درآمد یک میلیارد دلاری اپل از گوگل بابت جستجوها در آیفون

جمعه ۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
اگر بخواهید موتور جستجوی پیش‌فرضِ آیفون باشید، باید حسابی هزینه کنید. گوگل در سال ۲۰۱۴ بابت اینکه موتور پیش‌فرض گوشی‌های هوشمند اپل باشد، یک میلیارد دلار به اپل پرداخت کرده است.
تبلیغات

اگر به خاطر داشته باشید مدت‌ها قبل، اوراکل گوگل را متهم به کپی برداری بخش‌های زیادی از کدهای متن باز جاوا در اندروید کرد و حالا اطلاعاتی از داخل این دادگاه فاش شده است که در آن‌ها به درآمدها و هزینه‌های اندروید اشاره شده است. یکی از این موارد، بهایی است که گوگل برای حضور در آیفون به عنوان موتور جستجو پیش‌فرض پرداخت کرده است.

براساس سند ارائه شده به دادگاه، گوگل در سال ۲۰۱۴ مبلغ یک میلیارد دلار را به اپل پرداخت کرده است تا به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض در آیفون باقی بماند. بلومبرگ گزارش کرده که براساس توافق دو کمپانی گوگل و اپل، درآمد حاصل از تبلیغات جستجو بین آن‌ها تقسیم می‌شود، اما سهم هر کدام مشخص نیست.

اپل و گوگل هر دو از دادگاه خواسته‌اند تا اطلاعات مربوط به توافق این دو کمپانی بر روی جستجو، فاش نشود و گوگل از این اسناد با عنوان «فوق‌العاده حساس» یاد کرده است. گوگل از دادگاه خواسته است تا این اسناد را مخفی نگاه دارد چرا که این اطلاعات ممکن است باعث شود تا دیگر کمپانی‌ها مبالغ بیشتری را برای همکاری با گوگل طلب کنند.

گوگل که سال ۲۰۱۴ درآمد ۶۶ میلیارد دلاری داشته است بخشی از این درآمد را به خاطر توافق با اپل بدست آورده است و با پرداخت ۱ میلیارد دلار به اپل، رقبا را از پلتفرم بزرگ اپل دور کرده است.

پیش‌تر گزارش شده بود که مریسا میر - مدیرعامل یاهو نیز در سال ۲۰۱۴ تلاش کرده تا موتورجستجوی یاهو را جایگزین گوگل در آیفون کند اما موفق نشده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات