سامسونگ از اصلاحات ساختاری گلکسی فولد رونمایی کرد؛ عرضه نهایی تا اواسط مهرماه

سامسونگ از اصلاحات ساختاری گلکسی فولد رونمایی کرد؛ عرضه نهایی تا اواسط مهرماه

سامسونگ با تأیید اصلاح ساختاری لولای گوشی تاشو گلکسی فولد، از عرضه‌ی این دستگاه در بازه‌ی زمانی شهریور تا مهرماه سال جاری خبر داد.

پس‌از مشکلاتی که پیش از عرضه عمومی گلکسی فولد برای این دستگاه رخ داد و عده‌ای از یوتیوبر‌های معروف نسبت به خرابی زودهنگام و ناگهانی دستگاه ابراز نگرانی کردند، سامسونگ تصمیم گرفت تا برای رفع اساسی مشکلات این گوشی تاشو، عرضه عمومی آن‌ را تا تاریخ نامعلومی به تعویق بیندازد.

امروز سامسونگ به‌طور رسمی از اصلاح و بهبود گلکسی فولد درجهت پایداری بهتر و محافظت بهتر از نمایشگر دربرابر خمیدگی خبر داد؛ همچنین کره‌ای‌ها عرضه‌ی این دستگاه را در آینده‌ای نزدیک مژده دادند. طبق گفته‌ی چشم‌بادامی‌ها، دستگاه موردبحث در بازه‌ی زمانی شهریور تا مهرماه سال جاری عرضه خواهد شد. این اتفاق درحالی رخ خواهد داد که برچسب قیمت گلکسی فولد همانند سابق و بدون هیچگونه تغییری، ۱۹۸۰ دلار خواهد بود.

سامسونگ درباره‌ی تغییراتی که در مدل‌ِ جدید اعمال کرده، می‌گوید:

لایه حفاظتی بالایی نمایشگر تحت‌نام Infinity Flex Display تا فراتر از حاشیه‌های نمایشگر گسترش پیدا کرده است تا از‌این‌طریق مفهومِ وابسته‌بودنِ لایه موردبحث به ساختار صفحه‌نمایش را به کاربران منتقل کنیم و از جداسازی آن جلوگیری به‌عمل آوریم.

[افزون‌بر‌این] گلکسی فولد از لایه‌های تقویتی اضافی نیز بهره می‌برد تا از هرگونه آسیب خارجی ناشی‌از ذرات در امان باشد؛ این درحالی است که همچنان امضاء خود را که تجربه‌ی تاشو بوده، حفظ کرده است.

قسمت‌های بالایی و پایین لولا نیز با اضافه‌شدن کلاهک‌های حفاظتی جدید، تقویت شده است. لایه‌های فلزی نیز در زیر صفحه‌نمایش Infinity Flex Display افزوده شده تا به مقاومت نمایشگر بیفزاید. [در آخر نیز] فضای بین بدنه و لولای گلکسی فولد کاهش پیدا کرده است.

باتوجه‌به این موضوع که بسیاری از بررسی‌کنندگان اولیه گلکسی فولد، لایه محافظتی روی صفحه‌نمایش را تنها یک محافظِ ساده‌ی نمایشگر می‌پنداشتند، گسترش لایه‌ی محافظتی روی صفحه‌نمایش شاید مهم‌ترین کاری بوده که سامسونگ برای افزایش مقاومت گلکسی فولد انجام داده است.

مورد دیگر به اضافه‌شدن تقویت‌کننده‌ی جدیدی مربوط می‌شود که از ورود ذرات و گیر‌کردن آن‌ها در بین لولای نمایشگر جلوگیری می‌کند. این اتفاق پس‌از مورد بالا، یکی‌از شایع‌ترین دلایلی بوده که باعث خرابی لولا و اختلال در عملکرد گلکسی فولد می‌شد. درکنار این موضوع، کاهش فضای بین لولا و بدنه نیز قطعاً تأثیر به‌سزایی در عدم وقوع دوباره چنین اتفاقی خواهد داشت. 

در تصویر پایین می‌تواند مقایسه‌ای بین نسخه‌ی اولیه و نسخه‌ی اصلاح‌شده گلکسی فولد را مشاهده کنید که در نگاه نخست، تفاوت چندانی را نمی‌توان بین آن‌ها متوجه شد؛ اما با کمی ریزبینی بیشتر، می‌توان اصلاحات اعمال‌شده را به‌راحتی متوجه شد.

گلکسی فولد اولیه

گلکسی فولد اصلاح‌شده

اگر هنوز متوجه تغییرات نشده‌اید، سامسونگ تصاویر دیگری را نیز منتشر کرده که به‌صورت جزئی‌تر اصلاحات اعمال‌شده را نمایش می‌دهند. به‌عنوان‌نمونه، در تصویر پایین، گلکسی فولد اصلاح‌شده جلوتر قرار گرفته شده و نسخه اولیه نیز در پشت سر آن جای گرفته است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، در قسمت لولا، کلاهک جدیدی اضافه شده تا از ورود ذرات به درون لولا جلوگیری کند.

گلکسی فولد جدید در مقابل گلکسی فولد قدیمی

اینجا نیز می‌توانیم تفاوت لولا را از زاویه پشتی دستگاه مشاهده کنیم. همانند تصویر بالا، طراحی جدید در جلو قرار دارد و طراحی قدیمی در پشت سر جای گرفته است. به‌نظر می‌رسد که تغییرات در قسمت پشتی چندان چشمگیر نبوده؛ اما تفاوت در شکل کلی لولا را با کمی دقت می‌توان به‌راحتی متوجه شد.

گلکسی فولد جدید در مقابل گلکسی فولد قدیمی

گلکسی فولد اولیه تا زمان عرضه‌ی عمومی فاصله‌ی چندانی نداشت؛ اما بررسی‌هایی که منتقدین پیش‌از عرضه‌ی دستگاه انجام دادند، اغلب به‌دلیل مشکلات متعدد و پرشمار دستگاه نیمه‌کار باقی ماندند. برخی‌از منتقدین به‌خیال‌اینکه لایه‌ی روی نمایشگر تنها یک پوشش محافظتی دربرابر خط‌و‌خش است؛ از‌همان‌ابتدا آن را از دستگاه جدا کردند؛ حال آنکه این قسمت یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای جلوگیری از آسیب به نمایشگر بود. 

با‌این‌اوصاف، مشکل بالا تنها گریبان برخی از اهالی رسانه را گرفت و برخی بدون اینکه به قسمت یادشده دست‌ زده باشند، تنها به‌دلیل وارد‌شدن ناگهانی ذرات به درون لولا، با صفحه‌نمایش شکسته و ناکارآمد مواجه شدند.

پس‌از تمامی این اتفاقات، سامسونگ درنهایت مشکلات گلکسی فولد را پذیرفت و زمان عرضه‌ی این دستگاه ۲۰۰۰ دلاری را تا موقعِ رفع کامل تمامی عیب‌و‌ایراد‌ها به‌تعویق انداخت. در فاصله‌ی این ماه‌ها، اوضاع به‌هیچ‌عنوان برای سامسونگ مساعد نبود و همواره نگرانی زیادی به‌همراه تیم توسعه‌ی گلکسی فولد بود.

باتوجه‌به قیمت بالای دستگاه و مانور تبلیغات عظیم کره‌ای‌ها روی این نسل از گوشی‌های تاشو، هیچگونه ایرادی حتی به‌صورت جزئی برای مشتریان نیز قابل‌پذیرش نبود؛ بنابراین چشم‌بادامی‌ها مجبور به لغو تمامی پیش‌خرید‌ها شدند و دستگاه‌های تحویل‌داده‌شده به اهالی رسانه را نیز بازپس گرفتند. سامسونگ درطول این مدت، افزون‌بر تمرکز روی رفع ایرادات سخت‌افزاری گلکسی فولد، از بُعد نرم‌افزاری نیز اپلیکیشن‌های بیشتری را برای دستگاه تاشو خود بهینه‌سازی کرده‌اند.

طبق گفته‌ی یکی‌از مدیران عامل سامسونگ، این شرکت پیش‌از اینکه دستگاه برای عرضه آماده باشد، آن را به بازار معرفی کرد؛ موضوعی که طبق گفته‌ی وی، شرم‌آور خوانده می‌شود. اگرچه گفته‌های مدیران ارشد سامسونگ برای تلطیف اذهان عمومی مفید بوده‌اند؛ اما اینکه شرکتی در این حجم از مشکلات محصول خود پیش‌از عرضه آگاه نباشد، کمی دوراز‌ذهن و ساده‌انگارانه به‌نظر می‌رسد؛ البته این نخستین‌باری نیست که سامسونگ چنین اشتباهی را مرتکب می‌شود و پیش‌تر آن‌ها اتفاق مشابهی را با گلکسی نوت ۷ و حواشی پیرامون آتش‌سوزی آن تجربه کرده‌اند.

حال به‌نظر می‌رسد که این بازه‌ی پر‌اضطراب برای سامسونگ به پایان رسیده و کره‌ای‌ها خود را برای عرضه نهایی گلکسی فولد در روزی نامشخص از ماه سپتامبر سال جاری میلادی (شهریور و مهرماه) آماده می‌کنند. به‌همین‌منظور، اهالی سامسونگ بیانیه‌ای را منتشر کرده‌اند که اگرچه لحنی از عذرخواهی در آن یافت نمی‌شود؛ اما بابت پشتیبانی و شکیبایی طرفدران این برند قدردانی شده است.

همه ما در سامسونگ بابت پشتیبانی و شکیبایی شما طرفدارانِ محصولاتِ گلکسی در سراسر جهان تشکر می‌کنیم. گلکسی فولد دستگاهی است که برای ساخت آن مدت زیادی را صرف کرده‌ایم و اشتراک‌گذاری و عرضه‌ی آن با جهان و مشتریانمان باعث غرور و سرافرازی ما می‌شود.

احتمالاً سامسونگ تا پیش‌از رویداد مربوط‌به گلکسی نوت ۱۰ موسوم‌به آنپکد که در تاریخ ۱۶ مردادماه امسال برگزار می‌شود، می‌خواهد توجه رسانه‌ها را به‌سمت دیگری به‌غیر از گلکسی فولد معطوف سازد.

گلکسی فولد

نمی‌توان با قطعیت درباره‌ی استقبال کاربران از گلکسی فولد صحبت کرد؛ اما پر واضح است که مشکلات پیش‌آمده برای این دستگاه بخش اعظمی از علاقه‌مندان را نسبت به خریدش دلسرد کرده است. سامسونگ با موفقیت توانست جلوی تکرار فاجعه‌ی گلکسی نوت ۷ را برای گلکسی فولد بگیرد؛ ولی با‌وجود‌این، همچنان دستگاه تاشو کره‌ای‌ها محصولی ظریف محسوب می‌شود که نگه‌داری از آن مستلزم برخی از مراقبت‌های سفت‌وسخت خواهد بود.

طبق گمانه‌زنی رسانه‌ها، این احتمال وجود دارد که سامسونگ گلکسی فولد را تنها برای برخی از بازارهای مشخص نظیر آمریکا، بریتانیا، آلمان فرانسه و هند عرضه کند؛ با‌این‌حال همانند هر گمانه‌زنی و شایعه‌ای، نمی‌توان درباره‌ی صحت موضوع یادشده با قطعیت نظر داد.

حال باید تا زمان عرضه‌ی گلکسی فولد منتظر ماند و دید که آیا این شرکت به‌راستی توانسته بر مشکلات سخت‌افزاری گوشی تاشو خود غلبه کند یا اینکه دوباره سرنوشت چندماه قبل به‌ شکلی متفاوت برای آن تکرار خواهد شد. 

دیدگاه خود را در‌این‌باره با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید.

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده