معمای ۸۰ میلیارد دلاری؛ چرا ارزش بیت کوین به‌سرعت در حال افزایش است؟

معمای ۸۰ میلیارد دلاری؛ چرا ارزش بیت کوین به‌سرعت در حال افزایش است؟

در طول دو ماه اخیر همواره شاهد رشد فزاینده‌ی ارزش بیت کوین بوده‌ایم؛ به‌طوری‌که پول رمزنگاری شده به ارزشی بیش از دو برابر ارزش یک اونس طلا رسید.

در طول دو ماه گذشته ارزش بیت کوین به‌صورت بی‌سابقه‌ای افزایش یافته؛ به‌طوری‌که ارزش پول رمزنگاری شده به بیش از دو برابر یک اونس طلا در بازار جهانی رسیده است. بر اساس آخرین ارزش پول رمزنگاری شده، بیت کوین در حال حاضر با ارزشی بیش از ۲۲۰۰ دلار معامله می‌شود. اثروم (Ethereum) به‌عنوان یکی دیگر از پول‌های رمزنگاری شده که پس از بیت‌کوین محبوبیت بیشتری دارد، با ارزش ۱۸۰ دلار معامله می‌شود. ارزش اثروم در طول سه ماه اخیر بیش از ۱۴ برابر افزایش پیدا کرده است. اما چرا ارزش بیت‌کوین و اثروم به‌عنوان پول رمزنگاری شده، رشد بسیار بالایی را شاهد بوده است؟

آیا افزایش ارزش بیت کوین یک تب زودگذر است یا این روند صعودی تنها آغاز راه برای پول‌های رمزنگاری شده است؟ چرا ارزش بیت کوین در طول دو تا سه ماه اخیر روندی افزایشی بسیار سریع به خود گرفته است؟ در ادامه سعی خواهیم کرد به سؤالات مطرح‌شده پاسخ دهیم.

بیت کوین یکی از چندین پول رمزنگاری شده‌ی در جریان است

در ابتدا بهتر است به این نکته اشاره کنیم که بیت‌کوین با وجود اینکه شناخته‌شده‌ترین، با ارزش‌ترین و محبوب‌ترین پول رمزنگاری‌شده است، اما نمونه‌های دیگری نیز در بازار وجود دارند. بر اساس آمار ارائه‌شده توسط Coinmarketcap، ارزش بازار مجموع پول‌های رمزنگاری شده نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار است؛ حال آنکه بیت‌کوین نزدیک به نیمی از ارزش کل پول‌های رمزنگاری شده را به خود اختصاص داده است. بر اساس آمارهای ارائه‌شده، ارزش بیت‌کوین از مرز ۳۵ میلیارد دلار عبور کرده است و سایر پول‌های رمزنگاری شده نظیر اثروم و ریپل، به ترتیب ۱۷ و ۱۳ میلیارد دلار ارزش دارند.

بیت‌کوین در حال حاضر شناخته‌شده‌ترین و مقبول‌ترین پول رمزنگاری شده از نظر پلتفرم پرداخت است. همان‌طور که اشاره کردیم، پس از بیت‌کوین پول‌های رمزنگاری شده‌‌ی متعددی وجود دارند. لایت‌کوین، یکی از اولین رقبای بیت‌کوین بود و چندی پیش با دریافت به‌روزرسانی نرم‌افزاری SegWit، مشکل گسترش این پول رمزنگاری شده را حل کردند که چندی است توسعه‌دهندگان بیت‌کوین را به چند دسته کرده است. اثروم مدرن‌ترین پول رمزنگاری‌شده است که ویژگی‌های بسیار خلاقانه‌ای نظیر قراردادهای هوشمند در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اثروم در پی آن است تا بنیان یک ساختار مبتنی بر بلاک‌چین مدرن را به‌عنوان یک روش ارتباطی جدید یا یک اینترنت جدید ایجاد کند.

ارزش پول رمزنگاری شده چگونه تعیین می‌شود؟

زمانی‌که قیمت سهام یک کمپانی افزایش پیدا می‌کند، می‌توان با تحلیل و بررسی شرایط، دلیل افزایش ارزش سهام کمپانی مورد نظر را عنوان کرد. برای مثال زمانی‌که اپل یک فصل بسیار خوب را از نظر مالی سپری می‌کند، ارزش سهامش بلافاصله پس از ارائه‌ی گزارش مالی افزایش پیدا می‌کند. زمانی‌که اقتصاد جهانی با یک بحران روبه‌رو می‌شود، تقاضا برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های امن افزایش پیدا می‌کند و در این زمان است که گزینه‌های نظیر طلا بیشتر مورد توجه واقع می‌شود و در نتیجه ارزش طلا اوج می‌گیرد.

اما در مورد بیت‌کوین به‌عنوان پول رمزنگاری شده که در ماه‌های اخیر ارزش آن بسیار بالا رفته است، نمی‌توان زیاد به تحلیل‌های منطقی دل بست. در ماه‌های اخیر اخبار چندان مثبتی در رابطه با بیت‌کوین منتشر نشده است. برای مثال در ماه آوریل کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اعطای مجوز به اولین صرافی بیت‌کوین را رد کرد. در چند سال اخیر مشکلاتی نیز جامعه‌ی بیت‌کوین را درگیر خود کرده که مربوط به تصمیم‌گیری در مورد افزایش سایز بلاک در بلاک چین بیت‌کوین است که در واقع پایه‌ی تراکنش‌ها در پول رمزنگاری شده است.

اما چرا ارزش بیت‌کوین و به تبعیت از آن، سایر پول‌های رمزنگاری شده بسیار افزایش پیدا کرده است؟ ارزش بیت‌کوین در سال جاری میلادی از ۴۰۰ به بیش از ۲۰۰۰ دلار افزایش پیدا کرد.

چرا ارزش بیت‌کوین تا این اندازه افزایش پیدا کرده است؟

مَشبِل در گفت‌وگو با کارشناسان پول رمزنگاری شده، به این نکته اشاره کرده که چراغ سبز ژاپنی‌ها به بیت‌کوین یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت این واحد پول است. چارلز هایتر، مدیرعامل مؤسسه‌ی تحلیلی CryptoCompare معتقد است که ژاپنی‌ها اخیرا روی خوشی به پول رمزنگاری شده نشان داده‌اند و در پی آن هستند تا قوانین بیشتری برای کنترل این پدیده‌ی جدید و صرافی‌های آن ایجاد کنند. هایتر همچنین با اشاره به افزایش ارزش بیت‌کوین در چند ماه اخیر، این امر را دلیلی برای هجوم سرمایه‌گذاران نوپا به سمت بیت‌کوین خوانده که نتیجه‌ی آن ایجاد حباب قیمت برای پول رمزنگاری شده است.

یورگ ون مینکویتز، مدیرعامل سرویس پرداخت مبتنی بر بیت‌کوین Bitwala، به این نکته اشاره کرده که افزایش ارزش پول‌هایی نظیر اثروم نیز به دلیل پدیده‌ای با نام ICO است. عبارت ICO کوتاه شده‌ی Initial Coin Offering است. پول‌های رمزنگاری شده‌ی نوپا با استفاده از ICO، بخشی از پول‌های خود را پیش از آغاز به کار رسمی به فروش می‌رسانند و از این طریق سرمایه‌ی جذب‌شده را برای توسعه‌ی هرچه بیشتر بخش فنی سیستم مصرف می‌کنند.

یکی دیگر از فاکتورهای افزایش ارزش پول‌های رمزنگاری شده که بسیاری از کارشناسان روی آن اتفاق نظر دارند، استقبال از پول رمزنگاری شده از سوی کاربران است. بیت‌کوین به‌عنوان مقبول‌ترین پول رمزنگاری شده هنوز فاصله‌ی زیادی با عمومی شدن دارد و قبول آن به‌عنوان یک روش پرداخت با سرعت بسیار پایینی دنبال می‌شود؛ حال آنکه تبادل پول با استفاده از بیت کوین در سال‌های اخیر بیش‌ازپیش بهبود یافته و ساده‌تر شده است.

اثروم

سرمایه‌گذاری یا فروش؛ در زمان کنونی چه باید کرد؟

پیش‌بینی تغییرات سهام در هر بازاری، کاری بس دشوار و سخت است. وارن بافت به‌عنوان یکی از میلیاردرهایی که بخشی از ثروت خود را از طریق سرمایه‌گذاری در کمپانی‌ها کسب کرده، توصیه می‌کند که بهترین راه، سپردن سرمایه به دست صندوق‌های سرمایه‌گذاری است تا از این طریق متخصصان امر به بهترین شکل در مورد سرمایه‌گذاری تصمیم بگیرند؛ چراکه در کوتاه‌مدت پیش‌بینی وضعیت بازار در هر حوزه‌ای بسیار سخت است.

تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌ای نظیر پول‌های رمزنگاری شده حتی بسیار سخت‌تر از تصمیم‌گیری و پیش‌بینی برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس است. با احتساب فاکتورهایی نظیر جوان بودن بازار بورس، ریسک سرمایه‌گذاری بیش‌ازپیش افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که قیمت بیت‌کوین شروع به کاهش کند و روند نزولی در پیش بگیرد، دیگر همچون بازار بورس امکان تعیین شرط فروش در صورت کاهش ممکن نیست. در بازار بورس می‌توان درصدی تعیین کرد که در صورت کاهش ارزش به‌اندازه‌ی درصد تعیین‌شده، میزان سهام فرد مورد نظر به فروش رود.

هایتر و مینکویتز هر دو معتقدند که در کوتاه‌مدت، ارزش پول رمزنگاری شده کمی بالاتر از میزان واقعی است؛ حال آنکه رویکرد این تحلیل‌گران در بلندمدت مثبت است. بر این اساس، تصمیم‌گیری برای خرید بیت‌کوین یا سایر پول‌های رمزنگاری شده نباید با هدف کسب سود در کوتاه‌مدت باشد؛ چراکه نوسان قیمت در این حوزه بسیار بالا است و نمی‌توان به‌صورت حتمی در خصوص افزایش قیمت یا کاهش نظر داد، هرچند آینده‌ی روشنی برای این حوزه متصور است و از این‌رو باید سرمایه‌گذاری بلندمدت را در نظر داشت.

منبع mashable

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید