بازار کامپیوترهای شخصی بیشترین افت فروش در کل تاریخ را تجربه می‌کند

چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹
مطالعه 2 دقیقه
هرچند ویندوز ۱۰ موفق عمل کرد اما ظاهرا به اندازه‌‌ی کافی موثر نبوده تا بازار پی‌سی را نجات دهد. براساس تازه‌ترین گزارش از IDC میزان کامپیوترهای توزیع شده در سه ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۵ حدود ۱۰.۶ درصد کاهش یافته است.

براساس گزارش موسسه‌ی تحقیقات بازار IDC، عرضه‌ی کامپیوترهای شخصی در سه ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۵ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۰.۶ درصد کاهش یافته است. این بیشترین کاهش در کل تاریخ عرضه‌ی پی‌سی به شمار می‌رود.

البته در فصل‌های پیش از این نیز اوضاع پی‌سی چندان خوب نبوده و مثلا در تابستان شاهد کاهش ۷.۷ درصدی عرضه‌ی کامپیوترهای شخصی بودیم.

در حال حاضر به جز اپل، باقی تولیدکنندگان کامپیوتر شخصی چندان سودده نیستند. حتی لنوو نیز که رتبه‌ی اول را از نظر میزان تولید کامپیوترهای شخصی دارد در بسیاری از مناطق دنیا از جمله امریکا، چندان سودده نیست. البته گارتنر دیگر موسسه‌ی معتبر تحلیل بازار، برخلاف IDC معتقد است که بازار کامپیوترهای شخصی در سه ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۵ حدود ۸ درصد کاهش را تجربه کرده است.

اما چرا بازار پی‌سی روند نزولی طی می‌کند؟ تحلیل‌گران بازار معتقدند که تغییر رفتار کاربران در کنار سیاست‌های مایکروسافت باعث شده است تا بازار پی‌سی کوچک‌تر شود. طی سال‌های اخیر چرخه‌ی ارتقاء کامپیوترهای شخصی افزایش یافته است و کاربران زمان طولانی‌تری از کامپیوتر خود استفاده می‌کنند. از طرفی تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها نیز نیاز بسیاری از کاربران را مرتفع می‌کنند و وابستگی آن‌ها به کامپیوترهای شخصی را کاهش می‌دهند. IDC همچنین معتقد است که ارتقاء مجانی ویندوزهای قدیمی به ویندوز ۱۰ خود می‌تواند عاملی باشد تا مردم نسبت به خرید کامپیوترهای جدید اقدام نکنند.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود