ناسا آزمایش نسخه‌ دوم پهپاد X-56A را به منظور حل مشکل هواپیماهای مافوق صوت شروع کرد

پنج‌شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۲
مطالعه 2 دقیقه
انفجار صوتی یا Sonic Boom زمانی رخ می‌دهد که هوا با قسمت جلویی هواپیماهای مافوق صوت در زمان شکستن دیوار صوتی برخورد می‌کند. ناسا درصدد برطرف کردن این مشکل برآمده و از این‌رو آزمایش نسخه‌ی دوم پهپاد سبک و انعطاف پذیر X-56A را آغاز کرده است.
تبلیغات

 ناسا پیش از این پهپاد X-56A را با کمک نیروی هوایی آمریکا توسعه داده بود. این پهپاد که بر اساس بستر آزمایشی فناوری چند-ابزاری ساخته شده، قابلیت تحمل پروازهایی با سرعت ۱۳۰ گره را دارد. X-56A یک هواپیمای معمولی نیست؛ بلکه یک پهپاد آزمایشی است که از راه دور کنترل می‌شود و آژانس فضاپیمایی آن را به منظور توسعه‌ی تکنولوژی پرواز انعطاف‌پذیر ساخته است. 

در همین راستا ناسا نیز نیاز دارد تا این تکنولوژی را به طور گسترده تست کند؛ زیرا هواپیماهایی که دارای بال‌های انعطاف‌پذیر هستند در معرض بادهای قوی و ارتعاشات از تحمل خوبی برخوردار هستند. در حقیقت این آزمایشات تنها بخشی از اهداف مبتنی بر بال‌های سبک آژانس را تکمیل کرده است و به عقیده‌ی ناسا بال‌ها و بدنه‌ی انعطاف‌پذیر می‌تواند باعث کاهش چشمگیر وزن هواپیما شود. حال نسخه‌ی دوم این پهپاد سبک و انعطاف‌پذیر با نام X-56A 2.0 در حال تست است؛ البته توسعه‌دهنده‌ای به نام گری مارتین نسخه‌ی اول آن را در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ آزمایش‌ کرده است. درنهایت با به دست آوردن نتایج این آزمایش، در اوایل سال ۲۰۱۶ بال‌های انعطاف‌پذیر و ایرفول‌ها به نسخه‌ی یاد شده نیز متصل خواهد شد و بعدها می‌توان از این نتایج برای طراحی جت‌های مافوق صوت سبک‌تر و کم‌صداتر استفاده کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات