۱۱ میلیارد دلار به ثروت بنیان گذاران پنج کمپانی مطرح حوزه فناوری افزوده شد

شنبه ۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۰
مطالعه 3 دقیقه
انتشار گزارش مالی مربوط به چهار غول فناوری دره‌ی سیلیکون، بار دیگر پتانسیل سرمایه‌گذاری در این حوزه را نمایش داد، چراکه پس از انتشار گزارش مالی مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس‌بوک، پنج موسس این کمپانی‌ها به دلیل  افزایش قیمت سهام، در مجموع شاهد افزایشی ۱۱ میلیارد دلاری در ارزش کمپانی‌های خود بودند.
تبلیغات

چهار کمپانی آمازون، گوگل، فیس‌بوک و مایکروسافت، طی ساعات اداری آخرین روز هفته‌ اقدام به انتشار گزارش مالی مربوط به سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۵ میلادی کردند. پس از انتشار گزارش‌های مالی هر چهار کمپانی که نشان از عملکرد رو به رشد آن‌ها بود، ارزش سهام آن‌ها افزایش یافت و این به معنی افزایش دارایی سهامداران بزرگ این کمپانی‌ها است. پنج موسس و متخصص شناخته‌ی شده این چهار کمپانی به علت افزایش یکباره‌ی قیمت سهام، در طول یک روز شاهد افزایش ۱۱ میلیارد دلاری سرمایه‌ی خود بودند.

جف بزوس مدیرعامل آمازون، لری پیج و سرگی برین موسسان کمپانی گوگل و رهبران آلفابت، بیل گیتس موسس مایکروسافت و مارک زاکربرگ بنیان گذار فیس بوک شاهد افزایش ۱۱ میلیارد دلاری دارایی‌های خود به علت افزایش ارزش سهام کمپانی‌هایی بودند که روزی سنگ بنای آن‌ها را گذاشته‌اند. مجموع افزایش عرضه‌ی بازار سهام هر چهار کمپانی مورد نظر، ۹۵ میلیارد دلار برآورد شده که ۱۱ میلیارد دلار تعلق گرفته به پنج نفر، بخش بزرگی از سهم این سود یک روزه را نشان می‌دهد.

بزرگ‌ترین برنده‌ی امروز، لری پیج، مدیرعامل آلفابت است. سهام گوگل پس از انتشار گزارش مالی این کمپانی افزایشی ۷.۲ درصدی را به خود دیده و ارزش آن به ۷۳۰.۳۸ دلار به ازای هر سهم رسید. براساس اطلاعات ارائه شده توسط متخصصان، میزان سود خالصی که عاید سهامداران شده، ۷.۳۵ دلار به ازای هر سهم است که نشان از افزایشی ۱۶ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارد. با احتساب میزان سهم لری پیج، وی موفق شده تا در طول چند ساعت، سودی ۳.۲ میلیارد دلاری را به جیب بزند. سرگی برین، بنیان‌گذار دیگر آلفابت شاهد سودی ۳.۱ میلیارد دلاری بوده است. در مجموع، موسسان گوگل با در اختیار گرفتن ۶.۳ میلیارد دلاری، بیشترین سهم را از سود پنج متخصص مورد نظر به خود اختصاص داده‌اند.

پس از این بنیان‌گذاران گوگل، جف بزوس، مدیرعامل آمازون قرار دارد که موفق شده وب‌سایت خود را از یک فروشنده‌ی کتاب به یک فروشگاه عرضه‌ی کالا و خدمات تبدیل کند. جف بزوس به واسطه‌ی افزایش ۶.۶ درصدی سهام آمازون و رسیدن آن به ۶۰۱.۴۰ دلار، سودی ۳.۱ میلیارد دلاری را در طول روز به جیب زده است. سهام آمازون پس از آن افزایش یافت که انتشار گزارش مالی این کمپانی نشان از سود خالص ۱۷ سنتی به ازای هر سهم این کمپانی داشت.

بیل گیتس در جایگاه بعدی قرار دارد. بنیان‌گذار امپراطوری ردموند در طول سالیان اخیر برای تامین هزینه‌های بنیاد خیرخواهانه‌ی خود، بخشی از سهام خود را به فروش رسانده، اما همچنان در حدود ۲۲۳.۴ میلیون قطعه سهم از کمپانی را در اختیار دارد. بیل گیتس موفق شده تا به واسطه‌ی افزایش ۱۰ درصدی سهام مایکروسافت و رسیدن ارزش هر سهم به ۵۲.۹۱ دلار، سودی ۱.۱ میلیارد دلاری را مال خود کند. مایکروسافت بیشترین افزایش ارزش سهام را در بین چهار کمپانی مورد نظر به خود اختصاص داده است. از جمله‌ی مواردی که باعث شده تا مایکروسافت فصل موفقی را پشت سربگذارد، باید به عرضه‌ی ویندوز ۱۰ و همچنین سوددهی سرویس جستجوی بینگ برای اولین بار اشاره کرد. البته نباید عرضه‌ی سرویس‌های ذخیره‌ی ابری این کمپانی را نیز در سوددهی ردموندی‌ها نادیده گرفت.

سهام فیس‌بوک نیز با افزایشی ۱.۵ درصدی به ۱۰۱.۵۵ دلار به ازای هر سهم رسید و برای اولین بار از سد ۱۰۰ دلار گذشت. این افزایش سودی ۴۲۶.۳ میلیون دلاری را عاید زاکربرگ کرده است.

وضعیت بازار سرمایه نشان داده که حوزه‌ی فناوری یکی از بهترین بازارها برای سرمایه‌گذاری است. به واقع باید آینده‌ را از آن کمپانی‌های فناوری خواند و دیگر دوران فرمانروایی کمپانی‌های فعال در حوزه‌ی انرژی به پایان رسیده است. تبدیل شدن اپل به با ارزش‌ترین کمپانی تاریخ تجارت که حاصل عبور ارزش بازار این کمپانی از مرز ۷۰۰ میلیارد دلار بود، مهر تاییدی است که سودآور بودن کمپانی‌های عرصه‌ی فناوری را ثابت کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات