گوگل تصمیم داشت نکسوس 6 را به سنسور تشخیص اثر انگشت مجهز کند

چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳ - ۰۱:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
یک بررسی جدید نشان می‌دهد که گوگل قصد داشته نکسوس ۶ را به حسگر تشخیص اثر انگشت مجهز کند. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که چرا در نهایت این اتفاق نیفتاد. با زومیت همراه باشید.
تبلیغات

اوایل امسال که اثری از نکسوس ۶ نبود و این گوشی صرفاً یک موضوع عالی برای رقم زدن شایعات محسوب می‌شد، فرض بر آن بود که پرچمدار جدید گوگل به سنسور تشخیص اثر انگشت مجهز خواهد شد، حال که این موضوع به حقیقت نپیوسته سر نخ‌هایی یافت شده که بر اساس آن‌ها، گوگل قصد داشته این گوشی را به سنسور تشخیص اثر انگشت مجهز کند. بسیاری از کارشناسان بر این عقیده بودند که نکسوس ۶ درست همانند گلکسی اس۵ به این سنسور مجهز خواهد شد.

حال با متوجه شدن این موضوع به نظر می‌رسد شایعاتی که پیرامون آن مطرح می‌شدند چندان بی راه هم نبوده‌اند.

دو کمپانی گوگل و موتورولا در نهایت تصمیم گرفتند حسگر تشخیص اثر انگشت را به نکسوس ۶ و به طور کلی کتابخانه‌های برنامه‌نویسی مخصوص آن را به اندروید ۵ اضافه نکنند.

پس از بررسی کدهای مربوط به سیستم عامل اندروید ۵، یک بخش خاص از کدها نظر کارشناسان را به خود جلب کرده است؛ بخشی که Shmu: Remove Fingerprint support نام دارد. کلمه Shamu در اصل نام رمز نکسوس ۶ بود. بر اساس تجزیه و تحلیل کدهای نرم‌افزاری مرتبط با نکسوس ۶ به نظر می‌رسد که گوگل تصمیم داشته این غول اندرویدی را به سنسور تشخیص اثر انگشت ساخت کمپانی Validity Sensors مجهز کند. این شرکت اخیراً توسط کمپانی کهنه‌کار Synaptics خریداری شد.

بقایای باقی‌مانده از سورس کدهای نکسوس ۶ به وضوح نشان دهنده این موضوع هستند که قرار بوده نکسوس ۶ به نوعی به این سنسور مجهز شود که پیشتر در گوشی گلکسی اس۵ سامسونگ مورد استفاده قرار گرفته بود.

وجود بخش‌هایی نظیر FINGERPRINT_ACQUIRED_TOO_SLOW در API مرحله آزمایشی اندروید این موضوع را اثبات می‌کند که این سیستم عامل قرار بوده از سنسورهای تشخیص اثر انگشت که کاربر انگشت خود را بر روی آن‌ها می‌کشد پشتیبانی کند.

اما به هر حال اندروید ۵ این بخش از API را به همراه ندارد و این بدان معنی است که این سیستم عامل در حال حاضر از چنین سنسورهایی پشتیبانی نمی‌کند.در هر حال این موضوع باعث نشده شرکت‌های تولیدکننده گجت‌های هوشمند عقب بنشینند و دست از کار بکشند. کمپانی‌هایی مانند سامسونگ و اچ‌تی‌سی از سنسورهای تشخیص اثر انگشت در محصولات خود استفاده کرده‌اند و مشتریان آن‌ها ماه‌ها است که به استفاده از چنین قابلیتی در دستگاه‌های اندرویدی عادت کرده‌اند. با این اوصاف همچنان منتظریم بدانیم گوگل چه رویه‌ای را در مورد استفاده از سنسورهای بیومتریک در سیستم‌عامل محبوب خود اتخاذ خواهد کرد.

اما شاید جالب‌ترین بخش در کدهای اولیه اندروید 5.0، hide fingerprint API until new API is ready باشد که به وضوح نشان می‌دهد گوگل تصمیم دارد در APIجدید خود این قابلیت را فعال نماید. ساده لوحانه است اگر فکر کنیم گوگل توانایی اضافه کردن قابلیت پشتیبانی از چنین سنسورهایی را در پلتفرم نرم‌افزاری خود ندارد. به نظر می‌رسد دلیل اصلی که باعث شده گوگل فعلاً در این مورد اقدامی نکند این باشد که این کمپانی در حال حاضر بخش اعظمی از داده‌های کاربران خود را در اختیار دارد. حال تصور کنید اطلاعاتی نظیر اثر انگشت نیز به این داده‌ها اضافه شود. قطعاً بسیاری از کاربران از بروز چنین اتفاقی خرسند نخواهند شد. این احتمال نیز وجود دارد که گوگل در شرایط فعلی نمی‌داند با اطلاعاتی نظیر اثر انگشت کاربر چه کارهایی می‌تواند به انجام برساند؛ اما مثل روز روشن است که تیم اندروید با سرعت زیاد در حال کار کردن بر روی اضافه نمودن پشتیبانی از چنین سنسورهایی به بدنه اصلی اندروید هستند.

نظر شما در این مورد چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات