اینتل برای کنترل صندلی چرخ‌دار با حرکات صورت از هوش مصنوعی بهره می‌گیرد

پنج‌شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
استفاده از فناوری هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف رو‌به افزایش است. حال اینتل از این فناوری برای کنترل صندلی‌های چرخ‌دار استفاده می‌کند.
تبلیغات

کنترل صندلی‌های چرخ‌دار موتور‌ی قدیمی به کمک یک جوی‌استیک یا سنسور‌های متصل به بدن کاربر انجام می‌شود. اما اکنون نوآوری‌های به‌دست‌آمده در بخش هوش مصنوعی، به افراد معلول کمک می‌کند تا صندلی چرخ‌دار خود را به کمک حرکات صورت، کنترل کنند. 

اینتل در همکاری با شرکت برزیلی هوباکس روباتیک، Wheelie 7 را ساخته است، Wheelie 7 یک کیت قدرمند مبتنی بر هوش مصنوعی است که به افراد معلول این امکان را می‌دهد که صندلی چرخ‌دار خود را به کمک ۱۰ حرکت صورت، از بالا انداختن ابرو گرفته تا بیرون آوردن زبان، کنترل کنند. این تکنولوژی حرکات صورت کاربر را به‌صورت خودکار فرا می‌گیرد و فقط در ۷ دقیقه نصب می‌شود (به همین دلیل نام آن Wheelie 7 است)، با استفاده از یک برنامه، کاربر می‌تواند به کمک یک متخصص، مشخص کند که کدام حرکات صورت برای کنترل صندلی چرخ‌دار استفاده شوند.

intel AI/هوش مصنوعی اینتل

با ترکیب نرم‌افزار‌های تشخیص چهره، سنسور‌ها، رباتیک و دوربین‌های عمیق سه‌بعدی RealSense اینتل که روی صندلی چرخ‌دار نصب شده‌ است، Wheelie یک نقشه سه‌بعدی از صورت کاربر تهیه می‌کند و به کمک الگوریتم‌های هوش مصنوعی داده‌ها را به‌صورت لحظه‌ای برای هدایت صندلی چرخ‌دار، پردازش می‌کند. این قطعه هم در نور خورشید و هم در محیط‌های کم نور به‌خوبی کار می‌کند و با ۹۵ درصد صندلی‌های چرخ‌دار موتوری موجود در بازار، سازگاری دارد.

لینک دانلود

نمونه اولیه این تکنولوژی در‌حال حاضر توسط بیش از ۶۰ نفر از معلولین در ایلات متحده آزمایش می‌شود، که بیشتر این افراد از فلج چهار اندام، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا اختلالات سنی، رنج می‌برند. طبق اعلام مرکز آمار جهانی آسیب‌های نخاعی، ۲۸۰ هزار نفر در ایالات متحده از آسیب‌های نخاعی رنج می‌برند که هر سال ۱۷ هزار و ۷۰۰ نفر به این تعداد افزوده می‌شوند.

یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل شرکت هوباکس روبایک، دکتر پائولو پین‌هریو، گفت: «Wheelie ۷ اولین محصول است که از حرکات صورت برای کنترل صندلی‌های چرخ‌دار استفاده می‌کند، که این امر نیاز‌مند دقت و سنجش بسیار بالایی است که بدون تکنولوژی هوش مصنوعی اینتل ممکن نبود. ما به افراد معلول کمک می‌کنیم تا دوباره استقلال خود را به‌دست آورند.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات