سرویس خبری اپل ۵ فروردین رونمایی می‌شود

چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
مطالعه 2 دقیقه
مهم‌ترین محصول خدماتی اپل برای سال ۲۰۱۹ یعنی سرویس خبری، به‌احتمال زیاد ماه آینده‌ی میلادی معرفی خواهد شد و تاریخ برگزاری رویداد آن نیز مشخص شده است.
تبلیغات

اپل بالاخره زمان دقیق معرفی اولین محصول خود در سال ۲۰۱۹ را مشخص کرد. منابع خبری حاکی از آن هستند که کوپرتینویی‌ها در تاریخ ۲۵ مارس (۵ فروردین ۱۳۹۸) رویدادی را در سالن استیو جابز کمپ جدید اپل برگزار خواهند کرد. به احتمال زیاد، در رویداد پیش‌رو از سرویس News رونمایی خواهد شد. البته، احتمال کمی درباره‌ی معرفی ایرپادهای جدید یا آیپد مینی نیز وجود دارد.

منابع خبری، تمرکز اصلی رویداد پیش روی اپل را سرویس‌های ثبت‌نامی و اشتراکی عنوان کردند. البته، اشاره‌ی مستقیمی به سرویس‌هایی به‌جز اخبار، همچون استریم ویدئو نشد. شایعات قبلی، زمان رونمایی از سرویس پخش ویدئوی اپل را نیز سال ۲۰۱۹ بیان کرده بودند. به‌علاوه، اخبار قبلی ادعا می‌کردند که اپل، ماه آوریل را به‌عنوان زمان رونمایی، به شبکه‌ها و استودیوهای طرف قرارداد اعلام کرده است.

اپل پارک

کوپرتینویی‌ها چند سالی است که رویدادهای مهم خود را در ماه مارس برگزار می‌کنند، درنتیجه، برنامه‌ریزی برای رویداد امسال نیز آن‌چنان عجیب و شوکه‌کننده نبود. البته، درباره‌ی سرویس‌های در دست توسعه‌ی اپل، چالش‌هایی نیز از سوی ناشران و تهیه‌کننده‌ها ایجاد شده است که شاید زمان برگزاری را با تغییرات جزئی روبه‌رو کند.

چالش اصلی اپل با ناشران طرف قرارداد سرویس خبری، سیاست‌گذاری کسب درآمد آن‌ها از این سرویس است. طبق اخبار گذشته، اپل حدود نیمی از درآمد حق عضویت ۱۰ دلاری کاربران را کسب خواهد کرد (این قیمت هنوز تأیید نشده است). سایر حق درآمد دریافت شده، بین ناشران توزیع خواهد شد و روند توزیع نیز، براساس زمانی خواهد که کاربران برای خواندن مقاله‌های آن‌ها در سرویس سپری می‌کنند. ناشران بزرگی همچون نیویورک تایمز و واشنگتن پست هم‌اکنون نیز اعتراضات خود را به کوپرتینویی‌ها اعلام کرده‌اند و همین موارد،‌ احتمالا چالش‌های مهمی برای آن‌ها به‌همراه خواهد داشت.

اپل علاوه‌بر قوانین فوق برای درآمدزایی از سرویس خبری، شرایط چالش‌برانگیز دیگری را نیز برای محصول آتی خود در نظر گرفته است. آن‌ها برخی از رسانه‌ها را متعهد به تأمین خبر به‌مدت حداقل یک سال برای سرویس مذکور می‌کنند. ناشران در این بخش نیز مشکلاتی با قوانین اپل دارند. برخی از آن‌ها، به زمان بیشتری برای قرارداد همکاری نیاز دارند و برخی، خواهان امکان لغو قرارداد، پیش از دوره‌ی یک‌ساله هستند.

صرف‌نظر از برنامه‌ها و راهکارهای اپل برای حل چالش‌های فوق، آن‌ها زمان زیادی برای نهایی کردن قوانین خود ندارند. باتوجه‌به اینکه احتمال برگزاری رویداد تا ماه آینده‌ی میلادی بسیار بالا است، کوپرتینویی‌ها باید هرچه زودتر به تفاهمی پایدار با رسانه‌ها و ناشران برسند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات