روشی جدید برای جداسازی هیدروژن از متان بدون تولید دی اکسید کربن

روشی جدید برای جداسازی هیدروژن از متان بدون تولید دی اکسید کربن

گاز طبیعی یکی از منابع اصلی سوختی در ایالات متحده‌ی آمریکا به حساب می‌آید که حجم بیشتر آن را متان تشکیل داده است. طبق آمار منتشر شده نزدیک به ۲۸ درصد از انرژی شهروندان آمریکایی از گاز طبیعی است که با سوخت آن، دی اکسید کربن آزاد می‌شود. پیدا کردن راهی جدید برای سوخت متان یکی از موضوعات مهم در مراکز تحقیقاتی به شمار می‌رود.

با مطرح شدن بحث‌هایی از جمله گرمایش زمین موضوع مهم برای دانشمندان پیدا کردن راهی است که بتوان انرژی موجود در متان را بدون تاثیر روی کیفیت هوا آزاد کرد. به تازگی محققان دانشگاه کارلس‌روهه‌ی آلمان به کمک یک روش تجربی توانسته‌اند بدون آزاد شدن دی اکسید کربن به سوختن متان بپردازند.

متان در فرآیندی تحت عنوان شکست متان به اجزای تشکیل دهنده‌ی خود، هیدروژن و کربن، در دمایی برابر با ۷۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد شکسته می‌شود. فرآیند شکست متان چند دهه‌ای است که در ادبیات تحقیق حضور دارد ولی ضریب تبدیل پایین و ناخالصی کربن از جمله محدودیت‌های آن است.

دانشمندان برای حل این محدودیت‌ها راکتوری جدید با ارتفاع ۱.۲ متر طراحی کرده‌اند که از کوارتز و فولاد ضد زنگ در ساخت آن استفاده شده است. بدنه‌ی راکتور در برابر خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. در این روش حباب‌های متان در ستون‌هایی از قلع مذاب تزریق می‌شوند. با حرکت متان به سطح رویه‌، کربن از ساختار آن به صورت پودر جدا می‌شود و ناخالصی در این روش به حداقل خود می‌رسد چرا که می‌توان میکرو گرانولارهای پودر کربن را از آن جدا کرد.

طبق اظهارات سرپرست گروه تحقیقاتی دکتر وتزل، Thomas Wetzel، این راکتور توانایی تولید هیدروژن با ضریب تبدیل ۷۸ درصد در دمای ۱۲۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد را دارد. با این حال برای رسیدن به یک نمونه‌ی ماژولار که بتوان از آن در صنعت بهره برد به سه سال تحقیق و توسعه‌ی بیشتر احتیاج است.

محاسبات اولیه نشان می‌دهند که با استفاده از این فناوری می‌توان به صرفه‌جویی ۲ تا ۳.۵ دلاری در تولید هر کیلوگرم هیدروژن دست پیدا کرد.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید