فیفا در جام جهانی 2018 اشتباهات داوری را به کمک فناوری VAR کاهش می‌دهد

شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
فیفا در جهانی جهانی ۲۰۱۸ روسیه تصمیم گرفته است به‌منظور کاهش اشتباهات داوری از فناوری جدید به نام «کمک داور ویدئویی» یا به‌اختصار VAR استفاده کند.
تبلیغات

آیا از عملکرد داوران ناراضی هستید؟ آیا تمایل دارید داورانی خارج از زمین بر تصمیمات داوران حاضر در زمین نظارت داشته باشند؟ آیا دوست دارید دوربین‌ها عملکرد داوران را کنترل کنند؟ اگر به این سٰال‌ها پاسخ مثبت داده‌اید، پس قطعا عاشق این دوره از بازی‌های جام جهانی خواهید شد.

فیفا در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به‌منظور کمک به داوران از نوعی فناوری ویدئویی جدید به نام «کمک داور ویدئویی» یا به‌اختصار VAR بهره می‌گیرد. بر اساس گزارش فیفا، تیم VAR از اتاق متمرکز عملیات ویدئویی مستقر در مرکز پخش بین‌المللی در مسکو از داوران پشتیبانی می‌کند. اعضای این تیم از یک کمک داور ویدئویی، ۳ دستیار و ۴ متصدی پخش تشکیل شده است که از تصاویر ۳۳ دوربین پوشش‌دهنده‌ی بازی و همچنین از امکان دسترسی اختصاصی به دو دوربین مخصوص آفساید بهره‌مند هستند. علاوه بر این به‌منظور شفافیت بیش از پیش، دو دوربین بر عملکرد خود داوران نظارت خواهند داشت؛ در نتیجه روند تصمیم‌گیری آن‌ها عمومی خواهد شد.

FIFA World Cup 2018

این فناوری در ماه مارس به تأیید هیئت بین‌المللی فوتبال رسید و در تنها در صورتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که یک تصمیم بتواند منجر به تغییر نتیجه‌ی بازی شود. با این حال، تیم VAR در موارد «خطای واضح و آشکار»، با داوران داخل زمین ارتباط برقرار خواهد کرد و داوران برای ارتباط با این تیم می‌توانند در هر لحظه بازی را متوقف کنند. تصمیمات VAR در وب‌سایت و اپلیکیشن فیفا نیز درج خواهد شد.

فیفا با انتشار ویدئویی می‌گوید این فناوری به‌منظور کمک به داوران و شکل‌گیری بازی عادلانه طراحی شده است. با این حال، فناوری جدید فیفا همه‌ی عاشقان فوتبال را راضی نخواهد کرد. این فناوری در ماه مارس در یک بازی استرالیایی عملکردی ناموفق داشت و یک گل آفساید که پیروز مسابقه را تغییر داد، صحیح اعلام کرد. گرک اوروک از فدراسیون فوتبال استرالیا، در این باره می‌گوید: «فناوری VAR در آن موقعیت بد عمل کرد و زوایای پخش مورد نیاز نیز در دسترس نبود.»

مجله‌ی New Scientist روز چهارشنبه این سیستم را فناوری ناقصی نامید که زیبایی فوتبال را در معرض نابودی قرار می‌دهد و در عنوان سرمقاله‌ی خود نوشت: «همین حالا آزمایش اشتباه داوری ویدئویی را متوقف کنید.» این سیستم جدید روز پنج‌شنبه بدون هیچ سر و صدایی آغاز به کار کرد و در نخستین بازی جام جهانی که در آن روسیه‌ی میزبان با ۵ گل موفق به شکست عربستان سعودی شد، مورد استفاده قرار گرفت؛ البته در آن بازی به دخالت تیم VAR نیازی نبود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات