ارزش بیت کوین به بالاترین حد خود در سه سال اخیر رسید

ارزش بیت کوین به بالاترین حد خود در سه سال اخیر رسید

به گزارش رویترز ارزش بیت کوین تحت تأثیر کاهش نقدینگی در کشور هند به بالاترین ارزش خود در سه سال اخیر رسید.

بیت کوین یا شناخته‌شده‌ترین پول رمزنگاری‌شده؛ روز جمعه ۱۹ آذرماه به بالاترین میزان ارزش خود در سه سال اخیر رسید. علت افزایش ارزش بیت کوین را باید کاهش نقدینگی در کشور هند خواند.

هفته‌ی گذشته دولت هند در تصمیمی ناگهانی، شماری از اسکناس‌های این کشور نظیر ۵۰۰ و ۱۰۰۰ روپیه‌ای را بی‌اعتبار اعلام کرد که از این‌رو قریب به ۸۵ درصد از نقدینگی این کشور کاهش یافت. برآوردها حاکی از این است که میزان نقدینگی بی‌اعتبار شده بیش از ۲۵۶ میلیارد دلار ارزش دارد. هرچند هندوستان در پی مبارزه با پول سیاه و فساد از این طریق است، اما این تصمیم منجر به عدم توانایی کارخانه‌ها در پرداخت حقوق شد؛ چراکه اغلب کارگران هندی فاقد حساب بانکی هستند و به‌صورت نقدی حقوق خود را دریافت می‌کنند.

جمعه‌ی گذشته بیت کوین در بالاترین ارزش خود مبادله شد. بر اساس قیمت بورس بیت کوین itBit نیویورک، قیمت پول مجازی روز جمعه حدود ۷۷۴ دلار اعلام شد که بیش از یک درصد بالاتر از قیمتی است که این پول در فوریه ۲۰۱۴ به آن رسیده بود. ارزش بیت کوین طی ماه اخیر بیش از ۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

همان‌طور که می‌دانید؛ پول رمزنگاری‌شده یا همان بیت کوین قابلیت انتقال سریع هر مبلغی را در سراسر جهان بدون نیاز به کسر کارمزد دارد، چراکه سیستم بیت کوین به‌گونه‌ای است که یک نهاد مرکزی بر تراکنش‌ها نظارت ندارد. ارزش بیت کوین طی سال جاری میلادی بیش از ۸۰ درصد افزایش پیدا کرده که بیش از ۳۵ درصد افزایش طی سال ۲۰۱۵ است.

ارزش بیت کوین در سال ۲۰۱۳ میلادی به بیش از ۱۱۰۰ دلار رسید، اما پس از آن در ابتدای سال ۲۰۱۵ تا ۱۵۰ دلار سقوط کرد. پول رمزنگاری‌شده در ۶ ماه اخیر وضعیت باثباتی دارد؛ به‌طوری‌که ارزش آن بالاتر از ۵۰۰ دلار باقی مانده است.


منبع reuters

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید