سقف پارکینگ‌ها، بهترین راهکار برای تولید انرژی خورشیدی

یک‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۷
مطالعه 2 دقیقه
انرژی خورشیدی روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و اکنون ممکن است محققان به بهترین راه برای تولید انرژی خورشیدی ارزان قیمت از طریق نصب پنل‌های خورشیدی روی سقف پارکینگ‌های عمومی دست پیدا کرده باشند.
تبلیغات

 واشنگتن پست گزارش می‌کند که هواداران انرژی خورشیدی، توجه خود را به سقف پارکینگ‌های عمومی در ایالات متحده بعنوان بهترین مکان برای نصب صفحات عظیم خورشیدی معطوف کرده‌اند. دلیل این توجه کاملا ساده و قابل درک است; پارکینگ‌ها هم‌اکنون نیز بخش بزرگی از چشم‌انداز شهرها را به خود اختصاص داده‌اند و در وضعیت آب و هوایی گرم، حرارت بسیاری جذب می‌کنند که هیچ استفاده‌ی مفیدی از آن صورت نمی‌گیرد. بنابراین چرا با نصب پنل‌های خورشیدی روی آن‌ها، بهره‌وری مفیدی برای‌شان ایجاد نکنیم؟

البته مشکل اصلی بر سر راه این مساله، گران قیمت بودن چنین پنل‌هایی است که هزینه‌ای به مراتب بالاتر از نصب پنل‌های عادی بر سطح سقف‌های کوچک در بر دارد. یکی از مسئولان شرکت TruSolar که روی چنین پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند، گفته است:

این شیوه، گران‌ترین سیستمی است که می‌توان ساخت. چنین سیستمی نیازمند سطوح بسیار بالاتر مهندسی، مقادیر بسیار بیشتر فلز و نیروی کار بیشتر است و در مجموع نیز درصد اندکی از نیروی خورشیدی تولید شده را به خود اختصاص می‌دهد که البته این مقدار در حال رشد است. همچنین امروزه هزینه‌ی نصب سایه‌بان‌های خورشیدی در قیاس با نصب سقف در چند سال پیش ارزان‌تر تمام می‌شود.

با وجود تمام این مسائل، پتانسیل موجود در این راهکار بسیار خیره‌کننده است. برای نمونه، دانشگاه راتگرز هم‌اکنون از یک پارکینگ با سقف پنل خورشیدی برخوردار است که به تولید 8 مگاوات نیرو می پردازد؛ نیرویی که برای تامین نیاز انرژی 1000 خانه کافی خواهد بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات