زیراکس در پی تصاحب HP است

پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۴
مطالعه 2 دقیقه
در پی انتشار شایعه‌های ضد‌و‌نقیض درمورد احتمال تصاحب اچ‌پی توسط زیراکس، بیانیه‌ای رسمی از سوی اچ‌پی منتشر و جزئیاتی در این رابطه اعلام شد.

از ساعات اولیه‌ی امروز، شاهد انتشار شایعه‌هایی از سوی برخی رسانه‌ها مبنی‌بر احتمال تصاحب اچ‌پی (HP) توسط زیراکس (Xerox) بودیم. در پی انتشار شایعه‌های موردبحث، اچ‌پی ساعاتی پیش بیانیه‌ای را به‌صورت عمومی منتشر و اعلام کرد که مذاکرات بین این شرکت و زیراکس هم‌اکنون در جریان است. اچ‌پی می‌گوید در نهایت تصمیمی را اتخاذ خواهد کرد که به‌ نفع سهام‌داران تمام خواهد شد. 

رسانه‌ی وال‌ استریت ژورنال امروز گزارش جنجالی جدیدی را منتشر کرد و مدعی شد زیراکس به تصاحب اچ‌پی علاقه‌ی زیادی دارد؛ این رسانه می‌گوید رقم پیشنهادی زیراکس به اچ‌پی احتمالا بیش از ۲۷ میلیارد دلار است. ۲۷ میلیارد دلار، پول بسیار زیادی به‌شمار می‌آید و اگر ادعاهای وال استریت ژورنال حقیقت داشته باشند، این موضوع نشان می‌دهد زیراکس قصد دارد به‌هر نحوی که شده، اچ‌پی را تحت مالکیت خود دربیاورد.

اچ‌پی در اطلاعیه‌ی رسمی‌اش گفته در حال انجام مذاکراتی با زیراکس است؛ این شرکت شناخته‌شده‌ی فعال در حوزه‌ی تولید رایانه‌های شخصی می‌گوید نامه‌ی پیشنهاد زیراکس را روز گذشته دریافت کرده است. نکته‌ی عجیب درمورد توافق احتمالی بین دو شرکت موردبحث، این است که اچ‌پی طبق ادعای کارشناسان ۲۹ میلیارد دلار ارزش دارد؛ از طرفی ارزش زیراکس اندکی از ۸ میلیارد دلار بالاتر است. این یعنی زیراکس در پی تصاحب شرکتی ارزشمندتر از خودش است. 

اچ‌پی در بیانیه‌اش می‌گوید: «همان‌طور که در جدیدترین جلسه‌ی مربوط به تحلیل اوراق بهادار اچ‌پی اعلام کردیم، ما اعتماد‌به‌نفس زیادی برای انجام استراتژی‌های چندساله‌‌مان و قرار دادن شرکت در مسیر موفقیت در صنعتی که روزبه‌روز در حال تکامل است، داریم. در راستای همین موضوع، به‌تازگی مذاکراتی را با شرکت Xerox Holdings Corporation در زمینه‌ی احتمال ادغام کسب‌‌و‌کارهایمان انجام داده‌ایم. ما به‌خوبی معیارهای لازم برای انجام یک معامله‌ی خوب را در نظر می‌گیریم. ما روز گذشته پیشنهاد این شرکت را دریافت کردیم. همان‌طور که قبلا اقدامات مشابهی انجام داده‌ایم، اگر راه بهتری برای پیش‌برد اهداف‌مان وجود داشته باشد، دراین‌زمینه اقدام خواهیم کرد. ما تصمیمات‌مان را با تأمل و نظم می‌گیریم و همیشه به آن چیزی فکر می‌کنیم که بیشتر از همه به نفع سهام‌داران است». 

هیولت پاکارد (Hewlett-Packard) که امروزه از آن با نام اچ‌پی یاد می‌شود، شرکت بزرگی است که در سال ۲۰۱۴ به دو بخش تقسیم شد؛ .HP Inc امروزه در زمینه‌ی تولید چاپگر و رایانه‌ی شخصی فعالیت می‌کند و HP Enterprise در زمینه‌ی سرور و نرم‌افزار سازمانی فعالیت دارد. به‌دنبال انتشار اخبار جدید، سهام اچ‌پی به‌میزان ۶/۳۶ درصد و سهام زیراکس به‌میزان ۳/۵۵ درصد رشد کرد.

دیدگاه شما کاربران زومیت دراین‌زمینه چیست؟

مطالب مشابه

نظرات