از یک ترکیب سه‌تایی مشابه تشکیل شده بود و بسیاری از شرکت‌های اطراف مایل بودند تا آن را به رقم قابل ملاحظه‌ای خریداری کنند، گرچه این اتفاق هرگز نیافتاد.

اما امروزه با گسترده شدن استفاده از تلفن‌های اینترنتی و فناوری VoIP نظیر سرویس‌هایی چون اسکایپ و گوگل‌تاک، دیگر کسی به شماره‌های تلفن نیازی ندارد و تنها نام کاربری برای برقراری ارتباط کفایت می‌کند.

امروزه برای ارتباط با دیگران بیشتر از شماره تلفن به ID آنها نیاز دارید!

بهترین ساعات پخش تلویزیونی

پیش‌تر رسم بود مردم پس از مراجعت از کار روزانه و صرف کردن صیغه مضارع فعل شام خوردن، دور تلویزیون جمع می‌شدند و چمباتمه‌زنان برنامه‌های سرشبی تلویزیون را با ولع خاصی تماشا می‌کردند. این طور بود که بهترین ساعت پخش تلویزیونی شکل گرفت و تماشاچیان و برنامه‌سازان و شبکه‌های تلویزیونی همگی با احترام به این موضوع و مغتنم شمردن این ساعات برای بهره هر چه بیشتر، تلاش می‌کردند. اما به زودی با همه‌گیر شدن استفاده از تلویزیون‌های تعاملی و اینترنتی دیگر این مفهوم نیز رنگ می‌بازد و به زودی وجود خارجی نخواهد داشت.

دستگاه فکس

در عصر پست‌الکترونیکی برنامه‌های پیام‌رسان و اتصالات 4G قدری دشوار است که باور کنیم هنوز از دستگاهی به نام فکس استفاده می‌شود! دستگاهی که بهترین سال‌های عمرش را در دهه 1970 میلادی گذرانده و با سرعت به سوی پیری و نیستی گام‌ برمی‌دارد. البته با وجود گسترش فناری‌های دیجیتال هنوز هستند شرکت‌هایی که امضا را بر روی کاغذ فکس شده ترجیح می‌دهند و هنوز در گذشته سیر و سلوک می‌کنند.

به زودی سه عامل ذیل موجب از بین رفتن دستگاه فکس می‌شوند:

  • اول همه‌گیر شدن استفاده از فرم‌های آنلاین و امضاء دیجیتال.
  • دوم، توسعه صفحات لمسی که موجب می‌شود تا کاربران نمونه‌های امضاء معمول خود را از آن طریق دیجیتالی کنند.
  • سوم جمع‌آوری خطوط تلفن ثابت که زمینه‌ساز اصلی نابودی دستگاه فکس خواهد بود.

دیسک‌های نوری

هنوز خریداری نخستین CD و DVDام را به خاطر دارم. به گمانم زمانی که پسرم 10 ساله شود اغلب شرکت‌های تولیدی از توزیع محصولاتشان در بستر لوح‌های نوری سر باز می‌زنند. به گمانم چیزی در حدود یک دهه بیشتر از حیات این رسانه‌ی دوست‌داشتنی باقی نمانده است چرا که کاربران ترجیح می‌دهند محتوای مورد نیاز خود را به صورت آنلاین خریداری و دانلود نمایند و لزومی به تهیه نسخه‌ی دیگری بر روی لوح‌های نوری نمی‌بینند.

در این صورت هم هزینه‌ی کمتری پرداخته‌اند و هم سریع‌تر به مقصد و مقصود خود رسیده‌اند. از سویی دیگر با توسعه استفاده از فروشگاه‌های آنلاین آثار صوتی نظیر iTunes یا Amazon، دانلود کردن از فروش بر بستر دیسک‌های نوری فراتر خواهد رفت.

نظر شما در این‌باره چیست؟ آیا با ما موافقید؟ آیا به نظرتان موارد دیگری نیز وجود دارند که بتوان آنها را در این لیست جای داد؟ در بخش نظرات ما را یاری کنید.

مطالب مشابه

نظرات

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد