مسدودسازی سایت‌ها و کانال‌های غیرقانونی قیمت‌گذاری ارز [به‌روزرسانی: هیچ سایتی حق ندارد قیمت‌های لحظه‌ای را اعلام کند]

مسدودسازی سایت‌ها و کانال‌های غیرقانونی قیمت‌گذاری ارز [به‌روزرسانی: هیچ سایتی حق ندارد قیمت‌های لحظه‌ای را اعلام کند]

دادستان تهران در نشستی خبری اعلام کرد سایت‌هایی که به‌صورت غیرقانونی به قیمت‌گذاری ارز می‌پرداختند و به التهابات بازار دامن می‌زدند، مسدود شدند.

دادستان تهران از همکاری پلیس تهران و فتای ناجا برای مسدودسازی برخی سایت‌ها و کانال‌هایی خبر داد که با اعلام لحظه‌ای نرخ ارز به التهابات بازار دامن می‌زنند.

جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، در نشستی با مسئولان پلیس پایتخت و در رابطه با برخورد با سایت‌هایی که قیمت ارز را به‌صورت دروغین اعلام می‌کردند؛ گفت:

در دوهفته‌ی اخیر برخی سایت‌های مرتبط با ارز و سکه اقدام به اعلام لحظه‌ای و دقیقه‌ای ارز کرده و به التهاب بازار دامن می‌زدند. درنتیجه در راستای برخورد با اقدامات خلاف قانون و با تأکید ریاست قوه‌ی قضاییه، دستور مسدودسازی ۱۷ سایت و ۲۶ کانال در فضای مجازی صادر شد.

دادستان تهران به گردانندگان این سایت‌ها هشدار داد در صورت ادامه‌ی این رویه، فیلترینگ سایت‌ها ادامه پیدا خواهد کرد. صاحبان سایت باید متعهد شوند در حوزه‌ی ارز به آشفتگی بازار دامن نزنند زیرا قیمت‌گذاری وظیفه‌ی این سایت‌ها نیست.

او همچنین اعلام کرد برخورد با افرادی که دروغ‌پراکنی کرده یا قیمت ارز را بی‌جهت تعیین کنند، در دستور کار بوده و اقدامات خوبی در ۲۴ ساعت گذشته انجام شده است. به‌گفته‌ی او باقی این افراد نیز احضار خواهند شد و اگر کارشان را ادامه دهند، مطابق قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. اما چنانچه به عدم انجام این کار تعهد دهند، حتما سعی می‌شود فعالیت‌شان ادامه پیدا کند.

جعفری دولت آبادی در پاسخ به این سوال که برخی سایت‌های مسدودشده مجوز داشتند؛ اعلام کرد:

این موضوع به دادسرای رسانه و پلیس فتا اعلام شده و در دست بررسی است. برخی سایت‌ها داخلی و برخی خارج از کشور هستند و اگر غیر مجاز باشند حتما تعطیل خواهند شد.

وی تأکید کرد رسانه‌ها در عین حال که در انتشار اخبار آزاد هستند، در اخباری که به امنیت ملی کشور و امنیت روانی مردم مرتبط است باید دقت داشته و با هوشیاری بیشتری عمل کنند.

به‌روز رسانی: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عباس جعفری دولت آبادی در نشستی که به میزبانی دادستانی تهران و با حضور مسئولان صرافی‌ها و بانک مرکزی برگزار شده بود اعلام کرد:

امروز که صرافی‌ها را دعوت کردیم یکی از اهدافمان کمک به تثبیت قیمت ارز است و شاید مسائلی مانند جذب نقدینگی به ما مربوط نباشد اما همین موضوع نقدینگی کشور را دچار مشکل کرده است. خواسته‌ی ما از صرافی‌ها این است که طبق دستورالعمل بانک مرکزی انجام وظیفه کنند و بانک مرکزی هم به دستورالعمل‌های خود وفادار باشد. ما حتما به رفع موانع بر سر راه بانک مرکزی و صرافی‌ها کمک خواهیم کرد.

دولت آبادی، دادستان تهران به نظارت بیشتر بانک مرکزی بر صرافی‌ها تأکید کرد و گفت:

برخی صرافی‌ها کارهایی کرده‌اند که ناشی از نبود نظارت و برخی به علت سودجویی آن‌ها است. صرافی‌ها حق ندارند برای پیشبرد امور، مرتکب جرم شوند و بعد بگویند مجبور بودیم.

دولت آبادی با اشاره به رنج مردم بابت بی‌سروسامان بودن قیمت ارز از صرافی‌ها خواست به تثبیت قیمت ارز کمک کنند و گفت:

اینکه ارز ۱۹ هزار تومانی هشت هزار تومان و بعد ۱۰ هزار تومان می‌شود معلوم است که مبنایی ندارد و نباید اجازه دهیم قیمت ارز دوباره بالا برود چرا که برای کشور مضر است. ما از کانال‌ها و سایت‌ها خواستیم به التهاب ارز دامن نزنند و همان‌طور که هفته‌ی گذشته چند مورد از این سایت‌ها را بسته‌ایم و احضار کرده‌ایم، حتما بعد از این هم سراغ سایت‌ها و کانال‌هایی که به التهاب ارز دامن می‌زنند، خواهیم رفت.

او در ادامه‌ی صحبت‌های خود اضافه کرد هدف ما این است که قیمت ارز التهابی نشود و صرافی‌ها می‌توانند قیمت تثبیت شده و مورد تایید بانک مرکزی را اعلام کنند. دولت آبادی در بخش دیگری از صحبت‌هایش بر لزوم پرهیز از تفرقه تأکید کرده و از بانک مرکز خواست مجوز صرافی‌های متخلف را ابطال کند. او همچنین اعلام کرد:

قیمت‌ها لحظه‌ای است و هیچ سایتی حق ندارد قیمت‌های لحظه‌ای را اعلام کند مخصوصا در شرایط التهاب و ما از این موضوع استقبال می‌کنیم. این‌گونه اقدامات در خصوص کارت بازرگانی انجام شد و جواب داد و اگر بانک مرکزی مجوز متخلفان را ابطال کند، قطعا اثرش از دادگاه بیشتر است. ما منتظریم چند صرافی به متخلفی که موجب وهن صرافی‌های دیگر شدند مجوزشان ابطال شود.

ما از هماهنگی و حفظ وظایف ذاتی همه‌ی دستگاه‌ها حمایت می‌کنیم و امیدواریم مردم شاهد تثبیت نسبتا طولانی در قیمت ارز باشند و تولیدکنندگان نیز امنیت داشته باشند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده