چرا سهام مایکروسافت به بالاترین ارزش خود در طول حیات کمپانی رسید؟

چرا سهام مایکروسافت به بالاترین ارزش خود در طول حیات کمپانی رسید؟

پس از انتشار گزارش مالی مایکروسافت، ارزش سهام این کمپانی به بالاترین مقدار خود در طول تاریخ حیاتش رسید.

مایکروسافت روز جمعه گزارش مالی مربوط به سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۶ را منتشر کرد. پس از انتشار گزارش مالی ردموندی‌ها، ارزش سهام این کمپانی با پشت سرگذاشتن رکورد سال ۱۹۹۹ که در دوران حباب دات کام ثبت شده بود، به بالاترین میزان خود در طول تاریخ حیات کمپانی رسید. سهام مایکروسافت روز جمعه با افزایشی ۵ درصدی به ۶۰.۳۱ دلار رسید. هرچند ارزش سهام این کمپانی با کاهش روبرو شده و هم اکنون روی ۵۹.۶۶ دلار قرار گرفته، اما باز هم بالاتر از ارزش آن در سال ۱۹۹۹ است.

اما چرا ارزش سهام مایکروسافت در سال ۲۰۱۶ دوباره رکوردشکنی کرده است؟

به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل تغییرات را باید در سیاست‌هایی جستجو کرد که توسط ساتیا نادلا به اجرا گذاشته شده‌اند. زیر نظر ساتیا نادلا، سهامداران دیگر مایکروسافت را به عنوان یک کمپانی که آفیس و ویندوز می‌فروخت، نمی‌بینند. بلکه مایکروسافت تبدیل به شرکتی شده که دسترسی به نرم‌افزار‌ها و سرویس‌های ابری خود را می‌فروشد.

مایکروسافت نشان داده که یک کمپانی ریشه‌دار است و با وجود تغییرات انقلابی که در سال‌های اخیر در حوزه‌ی فناوری شکل گرفته، با قدرت رو به جلو حرکت کرده است. حتی اشتباهات استراتژیک سرزده از سران این کمپانی نیز نتوانسته مایکروسافت را در خطر سقوط قرار دهد.

همانطور که اشاره کردیم، مایکروسافت گزارش مالی مربوط به سه ماهه‌ی سوم ۲۰۱۶ را منتشر کرده که حاوی نکاتی است که می‌توان از آن‌ها به عنوان دلایلی برای افزایش ارزش سهام یاد کرد.

سرویس‌های ابری مایکروسافت رشد کرده‌اند. آژور نام سرویس ابری است که مایکروسافت در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد. این سرویس را باید رقیبی جدی برای وب‌ سرویس ارائه شده توسط آمازون خواند. در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، سرویس آژور شاهد رشدی ۱۱۶ درصدی بوده است. آژور سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۶ را با رشدی ۱۰۲ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال پیش سپری کرد، از این‌رو در فصل سوم شاهد رشد بیش از پیش این سرویس هستیم.

دگردیسی آفیس با تبدیل شدن به یک سرویس اشتراکی درآمدزا. گوگل با سرویس داکس خود نتوانسته آفیس مایکروسافت را از مسیر خارج کند. مایکروسافت با آفیس ۳۶۵ موفق شده تا مسیر درآمدزایی خود از مجموعه‌ی نرم‌افزاری‌اش را تغییر دهد. آفیس ۳۶۵ سرویس اشتراکی مایکروسافت است که نسخه‌ی تجاری آن با رشد ۵۱ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همراه شده است. آفیس ۳۶۵ هم اکنون دارای بیش از ۲۴ میلیون مشترک است.

گردش مالی مایکروسافت بالا است. مایکروسافت همچنان از نظر کسب درآمد به ارقام بالایی دست پیدا می‌کند. این کمپانی در سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۶ موفق شده تا سود خالص ۵ میلیارد دلاری را از درآمد ۲۰.۵ میلیارد دلاری کسب کند.

البته مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم در کنار افزایش ارزش سهام به معنای مساعد بودن شرایط از تمام ابعاد نیست. با وجود اینکه مایکروسافت از ماه ژوئن شاهد افزایش ۲۵ درصدی ارزش سهام خود بوده، اما فروش محصولات این کمپانی تنها شاهد افزایش ۷۴ میلیون دلاری بوده که نشان از رشد ۰.۴ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارد.

سرویس‌های ابری عرضه شده توسط مایکروسافت راه درازی در پیش دارند تا به درآمد‌های کسب شده از طریق فروش ویندوز و آفیس در روزهای خوب مایکروسافت دست یابند. مایکروسافت درآمد کسب شده توسط سرویس‌های ابری خود نظیر آژور را به روشنی اعلام نمی‌کند و تنها به ارائه‌ی آماری در مورد میزان رشد این سرویس‌ها بسنده می‌کند.

مایکروسافت تا حدود زیادی به صنعت پی‌سی وابسته است که همچنان با روند رو به کاهش روبرو است. موبایل موجی بود که مایکروسافت نتوانست روی آن سوار شده و سود خود را در کنار بازار پی‌سی از طریق موبایل افزایش دهد. با وجود رشد مشتریان سرویس‌های ابری، مایکروسافت رقبای شناخته شده‌ای نیز دارد که از جمله‌ی آن می‌توان به گوگل اشاره کرد که سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در این حوزه انجام داده است.

باید دید که نادلا در آینده ردموندی‌ها را به کدام سمت و سو خواهد برد؟

منبع recode

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید