وال استریت ژورنال: پیشنهاد ۵.۳ میلیارد دلاری فاکسکان برای تصاحب شارپ

وال استریت ژورنال: پیشنهاد ۵.۳ میلیارد دلاری فاکسکان برای تصاحب شارپ

فاکس‌کان اغلب با عنوان تولیدکننده‌ی محصولات اپل و مخصوصا آیفون‌های این کمپانی شناخته می‌شود. این کمپانی هر ساله بخش اعظمی از آیفون های اپل را مونتاژ کرده و روانه‌ی بازار می‌کند. حال وال استریت ژورنال گزارش کرده که این کمپانی پیشنهاد ۵.۳ میلیارد دلاری خرید شارپ را پیش روی مسئولان این کمپانی ژاپنی قرار داده است.

 براساس گزارش وال استریت ژورنال، فاکس‌کان پیشنهاد خرید کمپانی شارپ ژاپن را به ارزش ۵.۳ میلیارد دلار ارائه کرده است. اطلاعات ارائه شده حکایت از این دارد که فاکس کان تنها مشتری شارپ نیست و Innovation Network Corp که یک نهاد تحت کنترل دولت ژاپن است، در نظر دارد تا با پرداخت ۲.۵ میلیارد دلار شارپ را که با مشکلات زیادی روبرو است، مال خود کند.

اصلی‌ترین کسب و کار شارپ، تولید پنل‌های نمایشی برای ابزار‌های موبایل نظیر آیفون‌های اپل در کنار کمپانی جاپان دیسپلی است. باید به این موضوع نیز اشاره کرد که Innovation Network Corp، کنترل جاپان دیسپلی را نیز در اختیار دارد. به نظر می‌رسد این کمپانی دولتی درصدد تصاحب شارپ و در اختیار گرفتن کنترل هر چه بیشتر بازار پنل‌های نمایشی برای گجت‌های موبایل است. براساس شنیده‌ها جاپان دیسپلی و شارپ در نظر دارند تا فناوری‌های مرتبط با نسل بعدی پنل‌های نمایشی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. برخی گمانه‌ها حکایت از این دارد که دولت ژاپن اجازه نخواهد داد تا یک کمپانی خارجی کنترل یکی از شرکت‌های مادر ژاپن را که فناوری‌های زیادی را درمورد پنل‌های نمایشی در دست دارد، مال خود کند.

فاکس‌کان پیش از این در سال ۲۰۱۳ در نظر داشت تا بیش از ۱۰ درصد از سهام شارپ را مال خود کند، حال آنکه کاهش ارزش سهام شارپ فاکس‌کان را از این خرید بازداشت. پس از آن اوضاع برای شارپ چندان مساعد نبوده است. براساس اطلاعات مالی ارائه شده توسط شارپ، این کمپانی باید تا ماه مارس میلادی بیش از ۴.۴ میلیارد دلار از بدهی‌های بانکی خود را پرداخت کند. کمپانی‌هایی که شارپ به آن‌ها مقروض است، شامل میتسوبیشی و گروه مالی میزوهو است.

شارپ اعلام کرده که به دلیل کاهش فروش گوشی‌های هوشمند چینی، این کمپانی ضرر عملیاتی ۲۱۵ میلیون دلاری را در ۶ ماه اخیر تحمل کرده است. به طور حتم خرید شارپ می‌تواند کمک بسیار زیادی به فاکس‌کان در مسیر تولید انواع گجت‌های هوشمند مخصوصا آیفون‌های اپل کند. همچنین در صورتی که فاکس‌کان در نظر داشته باشد بصورت مستقل محصولاتی را نظیر تلویزیون‌ روانه‌ی بازار کند، برند شارپ نامی مطرح و شناخته شده در تمام بازار‌های جهانی است و از این‌رو فاکس‌کان می‌تواند بصورت مستقیم به تولید محصولات مورد نظر خود بپردازد.

فاکس‌کان اعلام کرده که در صورت خرید شارپ، تغییراتی را در رده‌ی مدیریتی ایجاد نخواهد کرد. انتظار می‌رود شارپ همزمان با انتشار گزارش مالی خود در چهارم فوریه سال جاری در مورد فروش کمپانی نیز تصمیم‌گیری کند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده