گوگل فناوری یادگیری ماشین مورد استفاده در سرویس‌هایش را متن باز اعلام کرد

گوگل فناوری یادگیری ماشین مورد استفاده در سرویس‌هایش را متن باز اعلام کرد

گوگل امروز فناوری یادگیری ماشین مورد استفاده در شماری از سرویس‌های خود را متن باز اعلام کرد. این فناوری که TensorFlow نام دارد، در شماری از سرویس‌های گوگل نظیر اینباکس، گوگل فوتوز و سیستم تشخیص صدای غول جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرد. با زومیت همراه باشید.

 گوگل امروز اعلام کرد که فناوری یادگیری ماشین مورد استفاده در سرویس‌هایش را بصورت متن باز منتشر می‌کند. این فناوری تنسور فلاو نام دارد و از آن در شماری از اپلیکیشن‌های گوگل استفاده می‌شود که از جمله‌ی آن می‌توان به سرویس جدید Smart Replay در اپلیکشن اینباکس اشاره کرد. براساس اطلاعات ارائه شده توسط این کمپانی، فناوری یادگیری ماشین این کمپانی به مرور زمان بسیار پیشرفت کرده و هم اکنون بسیار قدرتمندتر از نسخه‌ی اولیه مورد استفاده توسط گوگل است. فناوری یادگیری ماشین گوگل این امکان را در اختیار غول جستجو قرار می‌دهد تا شبکه‌های عصبی را پنج برابر سرعت پیشین، آموزش دهد.

بالا رفتن سرعت آموزش شبکه‌های عصبی به این معنا است که این کمپانی می‌تواند سرویس‌های خود را با سرعت بیشتری توسعه دهد. تنسور فلاو پروژه‌ای است که در ابتدا توسط محققان و مهندسین در تیم Google Brain که تحت نظر بخش توسعه‌ی یادگیری ماشین گوگل فعالیت می‌کنند، توسعه یافته است. هدف از این پروژه ترکیب یادگیری ماشین و یادگیری عمیق در شبکه‌های عصبی است. گوگل همزمان با توسعه‌ی این فناوری از آن در شماری از اپلیکیشن‌ها و سرویس‌هایش استفاده کرده است.

با نگاهی به مشخصات فنی این فناوری باید به این نکته اشاره کرد که فریمورک یادگیری عمیق گوگل با استفاده از زبان سی پلاس پلاس پشتیبانی شده و از این‌رو می‌توان پلتفرم را در پردازنده‌های اینتل، پردازنده‌های گرافیکی توسعه یافته توسط انویدیا و سیستم‌عامل‌هایی نظیر اندروید، آی اُ اس و مکینتاش مورد استفاده قرار داد. همچنین باید به سیستم‌های مبتنی بر پایتون نیز اشاره کرد که از این پلتفرم پشتیبانی می‌کنند.

وینسنت ونهوک، مدیر تیم گوگل برین در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:

تنسور فلاو ابزاری است که ما روزانه از آن استفاده می‌کنیم. البته باید به این نکته اشاره کرد که این فناوری هنوز در اولین روزهای توسعه‌ی خود قرار دارد و در آینده‌ی با چالش‌های فراوانی روبرو خواهیم شد. من از اینکه شانسی برای ایجاد جامعه‌ای از محققان، توسعه‌دهندگان و تولیدکنندگان بستر ایجاد شده، بسیار خوشحال هستم.

هدف یادگیری ماشین توسعه‌ی سیستمی است که کارکرد آن شبیه به مغز انسان باشد، اما هنوز خبری از توسعه‌ی چنین سیستمی نیست. ساندار پیچای در پستی که به مناسبت اعلام این ویژگی در وبلاگ گوگل منتشر شده، اعلام کرده که گوگل پلتفرم مربوط به سیستم یادگیری ماشین خود را بصورت متن باز در اختیار علاقمندان قرار داده و اظهار امیدواری کرده تا از این طریق سرعت توسعه‌ی این سیستم بیش از پیش افزایش پیدا کند تا تمام افراد بتوانند از قابلیت‌های این سیستم استفاده کنند. ساندار پیچای در پست خود به این موضوع اشاره کرده که بهترین سیستم‌های یادگیری ماشین توسعه یافته در حال حاضر توانایی درک یک کودک چهار ساله را نیز ندارند. برای مثال کودکانی که در این سن و سال هستند، می‌توانند با دیدن چند تصویر مشابه، نام اشیا را یاد بگیرند، اما بهترین سیستم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین از چنین توانایی‌هایی بی بهره هستند. همچنین باید به درک جملاتی اشاره کرد که مفهومی منطقی در آن‌ها نهفته و نمی‌توان با کنار هم قرار دادن معنی لغات، به درک مفهوم اصلی جمله پی برد.

گوگل معتقد است می‌تواند از این فناوری در کاربردهایی نظیر محاسبات روی داده‌های نجومی و زنجیره‌ی پروتئینی اشاره کرد. با بهره‌گیری از قابلیت متن باز بودن تنسورفلاو می‌توان می‌توان محلی واحد را برای توسعه‌ی سیتسم مبتنی بر یادگیری ماشین ایجاد کرد. به جای بهره‌گیری از ابزار‌های متفاوت توسط هر یک از گروه‌ها، توسعه‌دهندگان قادر خواهند بود تا با توسعه و استفاده از یک ابزار واحد، حتی محصول نهایی خود را بدون نیاز در بازنویسی کد، روانه‌ی بازار کنند. با استفاده از این ابزار به اشتراک گذاشته شده، می‌توان پیش‌بینی کرد که سرعت توسعه‌ی ابزارهای مبتنی بر یادگیری ماشین افزایش یافته و توسعه‌ی یک سیستم بزرگ و گسترده نظیر آنچه که گوگل در اختیار همگان قرار داده نیز خود منافعی را برای این کمپانی در اختیار دارد.

از جمله‌ی قابلیت‌های تنسور فلاو باید به امکان تشخیص تصاویر، ویدیو‌ها، صدا و تشخیص کلمات کاربران و همچنین متن نگاشته شده اشاره کرد. گوگل با بهره‌گیری از قابلیت شناسایی متن، موفق شده تا قابلیت Smart Reply را در کلاینت ایمیل اینباکس توسعه دهد. کاربران می‌توانند با استفاده از این قابلیت، پاسخ‌های خودکاری را برای ایمیل‌های دریافت شده در اختیار داشته باشند که از این طریق فرآیند پاسخ دادن به ایمیل‌ها در موقعیت‌هایی که کاربران فرصتی ندراند، بسیار کاهش پیدا می‌کند. ضمنا پاسخ‌های ارائه شده نیز مرتبط با متن دریافت شده خواهد بود.

گوگل خود از تنسوفلاو در شماری از سرویس‌هایش نظیر جیمیل، جستجوی گوگل و گوگل فوتوز استفاده می‌کند. گوگل پیش از این و در سال ۲۰۱۱ سیستمی موسوم به DistBelief را به همین منظور توسعه داده بود، اما محدود شدن این سیستم به شبکه‌های عصبی و ضعف آن در بخش اعمال تنظیمات جدید موجب شد تا غول جستجو این سیستم را دیگر مورد استفاده قرار ندهد. گوگل با استفاده از این سیستم، پلتفرم تشخیص صدا و جملات بیان شده را تا ۲۵ درصد بهبود داده و جستجو براساس تصاویر را در گوگل فوتوز توسعه داد. این سیستم با توجه به نیازهای گوگل توسعه یافته بود و امکان اشتراک‌گذاری آن برای استفاده‌ی سایر کاربران وجود نداشت، از این‌رو گوگل با توسعه‌ی سیستم قوی‌تری با عنوان تنسور فلاو که قابلیت متن باز شدن را نیز دارد، علاوه بر افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری این سیستم، امکان استفاده توسط سایرین را نیز به پلتفرم خود اضافه کرد.

گوگل از معدود کمپانی‌هایی است که در حال توسعه‌ی سیستم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین است. از جمله‌ی سایر کمپانی‌های فعال در این حوزه می‌توان به آی بی ام، آمازون، و مایکروسافت اشاره کرد.

لینک دانلود

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید