کفش‌های هوشمند با قابلیت کنترل دما

چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
در نمایشگاه CES امسال برای نخستین بار از کفش‌های هوشمند رونمایی شده است. این کفش‌ها قابلیت تنظیم و کنترل دمای درون کفش، ثبت مصرف کالری و همچنین ردیابی و ثبت تعداد گام‌های پیموده شده را با استفاده از یک برنامه‌ی کاربردی نصب شده روی گوشی‌هوشمند متصل به آنها دارند.

کفش‌های هوشمند دیجیت‌سول (Digitsoles Smartshoe) در مقایسه‌ با کفش‌های نایکی در فیلم بازگشت به آینده (سه گانه‌ی تخیلی سال ۱۹۸۵) که قابلیت گره زدن خودکار بندهایشان را داشتند، از نظر فناوری‌های به کار رفته درونشان بسیار بهتر و پیشرفته‌تر به نظر می‌رسند. اولین کفش هوشمند جهان در نمایشگاه CES امسال به نمایش گذاشته شد.

همانند خودروهای هوشمند آینده که گفته می‌شود قرار است با گوشی‌های هوشمند کنترل شوند، این کفش‌های هوشمند هم برای کنترل خود از اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. درون کفش‌ها یک سیستم گرمایی کار گذاشته شده است تا درون کفش و پاهای شماها را در طی روزهای سرد زمستان گرم و نرم نگه دارد. به گفته‌ی سخنگوی کمپانی سازنده این کفش‌ها تا دمای ۴۳ درجه سانتی‌گراد می‌توانند گرم شوند. با داشتن این کفش‌ها احتمالا هیچ‌گاه نیازی به پوشیدن جوراب‌ اضافی روی جوراب‌هایتان نخواهید داشت.

کفش‌های هوشمند همچنین دارای یک سیستم خودکار برای تنظیم میزان سفتی و شلی بندها هستند که این سیستم از طریق یک اپلیکیشن کنترل می‌شود. این سیستم البته مانند سیستم بستن بند خودکار روی کفش‌های نایکی مارتی مک فلای در فیلم بازگشت به آینده نیستند اما با این همه خیلی مرتب و جمع‌‌وجور به نظر می‌رسند. سنسورهای موجود در کف کفش اطلاعات مربوط به مسافت طی شده، کالری مصرف شده و گام‌های برداشته شده را به اپلیکیشن گوشی‌ هوشمندی که با این سیستم متصل است ارسال می‌کنند. سنسورها حتی این توانایی را دارند که تشخیص دهند کف‌ها تا چه اندازه تمیز و تازه هستند و در هنگامی که نیاز به جایگزینی داشته باشند توسط سنسورها اعلام خواهد شد.

در بخش جلویی کفش ورزشی یک نورپردازی پروژکتوری تعبیه شده بود که به گفته‌ی یکی از نمایندگان کمپانی کاملا نقش تزیینی دارند. اما این نورپردازی خیلی جالب به نظر نمی‌رسد و تعبیه‌ی آن کار بیهوده‌ای به نظر می‌آید.

کمپانی برای کسانی که عقیده دارند این کفش‌ها استایل و زیبایی لازم را ندارند هم برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده و گفته می‌شود در آینده قصد دارند تا کفش‌های هوشمند راحت‌تر و شیک‌تری با نام کفش‌های ورزشی هریسون وارم (Harrison Warm Sneaker) را معرفی کنند. این کفش‌ها همچنین دارای سیستم گرمایش و سنسورهای ردیابی خواهند بود.

برای کفش‌های بانوان از پمپ‌هایی با عنوان وارم پامپ (Warm Pump) یا پمپ گرم‌کننده استفاده شده است. پمپ مجهز به بلوتوث مسلما به اندازه‌ی یک گوشی هوشمند عالی و شیک نیست اما به هر حال این مدل هم از یک سیستم گرمایشی درونی برخوردار بوده و همچنین می‌تواند گام‌های برداشته شده را ردیابی کرده و اطلاعات مربوط به مصرف کالری را هم ثبت کند.

کفش‌های هوشمند دیجیت‌سول در ماه سپتامبر سال جاری و در ایالات متحده شروع به تولید انبوه خواهند شد و گفته می‌شود قیمت تقریبی آنها ۴۵۰ دلار خواهد بود که برای یک جفت کفش مبلغ گزافی به شمار می‌آید. با این پول می‌شود به راحتی یک یا دو جفت از کفش‌های جردن با کیفیت بسیار مطلوب را خریداری کرد. شاید با خرید آنها فناوری‌های هوشمند بهره‌مند نباشند اما می‌توان از مقبولیت و زیبایی آنها مطمئن بود.

مطالب مشابه

نظرات