اپل گزارش مالی سه ماهه دوم ۲۰۱۲ را اعلام کرد: ۳۵ میلیارد دلار درآمد، ۸.۸ میلیارد دلار سود خالص

اپل گزارش مالی سه ماهه دوم ۲۰۱۲ را اعلام کرد: ۳۵ میلیارد دلار درآمد، ۸.۸ میلیارد دلار سود خالص

اپل امروز گزارش مالی سه ماهه دوم سال ۲۰۱۲ (سه ماهه سوم سال مالی ۲۰۱۲) را منتشر کرد. این شرکت در سه ماهه دوم امسال ۳۵ میلیارد دلار درآمد داشته که ۸.۸ میلیارد دلار آن سود خالص بوده است. محصول پرسود اپل در این سه ماهه آیفون بوده و فروش آیپد نیز نسبت به همین فاصله زمانی در سال گذشته ۸۴ درصد افزایش یافته است. در ادامه جزئیات کامل به همراه مقایسه درآمد و سود اپل با گوگل، مایکروسافت و سامسونگ را مشاهده خواهید کرد.

این گزارش مربوط به سه ماه دوم سال ۲۰۱۲ ( یا سه ماه سوم سال مالی ۲۰۱۲) است. در این فاصله زمانی اپل حدود ۱۷ میلیون دستگاه آیپد به فروش رسانده که نسبت به سه ماهه دوم سال ۲۰۱۲ حدود ۸۴ درصد رشد داشته است. اپل همچنین ۲۶ میلیون دستگاه آیفون به فروش رسانده که نشان از رشد ۲۸ درصدی این کالا نسبت به سه ماهه دوم سال ۲۰۱۱ دارد. اما رشد کامپیوترهای مک در مقایسه با آیفون و آیپد بسیار کم و حدود ۲ درصد بوده است.

152px-Apple-logoپرسودترین محصول اپل در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۲ آیفون و سرویس‌های مرتبط با آن بوده است. بیش از ۱۶ میلیارد از درآمد اپل در این سه ماهه مربوط به محصولات خانواده iOS می‌شود، آپید به تنهایی بیش از ۹ میلیارد دلار درآمد برای اپل داشته است. اما فروش آیپاد همچنان رو به کاهش است و انتظار می‌رود در آینده این محصول بطور کامل حذف شود.

 اپلمایکروسافتگوگلسامسونگ
درامد۳۵ میلیارد دلار۱۸.۶ میلیارد دلار۱۲.۲۱ میلیارد دلار۴۱.۲ میلیارد دلار
سود۸.۸ میلیارد دلار-۴۹۲ میلیون دلار۲.۷ میلیارد دلار۵.۹ میلیارد دلار

این در حالی است که مایکروسافت در سه ماه دوم امسال با وجود درآمد ۱۸.۰۶ میلیارد دلاری حدود ۴۹۲ میلیون دلار ضرر کرده است. دلیل آن هم شکست در خرید ۶.۲ میلیارد دلاری aQuantive بیان شده است. اما با این وجود درآمد مایکروسافت نسبت به سه ماه اول سال گذشته حدود ۷ درصد افزایش یافته است.

microsoft-logoبخش سرگرمی مایکروسافت که ایکس‌باکس ۳۶۰ نیز شامل آن می‌شود بیشترین رشد را به همراه داشته است، درآمد آن بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته و به ۱.۷ میلیارد دلار رسیده است. بخش مربوط به سرویس‌های مخصوص کسب و کار مایکروسافت با حدود ۷ درصد رشد، درآمد ۶.۳ میلیارد دلاری را به همراه داشته است. اما درآمد بخش ویندوز و ویندوز لایو حدود ۱۳ درصد کاهش یافته و به ۴.۱ میلیارد دلار رسیده است.

کاهش درآمد بخش ویندوز مایکروسافت به دلیل نزدیک شدن به عرضه نسخه جدید این سیستم‌عامل کاملا طبیعی است و انتظار می‌رود با انتشار ویندوز ۸ به شدت افزایش یابد.

لوگو گوگلگوگل نیز در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۲ با ۱۲.۲۱ میلیارد دلار درآمد، ۲.۷ میلیارد دلار سود خالص داشته است. رشد درآمد گوگل نسبت به همین فاصله زمانی در سال گذشته ۲۱ درصد بوده است. حدود ۱۰.۹۶ میلیارد دلار از درآمد گوگل از بخش تبلیغات حاصل شده است. انتظار می‌رود درآمد گوگل نیز با وجود عرضه تبلت Nexus 7 و سیستم‌عامل Jelly Bean در سه ماه‌بعدی امسال با رشد قابل ملاحظه‌ای روبرو شود.

لوگو سامسونگاما سامسونگ در سه‌ماه دوم ۲۰۱۲ حدود ۴۱.۲ میلیارد دلار درآمد داشته که ۵.۹ میلیارد دلار آن سود خالص بوده است. جالب است بدانید که هرچند درآمد سامسونگ نسبت به سه ماه‌ دوم سال گذشته حدود ۱۹ درصد رشد داشته اما رشد سود آن ۷۹ درصد بوده است. تحلیل‌گران بازار با توجه به موفقیت این شرکت کره‌ای در بازار تلفن‌های هوشمند، رشد درآمد سامسونگ در ماه‌های پیش‌رو را پیش‌بینی می‌کنند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید