sidewalk labs: پروژه گوگل برای بهبود شرایط زندگی در شهرها

sidewalk labs: پروژه گوگل برای بهبود شرایط زندگی در شهرها

به تازگی گوگل اعلام کرده که در پروژه‌ای جدید به نام Sidewalk labs سرمایه‌گذاری کرده است. این کمپانی قصد دارد در آینده شهرهای جدیدی ایجاد کند که در آنها، کیفیت زندگی را ارتقاء می‌دهد.

در حال حاضر همه‌ی مردم، گوگل را به عنوان یک کمپانی فعال در حوزه‌ی تکنولوژی می‌شناسند. می‌توان گفت تقریباً همه‌ی افراد از فناوری‌هایی که این شرکت تا به حال عرضه کرده، در زندگی روزمره‌ی خود استفاده می‌کنند. در حقیقت تکنولوژی‌ها تنها با هدف «بهبود بخشیدن زندگی» توسعه می‌یابند. حال گوگل با این ایده قصد دارد شرایط زندگی را بهبود داده و در یک پروژه‌ی جدید با نام Sidewalk Labs سرمایه‌گذاری می‌کند. پروژه‌ی Sidewalk گوگل کیفیت زندگی شهری را افزایش داده و تکنولوژی‌هایی را توسعه می‌دهد که شرایط زندگی را بهبود می‌دهند؛ این شرایط محدود به افراد خاص نبوده و همه‌ی افراد از جمله دولت‌مردان، شهروندان معمولی یا افراد فعال در کسب و کارها می‌توانند از این تکنولوژی‌ها استفاده کنند. 

گوگل هر از گاهی در پروژه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری می‌کند که معمولاً بیشتر این پروژه‌ها مربوط به صنعت تکنولوژی‌ است. به عنوان مثال از این پروژ‌ه‌ها می‌توان به آزمایشگاه‌ گوگل ایکس اشاره کرد. پروژه‌ی Sidewalk هم تقریباً مشابه این آزمایشگاه است؛ اما با این تفاوت که هم رسمی‌تر و هم پروژه‌ای بشر دوستانه است. در حالی که گوگل ایکس به طور عمده بر روی تکنولوژی‌هایی خاص کار می‌کند که معمولاً سرّی است، اما Sidewalk تنها بر روی تکنولوژی‌های شهری تمرکز می‌کند.

در حال حاضر تکنولوژی‌های موجود به شرایط زندگی همه‌ سهولت می‌بخشد؛ اما این تکنولوژی‌ها تأثیر موقتی بر روی افراد دارد. فناوری‌‌های مربوط به نقشه‌ها مانند سرویس Maps به کاربران کمک می‌کند تا نزدیک‌ترین مسیر را انتخاب کرده و در ترافیک نمانند. اما این سرویس در دراز مدت به حل مشکل ترافیک و ازدحام کمک نمی‌کند. اپلیکیشن‌هایی هم هستند که آپارتمان‌هایی با کمترین اجاره را پیدا کرده و به کاربر اطلاع می‌دهد؛ اما این اپلیکیشن‌ها به پایین آوردن هزینه‌های زندگی کمک نمی‌کند.

گوگل با این ایده پروژه‌ی Sidewalk را راه اندازی کرده است. بر اساس تصمیم گوگل، دَن دکتروف مدیرعامل سابق بلومبرگ و معاون اقتصادی و بازسازی شهردار در شهر نیویورک، این پروژه را رهبری خواهد کرد. گوگل این پروژه را یک سرمایه‌گذاری متوسط برای خود می‌داند که از این طریق بتواند زندگی میلیون‌ها انسان را در شهرهای مختلف جهان تحت‌تأثیر قرار دهد و باعث بهبود آن شود. در این پروژه تکنولوژی‌هایی برای کاهش‌دادن هزینه‌های زندگی، کاهش‌دادن مصرف انرژی و کمک به دولت توسعه می‌یابد. می‌توان گفت در این پروژه اهداف بزرگی در نظر گرفته شده است.

هنوز محصولات جدیدی از این پروژه برای بهبود شرایط زندگی معرفی نشده است؛ اما از آنجایی که گوگل در این پروژه سهیم شده، می‌توان اطمینان حاصل کرد که ابزارها و اطلاعات لازم برای شروع این پروژه توسط این کمپانی محیا است. این آزمایشگاه جدید اکنون در مراحل ابتدایی کار خود است و به زمان بیشتری برای گرفتن بازخورد از اجرای پروژه‌ها و نتایج حاصل از آن نیاز خواهد داشت.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده