گارتنر و IDC: اچ پی و لنوو صدرنشین عرضه سیستم‌های کامپیوتری به بازار در سال ۲۰۱۸

گارتنر و IDC: اچ پی و لنوو صدرنشین عرضه سیستم‌های کامپیوتری به بازار در سال ۲۰۱۸

دو موسسه‌ی آی‌دی‌سی و گارتنر با انتشار گزارشی تصدیق کرد‌ه‌اند که فروش رایانه طی سال ۲۰۱۸ روندی نزولی به خود گرفته، حال آنکه اچ‌پی و لنوو  رتبه‌‌های اول را از نظر عرضه مال خود کرده‌اند.

براساس آخرین اطلاعات آماری منتشرشده از سوی گارتنر و IDC، آمار فروش پی‌سی در بازار جهانی با کاهش رو‌به‌رو است. هر دو مؤسسه‌ی تحقیقاتی متفق‌القول هستند که سال ۲۰۱۸ میلادی میزان فروش PC رشد منفی داشته است.

البته گارتنر و آی‌سی‌دی هنوز در مورد اینکه کدام شرکت بیشترین سهم را در میزان عرضه‌ داشته‌اند، به اتفاق نظر نرسیده‌اند؛ این دو موسسه بین شرکت‌های ا‌چ‌پی و لنوو از این نظر که کدام‌یک بیشترین میزان عرضه‌ی سیستم‌ کامپیوتری را به بازار از آن خود کرده است، اختلاف دارند. البته دل در هر دو گزارش از نظر میزان عرضه رتبه‌ی سوم را کسب کرده است.

با وجودی که وضعیت فروش در بیشتر فصل‌ها، در وضعیت قرمز قرار دارد، ولی هر دو شرکت نسبت‌به بازار فروش پی‌سی خوش‌بین هستند. گارتنر و IDC معتقد بودند در سال ۲۰۱۷ میلادی وضعیت فروش رایانه‌ها به بدترین شرایط خود خواهد رسید، ولی شاهد تغییر وضعیتی در فروش بازار بودیم. فصل دوم سال ۲۰۱۸ میزان فروش پی‌سی رشد مثبتی را تجربه کرد ولی فصل سوم سال ۲۰۱۸ نمودار فروش فراز و فرودی نداشت. نمودار فروش کل سال ۲۰۱۸ نیز حجم فروش پایین پی‌سی را به‌نمایش می‌گذارد. 

به گزارش گارتنر، مایکروسافت علاوه‌بر اینکه طی سه ماهه‌ی سوم موفق شده بود تا بین ۵ فروشنده‌ی برتر پی‌سی در آمریکا قرار گیرد، این موفقیت را طی سه ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی نیز ادامه داده است.

فصل چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی 

طبق برآورد گارتنر، میزان عرضه‌ی پی‌سی در فصل چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی با افت ۴.۳ درصدی به ۶۸.۶ میلیون دستگاه می‌رسد. ۶ تولیدکننده‌ی برتر این حوزه، لنوو، اچ‌پی، دل، اپل، ایسوس و ایسر بودند. همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، گارتنر دریافت که تنها میزان عرضه‌ی پی‌سی شرکت‌های لنوو و دل افزایش یافته است. اچ‌پی، اپل، ایسوس و ایسر تعداد پی‌سی کمتری به بازار عرضه کرده‌اند. در کل باید گفت میزان عرضه‌ی پی‌سی به بازار با کاهش ۱۲.۹ درصدی رو‌به‌رو بوده است. 

شرکتعرضه در فصل چهارم ۲۰۱۸سهم بازار در فصل چهارم ۲۰۱۸ (درصد)عرضه در فصل چهارم ۲۰۱۷سهم بازار در فصل چهارم ۲۰۱۷(درصد)رشد از فصل چهارم ۲۰۱۷ تا فصل چهارم ۲۰۱۸ (درصد)
لنوو۱۶.۶۲۸۲۴.۲۱۵.۶۹۷۲۱.۹۵.۹

اچ‌پی

۱۵.۳۸۰۲۲.۴۱۶.۰۹۲۲۲.۴۴.۴-

دل

۱۰.۹۱۵۱۵.۹۱۰.۷۶۳۱۵.۰۱.۴

اپل

۴.۹۲۰۷.۲۵.۱۱۲۷.۱۳.۸-

ایسوس

۴.۲۱۱۶.۱۴.۷۱۶۶.۶۱۰.۷-

ایسر

۳.۸۶۱۵.۶۴.۷۲۶۶.۶۱۸.۳-

سایر شرکت‌ها

۱۲.۷۲۰۱۸.۵۱۴.۵۹۰۲۰.۳۱۲.۹-

جمع کل

۶۸.۶۲۶۱۰۰.۰۷۱.۶۹۶۱۰۰.۰۴.۳-

طبق برآورد IDC، در فصل چهارم سال ۲۰۱۸، میزان عرضه‌ی پی‌سی با افت ۳.۷ درصد به ۶۸.۱ میلیون دستگاه رسیده است. براساس برآورد IDC، پنج شرکت برتر این حوزه، شرکت‌های لنوو، اچ‌پی، دل، اپل و ایسر هستند. IDC و گارتنر هر دو معتقدند که شرکت‌های برتر تولیدکننده‌ی PC با افت فروش مواجه بوده‌اند. کل بازار با افت فروش ۱۱.۲ درصدی رو‌به‌رو بوده است. برای مشاهده‌ی اعداد دقیق‌تر، جدول ذیل را مطالعه کنید:

شرکت عرضه فصل چهارم ۲۰۱۸سهم بازار فصل چهارم ۲۰۱۸عرضه فصل چهارم ۲۰۱۷سهم بازار فصل چهارم ۲۰۱۷رشد فصل چهارم ۲۰۱۷ به ۲۰۱۸
لنوو۱۶.۷۵۷۲۴.۶ درصد۱۶.۵۴۹۲۳.۴ درصد۱.۳ درصد
اچ‌پی۱۶.۰۵۵۲۳.۶ درصد۱۶.۵۸۱۲۳.۴ درصد۳.۲- درصد
دل۱۱.۲۵۹۱۶.۵ درصد۱۱.۰۷۸۱۵.۷ درصد۱.۶ درصد
اپل۴.۹۲۲۷.۲ درصد۵.۱۱۹۷.۲ درصد۳.۸- درصد
ایسر۴.۵۴۸۶.۷ درصد۴.۹۷۰۷.۰ درصد۸.۵- درصد
سایر شرکت‌ها۱۴.۵۹۴۲۱.۴ درصد۱۶.۴۲۵۲۳.۲ درصد۱۱.۱- درصد
جمع کل ۶۸.۱۳۴۱۰۰.۰ درصد۷۰.۷۲۲۱۰۰.۰ درصد۳.۷ - درصد

باتوجه به اینکه قبلا گفته شده بود ، بخشی از فروش لنوو در ماه می ۲۰۱۸ به این موضوع مربوط می‌شود و بر نتایج فروش سالانه‌ی لنوو تأثیرگذار بوده است. 

سال ۲۰۱۸

با وجودی که کاهش فروش در سال ۲۰۱۸ نسبت‌به سه سال قبل شیب کمتری داشت ولی گارتنر معتقد است سال ۲۰۱۸، هفتمین سال کاهش میزان فروش پی سی است. در این سال شاهد افزایش فروش سه شرکت و کاهش فروش سه شرکت دیگر بودیم. 

شرکت عرضه فصل چهارم ۲۰۱۸سهم بازار فصل چهارم ۲۰۱۸عرضه فصل چهارم ۲۰۱۷سهم بازار فصل چهارم ۲۰۱۷رشد فصل چهارم ۲۰۱۷ به ۲۰۱۸
لنوو۵۸.۴۶۷۲۲.۵ درصد۵۴.۶۶۹۲۰.۸ درصد۶.۹ درصد
اچ‌پی۵۶.۳۳۲۲۱.۷ درصد۵۵.۱۷۹۲۱.۰ درصد۲.۱ درصد
دل۴۱.۹۱۱۱۶.۲ درصد۳۹.۷۹۳۱۵.۱ درصد۵.۳ درصد
اپل۱۸.۰۱۶ ۶.۹ درصد۱۸.۹۶۳۷.۲ درصد۵.۰- درصد
ایسر۱۵.۷۲۹۶.۱ درصد۱۷.۰۸۷۶.۵ درصد۷.۹- درصد
ایسوس۱۵.۵۳۷۶.۰ درصد۱۷.۹۵۲۶.۸ درصد۱۳.۵- درصد
سایر شرکت‌ها۵۳.۳۹۳۲۰.۶ درصد۵۹.۰۳۴۲۲.۵ درصد۹.۶- درصد
جمع کل ۲۵۹.۳۸۵۱۰۰.۰ درصد۲۶۲.۶۷۶۱۰۰.۰ درصد۱.۳ - درصد

نتایج برآورد سالانه IDC نیز به‌خوبی شرکت‌های پیشرو را از سایر شرکت‌ها نشان می‌دهد.

شرکتعرضه در فصل چهارم ۲۰۱۸سهم بازار در فصل چهارم ۲۰۱۸ (درصد)عرضه در فصل چهارم ۲۰۱۷سهم بازار در فصل چهارم ۲۰۱۷(درصد)رشد از فصل چهارم ۲۰۱۷ تا فصل چهارم ۲۰۱۸ (درصد)
اچ‌پی۵۹.۹۸۶۲۳.۲ ۵۸.۸۰۹۲۲.۶ ۲.۰ 

لنوو

۵۹.۸۵۷۲۳.۲۵۸.۰۴۹۲۲.۴۳.۱

دل

۴۴.۱۷۰۱۷.۱ ۴۱.۸۲۲۱۶.۱۵.۶ 

اپل

۱۸.۰۲۱۷.۰۱۹.۰۱۰۷.۳۵.۲-

ایسر

۱۷.۸۴۱۶.۹۱۸.۰۳۳۶.۹۱.۱-

سایر شرکت‌ها

۵۸.۶۲۱۲۲.۷۶۳.۹۲۵۲۴.۶۸.۳- 

جمع کل

۲۵۸.۴۹۷۱۰۰.۰۲۵۹.۶۴۷۱۰۰.۰۰.۴-

گارتنر دریافت که در سال ۲۰۱۸، حجم عرضه‌ی‌ پی سی در جهان به ۲۵۹.۴ میلیون دستگاه می‌رسد که نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی شاهد کاهش ۱.۳ درصدی هستیم. ظاهرا شرکت‌ها و سازمان‌ها تمایل بیشتری به خرید پی‌سی نسبت به مصرف‌کنندگان عادی دارند و متقاعد کردن آن‌ها برای خرید سخت‌تر است. میکاکو کیتاگاوا، تحلیلگر ارشد گارتنر در بیانیه‌ای اعلام کرد:

در سال ۲۰۱۸ میلادی باتوجه به ضعیف‌تر شدن تقاضای سیستم‌های کامپیوتری بین مصرف‌کنندگان عادی، میزان عرضه‌ی آن در کل کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۸ میلادی، از حجم دستگاه‌های عرضه‌شده به بازار تنها ۴۰ درصد آن تقاضای مصرف‌کنندگان عادی بود؛ این در حالی است که در سال ۲۰۱۴ میلادی این رقم درحدود ۴۹ درصد بود. تثبیت بازار در سال ۲۰۱۸، به رشد ثابت مصرف‌کنندگان سازمانی و شرکتی پی‌سی نسبت داده می‌شود که نیاز به به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ نیز در این آمار دخیل است.

IDC دریافت که بازار پی‌سی با افت ۰.۴ درصدی به حجم فروش ۲۵۸.۵ میلیون دستگاه رسیده است. البته IDC معتقد است جنگ تجاری ایالات متحده و چین می‌تواند این وضعیت را بدتر کند. مک‌کیک گونیکی، مدیر تحقیقاتی IDC در بیانیه‌ای گفت:

تنش‌های اقتصادی بین چین و ایالات متحده، باعث ایجاد بی‌ثباتی و عدم قطعیت در کسب‌و‌کار چین می‌شود. این شرایط و کاهش میزان تقاضای محصولات چینی در ایالات متحده، بر کسب‌و‌کار شرکت‌‌های تولیدی چینی تأثیرگذار خواهد بود و درنهایت شاهد کاهش محصولات بخش IT توسط شرکت‌ها خواهیم بود. در نتیجه، انتظار می‌رود بازار کامپیوتر در چین با افت فروش بیشتری رو‌به‌رو شود و شاهد رکود بیشتری در این صنعت باشیم. اگر جنگ تجاری چین و آمریکا تداوم داشته باشد، انتظار می‌رود این شرایط بر سایر کشورها نیز تأثیرگذار باشد. باتوجه‌به نوسانات احتمالی نرخ ارز، چنین شرایطی بر تجارت سایر کشورهای منطقه نیز تأثیرگذار خواهد بود. 

منبع venturebeat
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده