کاهش ۱۷ درصدی سهام نینتندو در نتیجه مشارکت نداشتن مستقیم در توسعه پوکمن گو

کاهش ۱۷ درصدی سهام نینتندو در نتیجه مشارکت نداشتن مستقیم در توسعه پوکمن گو

پس از آنکه بازی پوکمون گو با اقبال جهانی رو‌به‌رو شد، ارزش سهام نینتندو به یکباره افزایش پیدا کرد، اما زمانی‌که سهام‌داران متوجه شدند که تنها ۳۲ درصد از کمپانی پوکمون دراختیار نینتندو است و این کمپانی ژاپنی نقشی در توسعه بازی نداشته، سهام نینتندو دوباره روند نزولی گرفت و ارزش آن بیش از ۶.۴ میلیارد دلار سقوط کرد. با زومیت همراه باشید.

پس از آنکه بازی پوکمون گو با استقبال جهانی رو‌به‌رو شده، بسیاری کمپانی نینتندو را تحسین کرده و از این‌رو سهام این کمپانی هم‌زمان با افزایش تعداد کاربران پوکمون گو، افزایش پیدا کرد، بطوریکه که حتی ارزش بازار نینتندو کمپانی سونی را نیز پشت سرگذاشت. پس از آنکه سهام‌داران با این حقیقت رو‌به‌رو شدند که نینتندو نقشی در توسعه‌ی پوکمون گو نداشته، به سرعت سهام این کمپانی ژاپنی سقوط کرد. براساس اطلاعات ارائه شده این کمپانی تنها ۳۲ درصد از سهام کمپانی پوکمون را دراختیار دارد.

بازی پوکمون گو حاصل همکاری دو کمپانی پوکمون و نیانتیک است که پیش از این نیز بازی‌های مبتنی بر فناوری واقعیت افزوده را نظیر Ingress توسعه داده است. نیانتیک پیش از این زیر پرچم گوگل فعالیت می‌کرد. اطلاع از این موضوع که نینتندو شراکتی را در توسعه‌ی بازی مدنظر نداشته باعث شد تا سهام نینتندو به‌شدت سقوط کند، بطوریکه براساس آخرین آمارهای منتشر شده، ارزش هر سهم نینتندو بیش از ۱۷ درصد سقوط کرده که این موضوع در مجموع کاهش ارزش بازار ۶.۴ میلیارد دلاری را برای نینتندو به ارمغان آورده است. البته باید به این نکته اشاره کرد که تالار بورس توکیو اجازه نمی‌دهد ارزش سهام یک کمپانی در یک روز کاری بیش از ۱۸ درصد سقوط کند.

صعود و سقوط یکباره‌ی سهام نینتندو را باید برگرفته از برداشت نادرست سهام‌داران از جایگاه نینتندو در فرایند توسعه‌ی و عرضه‌ی بازی پوکمون گو بدانیم. بسیاری از سرمایه‌گذاران براین تصور بوده‌اند که پوکمون گو یک بازی توسعه یافته توسط نینتندو است، هرچند نمی‌توان لوگویی از نینتندو را در بازی پوکمون گو یافت.

نینتندو برای توسعه‌ی بازی‌های پلتفرم موبایل بخش موبایلی را تأسیس کرده که با DeNA همکاری خواهد کرد. در آینده‌ی نزدیک شاهد رونمایی از بازی‌های این کمپانی خواهیم بود که از جمله‌ی آن می‌توان به Animal Crossing و Fire Emblem اشاره کرد. این بازی‌ها به‌صورت کامل توسط نینتندو توسعه یافته‌اند و در صورت موفقیت می‌توان افتخار آن را نصیب نینتندو دانست.

بازی پوکمون گو تنها نمونه‌ای از سرمایه‌گذاری موفق نینتندو در کمپانی‌ است که هم‌اکنون شکوفا شده است. نکته‌ی جالب توجه دیگری که باید در مورد این بازی بیان کرد، استقبال بالا از آن در ژاپن است، بطوریکه پس از عرضه‌ی آن در جمعه اخیر، این بازی ۱۰ میلیون بار در ژاپن دانلود شده است.

لوگوی زومجی

زومجی مرجع اخبار روز، نقد و بررسی بازی و فیلم و سریال و مکانی برای تبادل نظر گیمرها و دوستداران سینما است.

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده