تکنولوژی LTE Direct کوالکام بدون اتصال به دکل مخابراتی کار می‌کند

تکنولوژی LTE Direct کوالکام بدون اتصال به دکل مخابراتی کار می‌کند

کمپانی کوالکام با همکاری اپراتورهای اروپایی در حل توسعه‌ی تکنولوژی جدیدی با نام LTE Direct است. تکنولوژی LTE Direct با این هدف توسعه داده می‌شود که امکان برقراری ارتباط، بدون دسترسی به آنتن‌های مخابراتی را فراهم کند؛ شرکت کوالکام چندین سالی است که بر روی توسعه‌ی این قابلیت کار می‌کند.

در تکنولوژی LTE Direct می‌توان ارتباط به دکل‌های مخابراتی را دور زده و بدون نیاز به این ارتباط، به دستگاه‌های مختلف متصل شد. این تکنولوژی وایرلس در فواصل ۵۰۰ متری کار می‌کند که این مسافت در مقایسه با فواصل پشتیبانی شده‌ی وای‌فای و بلوتوث، بسیار زیاد است. شرکت کوالکام در ماه سپتامبر سال گذشته اعلام کرد که در حال عقد قراردادی را با اپراتورهای مخابراتی مختلفی از جمله هواوی و Telekom در شهر بُن آلمان است. در حال حاضر هواوی بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی تجهیزات مخابراتی تلکام و شرکت آلمانی Telekom نیز بزرگ‌ترین اپراتور بی‌سیم آلمان است.

تکنولوژی LTE Direct با نام‌ D2D یا Device to Device هم شناخته می‌شود و از سال گذشته، آزمایشات و تست‌های مختلفی در حال انجام بر روی این تکنولوژی است. در این تست‌ها، قابلیت فراهم کردن امکانی برای دستگاه‌ مورد نظر جهت یافتن افراد و کسب و کارهای مجاور به صورت خودکار آزمایش شده است. برخی کارشناسان صنعت، از این تکنولوژی به عنوان رابطی بالقوه برای ترویج تبلیغات و استفاده از آن برای تبلیغ و آگاهی یاد می‌کنند. برخی از شرکت‌های مشاور فناوری بسیار علاقه‌مند به استفاده از این تکنولوژی برای تبلیغات هدفمند هستند. محققانی مانند پروفسور جف اندروس، در حال مطالعه‌ی امکان استفاده از این تکنولوژی نوپا در جهت بهبود استفاده از طیف الکترومغناطیسی و به طور کلی توان و بهره‌وری انرژی است. بر اساس گفته‌های اندروس، این تکنولوژی در هنگام اختلال شبکه یا در دسترس نبودن شبکه در مناطق دوردست، می‌تواند به عنوان گزینه‌ای پشتیبان مورد استفاده قرار گیرد. استیو پاپا بنیانگذار Parallel Wireless، یکی از کسانی است که در خصوص توسعه و پیشرفت این تکنولوژی بسیار خوش‌بین است.

پاپا در کنفرانسی که در سنگاپور برگزار شد، به شبکه‌ی CNBC گفت:

جای تعجبی نیست که در آینده تلفن همراهتان بدون نیاز به اتصال دکل مخابراتی کار کند. ما در عصری قرار داریم که یک تراشه‌ی ۳۰۰ دلاری خواهد توانست تمامی کارهای یک دکل مخابراتی را انجام دهد.

دستگاه‌هایی که به تکنولوژی LTE Direct مجهز می‌شوند، دارای قابلیتی برای استفاده از طیف مجاز مجاور خواهند بود؛ به این معنی که توسط این قابلیت، دستگاه‌ بدون اتصال به دکل مخابراتی، می‌تواند دستگاه‌های مجاوری که به تکنولوژی LTE Direct مجهز شده‌اند را به طور خودکار شناسایی کند. کوالکام معتقد است که این تکنولوژی هم برای مشتری و هم برای توسعه دهندگان اپلیکیشن‌ها مفید و کاربردی خواهد بود. علاوه بر این، هر ابزاری که شامل تراشه‌های کوالکام باشد و در پلتفرم اینترنت اشیا قرار گیرد، می‌تواند از تکنولوژی LTE Direct به عنوان یک راه حل ارتباطی استفاده کند. در حقیقت، در این تکنولوژی ابزارهای مختلف بدون نیاز به باتری زیاد می‌توانند همیشه محیط پیرامون را اسکن کنند و از وجود وسایل دیگر آگاه شوند. درضمن LTE Direct به طور بالقوه در برطرف کردن مشکلات شبکه‌ای که تعداد کاربران فعال در آن بسیار است، می‌تواند موثر واقع شود.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده