آی بی اِم جهت توسعه اوبونتو برای ابر رایانه‌ها با کنونیکال همکاری می‌کند

دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷
مطالعه 3 دقیقه
اوبونتو یکی از توزیع‌های محبوب و رایج لینوکس است اما احتمالا تا به حال انتظار نمی‌رفت که در ابر رایانه‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرد. بر اساس گزارشی جدید، آی‌بی‌ام و کنونیکال در همکاری جدید، قصد دارند تا این توزیع را برای استفاده در ابر رایانه‌ها توسعه دهند.
تبلیغات

بر اساس اطلاعات جدید شرکت آی‌بی‌ام و کنونیکال قصد همکاری جدیدی را دارند که در نهایت سیستم عامل اوبونتو را برای استفاده در ابر رایانه‌ها مجددا توسعه خواهند داد. البته آی‌بی‌ام حدود ۱۵ سال است از توزیع‌های مختلف لینوکس در ابر رایانه‌ها استفاده می‌کند اما اوبونتو تا به حال در این صنعت مورد استفاده قرار نگرفته است. امروز هر دو کمپانی بزرگ آی‌بی‌ام و کنونیکال اعلام کردند که در حال توسعه‌ی نسخه‌ای جدید از اوبونتو با نام «لینوکس وان» برای استفاده در ابر رایانه‌ها هستند. 

این اعلانیه بخشی از هدف آی‌بی‌ام به منظور توسعه‌ی ابر رایانه‌ها برای استفاده‌ی عموم و بسیاری از کاربران است. برای این گام جدید چندین هدف برگزیده شده است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ثبت نام ماهیانه برای مدل‌های مختلف ابر رایانه، توسعه‌ی دیگر پروژه‌های متن باز، استفاده از کدهای ابر رایانه در پروژه‌های متن باز و مشارکت در توسعه‌ی پروژه‌‌ای جدید با نام Open Mainframe Project اشاره کرد.

ابر رایانه‌های جدید در دو مدل عرضه می‌شوند؛ اولین مدل آن Emperor نام داشته و تحت ابر رایانه‌ی IBM z13 اجرا می‌شود، دومین و کوچکترین مدل هم Rockhopper نام داشته و برای مشتریان و کاربرهای سطح مبتدی طراحی شده است.

ابر رایانه‌ها در حال حاضر مصرف بسیاری در صنعت‌ تکنولوژی دارد و در سرتاسر دنیا استفاده می‌شود. آی‌بی‌ام هم به عنوان بخشی از استراتژی خود جهت توسعه‌ی کلاد، آنالیز و افزایش امنیت ابر رایانه‌ها، امیدوار است که بتواند بازار بزرگی از ابر رایانه‌های اوبونتو را گسترده کند. علاوه بر این آی‌بی‌ام قصد دارد در این گام بزرگ، پروژه‌های متن باز مهمی نظیر Apache Spark, Node.js, MongoDB, MariaDB, PostgreSQL و Chef را توسعه دهد.

 راس ماوری یکی از مدیران اصلی آی‌بی‌ام در این خصوص گفت:

در نگاه اول ممکن است همکاری آی‌بی‌ام و کنونیکال کمی عجیب باشد اما بر اساس پیش بینی‌های کارلوس کینگ تحلیلگر اصلی در Pund-IT، در نتیجه‌ی این همکاری اوبونتو رشد بسیاری را در صنعت ابر رایانه‌ها خواهد داشت.

جان زانوس یکی از کارمندان کنونیکال نیز در این خصوص گفت:

کارلوس کینگ هم در خصوص همکاری این دو شرکت گفت:

هدف کلی این همکاری گسترش بازار ابر رایانه‌های آی‌بی‌ام و ایجاد راه‌کارهای خلاقانه برای افزایش فروش است. بر اساس آخرین گزارش‌های وال استریت ژورنال، آی‌بی‌ام در تمامی کسب و کارهای خود کاهش درآمد داشته و از این‌رو این کمپانی قصد فروش و جذب بیشتر مشتری را دارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات