اگر مي خواهيد خاطرات بد خود را فراموش كنيد تتريس بازي كنيد

اگر مي خواهيد خاطرات بد خود را فراموش كنيد تتريس بازي كنيد

اگر در گذشته دچار مشکلی شده اید، یا صحنه ای مشاهده کرده اید که همیش جلوی دیدگان شماست و از یادآوری آن زجر می کشید، به شما توصیه می شود Tetris بازی کنید. این نتیجه ای است که توسط یک تیم روانپزشکی دانشگاه Oxford  به دست آمده است. 6 ساعت بازی Tetris  خاطرات بد شما را به شدت کم رنگ می کند.

آزمایشات این دانشگاه نشان داده است :افرادی که به آنها صحنه های غم انگیزی نشان داده شده و سپس 6 ساعت بازی Tetris انجام داده اند تمایل کمتری به یادآوری این صحنه ها دارند. این آزمایش در مرحله ابتدایی اینگونه انجام شد:

به 60 داوطلب صحنه های ویدئویی دردآور و دراماتیکی نمایش داده شد. بعد از نیم ساعت 20 نفر از آنها به مدت 10 دقیقه تتریس بازی کردند.20 نفر از آنها بازی های مبتنی بر نوشته انجام دادند(مانند جدول) و 20 نفر از آنها هیچ بازی نکردند.

[div class="attention" class2="typo-icon"] افرادی که تتریس بازی کرده بودند توانستند تعداد کمی از صحنه های دلخراش را به یاد آورند در حالیکه افرادی که هیچ کاری انجام ندادند صحنه های بیشتری به یاد می آوردند. این در حالی بود که افرادی که بازی های مبتنی بر متن انجام می دادند ، توانستند بیشترین صحنه ها را به یاد آورند. [/div]

قسمت دوم این آزمایش با این تفاوت انجام شد که تعداد اعضا 25 نفر بوده و زمان بازی ها به 4 ساعت افزایش یافت. نتیجه دقیقا مشابه بوده و افرادی که تتریس بازی می کردند صحنه های دلخراش کمتری را به یاد می آوردند.

در قسمت سوم آزمایش، زمان بازی به 6 ساعت افزایش یافت و مجددا نتیجه مشابهی حاصل گشت.

و اما علت این پدیده

زمانی که ما چیزی را تجربه می کنیم، ذهن ما دو پردازش را به طور موازی انجام می دهد:

  1. پردازش دریافتی ( آنچه احساس می شود، مشاهده می شود، شنیده می شود و یا چشیده می شود )
  2. پردازش مفهومی (مفهومی که این تجربه برای ما دارد)

زمانی که یک صحنه دلخراش را مشاهده می کنید پردازش دریافتی شما قوی تر عمل می کند و بنابراین برای فراموش کردن این صحنه باید به کاری بپردازید که پردازش دریافتی ذهن شما را اشغال کند. مانند بازی هایی که با دیدن می توانید پردازش کنید و احتیاج به تفکر عمیق  و مفهومی ندارد . (مانند تتریس)

ولی بازی هایی همانند جدول که نیاز به تفکر و تامل دارند بخش پردازش مفهومی ذهن را درگیر می کنند. بنابراین تصاویر دلخراشی که شما مشاهده کردید همچنان در ذهنتان باقی می ماند و درگیر تفکرات دیگر نمی شود.

این آزمایش در سایت PLoS Medicine درج شده است. در صورتی که شما نیز تمایل دارید صحنه دلخراشی را از یاد ببرید به این لینک مراجعه فرمایید.

منبع : gizmag


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید