هم‌بنیان‌گذار علی بابا تمام سهام یک تیم لیگ NBA را می‌خرد

هم‌بنیان‌گذار علی بابا تمام سهام یک تیم لیگ NBA را می‌خرد

نایب رئیس اجرایی شرکت علی بابا و مالک ۴۹ درصد سهام تیم بروکلین نتس، مابقی سهام این تیم بسکتبال را می‌خرد.

جوزف تای به‌زودی به یکی از چهره‌های مهم و تأثیرگذار در ورزش آمریکا تبدیل خواهد شد. این هم‌بنیان‌گذار شرکت علی بابا که در حال حاضر ۴۹ درصد سهام تیم بسکتبال بروکلین نتس را در اختیار دارد، آماده می‌شود مابقی سهام این تیم را هم بخرد.

به گزارش یاهو اسپرت این مولتی میلیاردر متولد تایوان که شهروند کانادا به شمار می‌رود در سال ۲۰۱۸ قراردادی با میخائیل پروخانف مالک بروکلین نتس امضا کرد که براساس آن ۴۹ درصد سهام این تیم را خرید. براساس این قرارداد، تای می‌تواند پیش از آغاز فصل ۲۰۲۲ – ۲۰۲۱ رقابت‌های بسکتبال NBA سایر سهام این تیم را هم بخرد. او برای تصاحب کامل تیم دوم شهر نیویورک باید ۲.۳۵ میلیارد دلار به مالک فعلی و روسی‌تبار این تیم پرداخت کند.

کایری اروینگ و کوین دورنت

کایری اروینگ (راست) و کوین دورنت (چپ) دو فوق ستاره‌ای هستند که بروکلین نتس تابستان جاری به خدمت گرفت.

جوزف تای در حال حاضر یک چهره‌ی شناخته شده در ورزش آمریکا به شمار می‌رود. او سهام‌دار اصلی تیم نیویورک لیبرتی در WNBA (لیگ زنان NBA) و سهام‌دار اصلی تیم سن‌دیگو سیلس در لیگ NLL (ورزشی شبیه به سافت بال) است؛ اما خرید تمام سهام بروکلین نتس او را به یک چهره‌ی بسیار مهم تبدیل خواهد کرد.

در صورتی که تای بروکلین نتس را به قیمت ۲.۳۵ میلیارد دلار بخرد، رکورد قیمت یک تیم ورزشی در آمریکا را جا‌به‌جا می‌کند. این رکورد درحال‌حاضر در اختیار دیوید تپر است که سال گذشته تیم کارولینا پنترز در NFL را به قیمت ۲.۲۷۵ میلیارد دلار خریداری کرد. بالاترین مبلغی که تابه‌امروز برای یک تیم NBA پرداخت شده را هم تیلمان فرتیتا، مدیر اجرایی UFC پرداخت کرده است. فرتیتا سال ۲۰۱۷ تیم هیوستون راکتس را به قیمت ۲.۲ میلیارد دلار خرید.

بروکلین نتس که تا سه سال پیش یکی از بدترین تیم‌های حاضر در NBA بود از امسال به یک مدعی تبدیل می‌شود. این تیم فصل آینده و با بازگشت کوین دورنت مصدوم مدعی جدی قهرمانی این مسابقات است.

بروکلین نتس سال ۲۰۱۲ از شهر نیوجرزی به نیویورک منتقل شد. این تیم از آن سال در اختیار پروخانف است. این مولتی میلیاردر روس که رویای قهرمان کردن این تیم را در سر داشت، با تصمیم‌های عجیب خود این تیم را به یکی از بدترین تیم‌های تاریخ NBA تبدیل کرد.

بروکلین نتس در تابستان جاری با جذب کایری اروینگ و کوین دورنت دو فوق ستاره‌ی فصل گذشته بوستون سلتیکس و گلدن استیت وریرز به یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در NBA تبدیل شده است. این تیم البته برای استفاده از کوین دورنت که رباط آشیل پاره کرده باید یک فصل صبر کند.

پول‌های خارجی به ورزش آمریکا سرازیر شده است؟

خرید تیم بروکلین نتس توسط سای مجددا بحث حضور مالکان خارجی در ورزش آمریکا را داغ کرده است. این روند از سال ۱۹۹۲ و زمانی‌که شرکت نینتندو تیم سیاتل مارینز را خرید آغاز شد. این شرکت ژاپنی تا سال ۲۰۱۶ هم مالکیت این تیم بیسبال را برعهده داشت و هنوز هم ۱۰ درصد سهام آن در اختیار طرف ژاپنی است.

شهید خان

شهید خان اولین مالک بین مالکان تیم‌های NFL بود که فصل گذشته به کمپین اعتراض به خشونت علیه مهاجران و رنگین‌پوستان پیوست.

در حال حاضر ویوک راندیف هندی و مؤسس شرکت کامپیوتری تیبوک، تیم ساکرامنتو کینگز را در NBA در اختیار دارد. او این تیم را سال ۲۰۱۳ از خانواده‌ی معلوف (لبنانی -‌ آمریکایی) خرید. ساکرامنتو کینگز، فصل گذشته به اولین تیم NBA تبدیل شد که در زمینه‌ی استخراج رمزارز فعالیت می‌کند.

دو تیم جکسونویل جگوارز (متعلق‌به شهید خان از پاکستان) و مینه‌سوتا وایکینگز (متعلق‌به زیگی ویلف از آلمان) در NFL هم مالکان خارجی دارند.

منبع yahoo
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده