اپل ۱۰۰ درصد انرژی خود در سراسر جهان را از منابع پاک تامین می‌کند

اپل ۱۰۰ درصد انرژی خود در سراسر جهان را از منابع پاک تامین می‌کند

اپل روز گذشته اعلام کرد که تمام انرژی مورد استفاده توسط این کمپانی در سراسر جهان از طریق انرژی‌های پاک و تجدید پذیر تامین می‌شود.

اپل روز گذشته اعلام کرده که به هدف یک دهه‌ی اخیر خود دست یافته و موفق شده تا ۱۰۰ درصد از انرژی مورد استفاده‌ی خود را از طریق انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر تامین کند. اپل در نظر دارد تا پس از آنکه خود تمام انرژی مورد نیازش در سراسر جهان را از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کرد، این سیاست را در زنجیره‌ی تامین محصولاتش نیز ترویج دهد. در حال حاضر تنها ۱۰ درصد از انرژی مورد استفاده در چرخه‌ی تولید محصولات اپل یا همان کارخانه‌های تامین زنجیره‌ی محصولات اپل از انرژی‌های پاک استفاده می‌کنند.

اپل اعلام کرده که رسیدن به آمار ۱۰۰ درصدی استفاده از منابع تجدیدپذیر در پی تامین نیاز دفاتر اپل در کشور‌هایی نظیر مکزیک، برزیل، ترکیه و هند اتفاق افتاده است. سال گذشته اپل اعلام کرده بود که ۹۶ درصد از نیاز خود را از روش‌های سبز تامین می‌کند. استفاده ۱۰۰ درصدی از انرژی‌های پاک به این معنی است که اپل در تمام فروشگاه‌ها، دفاتر، دیتاسنترها، دیتاسنترهای اشتراکی از وجود انرژی‌های پاک استفاده می‌کند که شامل استفاده از پنل‌های خورشیدی برای کارگذاشتن روی سقف یا احداث نیروگاه‌های خورشیدی است.

اپل یکی از کمپانی‌هایی است که درصدد استفاده‌ی ۱۰۰ درصدی از انرژی‌های پاک شامل پنل‌های خورشیدی یا توربین‌های بادی برآمده است. در پیش گرفتن چنین سیاستی علاوه بر کاهش هزینه‌های تامین انرژی، یک استراتژی در راستای کاهش گازهای گلخانه‌ای و مقابله با افزایش دمای کره‌ی زمین است. از دیگر کمپانی‌هایی که چنین سیاستی را دنبال می‌کنند باید به استارباکس، گوگل، بوش و آیکیا اشاره کرد.

هرچند اپل موفق شده تا ۱۰۰ درصد از نیاز خود به انرژی را از انرژی‌های سبز تامین کند، اما کارشناسان بر این اعتقادند که چالش اصلی، جایگزین کردن انرژی‌های پاک با منابعی است که تولیدکنندگان محصولات اپل از آن استفاده می‌کنند. اپل سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون گوشی‌هوشمند آیفون و ۴۳ میلیون آیپد به فروش می‌رساند و از این‌رو تولیدکنندگان این محصولات نیز انرژی الکتریکی زیادی را برای تولید استفاده می‌کنند.

لیسا جکسون، قائم مقام اپل در حوزه‌ی محیط زیست اعلام کرده که اپل تا زمانی که ۱۰۰ درصد انرژی مورد استفاده‌ی زنجیره‌ی تولید را از کانال‌های تجدیدپذیر و پاک تامین نکند، پا پس نمی‌کشد. در حال حاضر تنها ۲۳ کمپانی از ۲۰۰ کمپانی حاضر در چرخه‌ی تامین اپل به‌صورت کامل از انرژی‌های پاک استفاده می‌کنند.

اگرچه اپل در پی آن است تا ۱۰۰ درصد از انرژی مورد نیاز خود را به‌صورت پاک تامین کند، اما باید به این نکته اشاره کرد که به گفته‌ی لیسا جکسون، اپل در سال پیشرو برای تامین ۱۰۰ درصدی انرژی خود از منابع پاک با چالش‌هایی روبه‌رو است که علت آن اضافه شدن دیتاسنتر جدید و همچنین مقر جدید در آمریکا است.

منبع wsj

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید