مدیرعامل اپل: ترس از تروریسم نباید منجر به نقض حریم خصوصی شود

مدیرعامل اپل: ترس از تروریسم نباید منجر به نقض حریم خصوصی شود

تیم کوک، مدیرعامل کمپانی اپل در تازه‌ترین اظهار نظرش مجددا بر باور خود در زمینه حفظ حریم خصوصی تاکید کرد. وی معتقد است که در حال حاضر کاربران خطرات ناشی از به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی خود با اشخاص و شرکت‌های ثالث را به طور کامل درک نکرده‌اند؛ اما در آینده‌ی نه چندان دور به این باور خواهند رسید که مسیر اشتباهی را در پیش گرفته‌ بودند.

تیم کوک به روشنی در مورد سیاست‌ دولت‌ها مبنی بر به اشتراک گذاری اطلاعات کاربران به منظور مبارزه با تروریسم سخن می‌گوید. تاکنون فشار غیر قابل توصیفی بر کمپانی‌های فعال در حوزه فناوری وجود داشته است. بسیاری از دولت‌ها و سازمان‌های اطلاعاتی، شرکت‌‌ها را وادار به قرار دادن در پشتی (backdoor: مسیری که می‌توان از طریق آن بدون کسب اجازه از مالک تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و همچنین کاربران به اطلاعات موجود در سیستم دست پیدا کرد) به منظور دور زدن مکانیزم‌های رمزگذاری روی اطلاعات کرده‌اند. اما مهمترین نکته در این بین نظر مدیرعامل اپل است که به شدت با این عقیده مخالف است و در بخشی از سخنان خود، حریم خصوصی را از اصلی‌ترین حقوق بشر می‌داند.

هیچ یک از ما نباید بپذیریم که یک دولت، کمپانی یا هر شخص دیگری باید تحت هر شرایطی به تمامی اطلاعات شخصی ما دسترسی داشته باشد. این موضوع یکی از حقوق پایه بشر به حساب می‌آید. همه ما حق داریم یک حریم خصوصی منحصر به خود داشته باشیم. در این راه هرگز نباید تسلیم شد. هرگز نباید تسلیم موج‌هایی شویم که مرتب قصد دارند افراد را بترسانند و وارد حریم خصوصی افرادی شوند که اساسا در مورد جزئیات اطلاعات چندانی ندارند.

با وجود تمامی این اظهار نظرها کوک معتقد است که تروریسم هرگز نمی‌تواند خوب باشد و در بخشی از سخنان خود می‌گوید که چنین افرادی (تروریست‌ها) نباید وجود خارجی داشته باشند. وی همچنین این باور را به کلی رد می‌کند که سیاست‌های حفظ حریم خصوصی در راستای مبارزه با تروریسم باید تضعیف شوند. از بین بردن لایه‌های امنیتی و رمزگذاری روی اطلاعات به این معنی است که اطلاعات شخصی کاربران به راحتی در دسترس افراد و سازمان‌ها قرار خواهد گرفت و گروه‌های تروریستی در آن زمان خود دست بکار شده و لایه‌های رمزگذاری پیچیده‌ای را روی اطلاعات و ارتباطات درون گروهی خود بدون توجه به سیاست کمپانی مرجع اعمال خواهند کرد.

تروریست‌ها بدون شک اقدام به رمزگذاری اطلاعات خود می‌کنند. آنها دقیقا می‌دانند که باید چه کاری انجام دهند. اگر ما اطلاعات‌مان را رمزگذاری نکنیم در آن صورت اطلاعات خصوصی افراد در دسترس خواهد بود و این افراد در رده تروریست‌ها قرار نمی‌گیرند. آنها 99.999 درصد از کاربران را تشکیل داده و جزو تروریست‌ها نیستند.

کوک در ادامه به تکرار جمله مورد علاقه خود می‌پردازد که طی این سال‌ها به شعار وی و حتی کمپانی اپل تبدیل شده است؛ شما محصولات تجاری ما نیستید. در همین راستا کوک در رابطه با اطلاعات مرتبط با سلامتی کاربران، سرویس پرداخت موبایلی جدید این کمپانی موسوم به Apple Pay و بسیاری از قطعات کوچک‌تر اطلاعات که به طور بالقوه می‌توانند گنجینه‌ای تمام عیار از اطلاعات شخصی کاربران را تهیه و ایجاد کنند، گفت:

ما از طریق فروش اطلاعات شما به دیگران کسب درآمد نمی‌کنیم. فکر می‌کنیم که این خواست شما نیز هست. هرگز قصد نداریم چنین کاری را انجام دهیم. این موضوع به هیچ عنوان در سیستم ارزش گذاری ما جایی ندارد. فکر می‌کنید نمی‌توانیم از طریق فروش اطلاعات کاربران کسب درآمد کنیم؟ قطعا می‌توانیم! اما زندگی با پول معنی نمی‌شود. معنای اصیل زندگی انجام کارهای درست است. این موضوع برای مدت‌ها هسته اصلی ارزش کمپانی ما بوده و خواهد بود.


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید