سونی قصد دارد با همکاری Qnovo عمر باتری گوشی های هوشمند خود را افزایش دهد

شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۵
مطالعه 4 دقیقه
استفاده از تکنولوژی‌های متنوع برای حل مشکل باتری در دستگاه‌های کنونی توسط شرکت‌های مختلف به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. سونی نیز در قصد دارد تا با همکاری شرکت Qnovo، در محصولات آینده‌ی خود از فناوری‌هایی برای ارائه عمر باتری بیشتر استفاده کند. در ادامه‌ی مطلب با زومیت همراه شوید.
تبلیغات

سونی اعلام کرده که با کمپانی Qnovo که در کالیفرنیا مستقر بوده و کارش بهینه سازی مصرف باتری است وارد همکاری شده تا بدین طریق عمرباتری گوشی‌های هوشمند آینده‌ی خود را از نظر باتری ارتقا دهد. کمپانی Qnovo با بهره‌گیری از چند تکنولوژی، ولتاژ ارسالی به باتری‌ها را بهینه می‌کند تا از آسیب دیدگی سلول‌های لیتیومی جلوگیری شود. لازم به ذکر است که هم‌اکنون نیز کمپانی‌های تولیدکننده‌ی محصولاتی که باتری‌های قابل شارژ هستند، مکانیزم‌هایی را برای جلوگیری از آسیب دیدگی سلول‌های لیتیومی بکار می‌گیرند.

به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که مدتی پس از استفاده از باتری، کامپوننت‌های داخلی آن از یکدیگر جدا شده و همین امر سبب می‌شود تا باتری یاد شده کمتر از میزان اولیه بتواند در خود شارژ نگه‌ دارد. همین دلیل باعث شده تا باتری‌ها پس از مدتی که از آن‌ها استفاده می‌کنیم، نتوانند همانند گذشته شارژدهی کنند و در واقع ظرفیت آن‌ها به نوعی کاهش می‌یابد. دمای بالا به طور خاصی برای سلول‌های باتری‌ها مضر بوده چرا که حرارت بالا می‌تواند سرعت کاهش ظرفیت سلول‌های باتری را افزایش دهد و در برخی مواقع باعث انفجار آن شود. به همین دلیل است که در برخی از گوشی‌های هوشمند امروزی و سایر محصولاتی که باتری قابل شارژ دارند، یک دماسنج و تنظیم‌کننده دما نیز برای باتری در نظر می‌گیرند تا از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری شود و می‌توان گفت اینکار کم و بیش مؤثر واقع می‌شود. بد نیست یادآوری کنیم که لیتیوم نوعی فلز بوده که به راحتی می‌توان منفجر شود.

گوشی‌های هوشمند امروزی از نمایشگرهای بزرگ‌تری بهره برده و چیپ‌های پردازشی آن‌ها نیز قدرتمندتر و حافظه‌های آن‌ها نیز بیشتر شده و همین موضوع سبب شده تا این محصولات نیاز به باتری‌های قدرتمندتری داشته باشند. برای تقابل با این موضوع، از نرم‌افزارهای پیچیده در کنار باتری‌های بزرگ‌تر استفاده می‌شود و در کنار آن در برخی محصولات از تکنولوژی‌ّهایی چون شارژ سریع نیز بهره گرفته شده است. فناوری‌هایی چون Quick Charge کمپانی کوالکام و نیز Dash Charge شرکت وان‌پلاس و ... از جمله مواردی هستند که برای افزایش سرعت شارژ شدن دستگاه‌ها مورد استفاده واقع شده‌اند. با کمک این تکنولوژی‌ها می‌توان هر ۵۰۰ میلی‌آمپرساعت را با ولتاژ ۵.۰ ولت از طریق کابل‌های معمولی میکرو یو‌اس‌بی به راحتی شارژ کرد و این روش هم اکنون تقریبا بهترین راه‌حل برای رفع مشکل باتری در پرچمداران سال ۲۰۱۶ است.

یکی از نکات منفی تکنولوژی‌ّای شارژ سریع این است که در صورت استفاده از آن‌، حرارت زیادی در باتری تولید می‌شود و در نتیجه دستگاه بسیار گرم می‌شود. گرما یک محصول جانبی در هنگام ارسال انرژی بیشتر به باتری است و گرمای بیشتر تولید شده همانطور که اشاره کردیم همراه با انرژی الکتریکی به باتری منتقل می‌شود. برخی از تکنولوژی‌های شارژ سریع نیز قصد دارند تا میزان گرمای تولیدی را کاهش داده و یک سیستم مدیریتی هوشمند را برای شارژ سریع ایجاد کنند که از جمله می‌توان به فناوری داش‌شارژ کمپانی وان‌پلاس اشاره کرد. هدف این فناوری خنک نگه داشتن باتری در هنگام شارژ شدن است. اما راه‌کار Qnovo در واقع استفاده از پتنت این شرکت موسوم به تکنولوژی ماژولاسیون پالس تطبیقی است. این تکنولوژی بدین صورت عمل می‌کند که بسته‌های شارژ به سمت سلول‌های باتری ارسال شده و در این هنگام سلامت سلول‌ها سنجش شده و بر اساس نتیجه‌ی بدست آمده از این سنجش، میزان انرژی ورودی بر اساس شرایط سلول یاد شده تطبیق می‌یابد. در بخش نرم‌افزاری این تکنولوژی نیز، شرایط هر سلول از باتری بررسی شده و سپس بر اساس نتیجه‌ی این بررسی میزان شارژ ورودی برای هر سلول به بهینه‌ترین حالت ممکن تنظیم می‌شود. در نتیجه استفاده از این فناوری باعث می‌شود تا امکان آسیب دیدن به باتری کاهش یافته و نیز استفاده از حداکثر ظرفیت آن ممکن شود.

همکاری سونی و Qnovo چندین مزیت مهم برای مشتریان خواهد داشت. اول اینکه کمپانی Qnovo فناوری‌هایی برای شارژ سریع دارد که این یعنی دستگاه‌های آینده سونی از این تکنولوژی بهره‌مند خواهند شد. همچنین محصولات تازه معرفی شده‌ی این شرکت از جمله اکسپریا XZ و اکسپریا X کامپکت از فناوری یاد شده استفاده می‌کنند و در نتیجه‌ی شارژ مجدد این محصولات به بهترین حالت ممکن انجام می‌شود.

در هرحال سونی فناوری‌ّهای Qnovo استفاده می‌کند چراکه این غول فناوری ژاپنی تشخیص داده که مشتریان دستگاه‌های خود را برای مدت طولانی‌تری نگه می‌دارند اما باتری‌ها پس از دو سال کارایی اولیه‌ی خود را از دست داده و کاربران تمایل دارند تا عمر باتری در گوشی‌های هوشمند آن‌ها بیشتر باشد. از جمله تکنولوژی‌هایی که سونی و Qnovo استفاده خواهند کرد می‌توان به سیستمی اشاره کرد که نوع شارژ کردن دستگاه توسط مشتریان و نیز نوع مصرف باتری را یاد می‌گیرد و در نتیجه به عملیات شارژ کردن را به نحوی انجام می‌دهد تا میزان پر بودن باتری در بیشتر مواقع ۱۰۰ درصد باشد و نیز میزان حرارت آن در سطح معقول تنظیم شود. مشخصا سونی در چند سال اخیر این موضوع را بخوبی درک کرده که در بازار کنونی موبایل‌های هوشمند، مشتریان چگونه فکر می‌کنند و چگونه حاضر به صرف پول بیشتر برای خرید محصولاتی هستند که عمرباتری آن‌ها بیشتر است.

این کمپانی با تکیه بر نتایج تحقیقاتی که توسط Fluent و eMarketer انجام شده نشان داده که بیش از نیمی از مشتریان آمریکایی، پیش از خرید یک دستگاه جدید حداقل سه سال صبر می‌کنند. همچنین در طی نظرسنجی Gallup که مشابه با تحقیق یاد شده بوده، احتمال داده می‌شود که نیمی از مشتریان دستگاه‌های قدیمی خود نگه می‌دارند حتی اگر این دستگاه‌ها دیگر کار نکنند. طبیعتا سونی اینگونه می‌پسندد که مشتریان یک محصول جدید را خریداری کنند، اما باید ایم واقعیت را نیز پذیرفت که خرید دستگاه جدید برای بسیاری از مردم براحتی امکان‌پذیر نیست. امیدواریم محصولات جدید کمپانی محبوب سونی، چه از نظر نرم‌افزاری و چه از نظر سخت‌افزاری در زمینه باتری پیشرفت داشته باشند.

نظر شما در این مورد چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات