تماشا کنید: روباتی که دارای کفش های شبیه به انسان است

تماشا کنید: روباتی که دارای کفش های شبیه به انسان است

شبیه‌سازی حرکت انسان‌ها (که در طول صدها هزار سال تکامل یافته است) به کمک موتور و تجهیزات مکانیکی، بسیار دشوار است. اخیرا تیمی تحقیقاتی موفق به شبیه‌سازی بسیار خوب این حرکت شده است و برای این که حرکت روبات خود را طبیعی‌تر جلوه دهد، در طراحی آن از کفش‌هایی شبیه کفش‌های انسان‌ها استفاده کرده است. در ادامه با زومیت همراه باشید.

راه رفتن روبات‌ها و شبیه‌سازی هرچه بهتر آنها برای نزدیک شدن به حرکت انسان‌ها، یکی از چالش‌های همیشگی مهندسان روباتیک بوده است. راه رفتن انسان‌ها در طول صدها هزار سال تکامل پیدا کرده است و شبیه‌سازی این حرکت به کمک تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی مانند سروموتورها، امری دشوار است. به تازگی، تیمی از محققان موسسه‌ی تکنولوژی جورجیا توانسته‌اند این حرکت را به خوبی روی روبات خود پیاده کنند و حتی کفش‌هایی شبیه به کفش‌های انسان‌ها در طراحی خود استفاده کنند.

البته نکته‌ی اساسی در راه رفتن طبیعی این روبات، کفش‌های آن نیست؛ بلکه کپی‌برداری از مشخصات فیزیکی و نحوه‌ی راه رفتن انسان‌ها، نکته‌ی اساسی طراحی این روبات است. روبات‌ها معمولا پاهایی با کف صاف دارند که برای حفظ تعادل به آنها کمک می‌کند. برای نمونه می‌توان روبات اطلس از شرکت بوستون داینامیکس را مثال زد که حرکتی بسیار خشک و غیر طبیعی دارد اما در حفظ تعادل بسیار عالی عمل می‌کند.

این روبات جدید که DURUS نام دارد، به خوبی مانند انسان راه می‌رود. دوروس ابتدا پاشنه‌ی پا را روی زمین قرار می‌دهد و پس از قرار دادن کامل پا روی زمین، از پنجه‌ها برای حرکت رو به جلو استفاده می‌کند. تیم تحقیقاتی برای بهبود هرچه بهتر این شبیه‌سازی، انحنایی را در پاهای این روبات تعبیه کردند.

Christian Hubicki، یکی از محققان موسسه‌ی جورجیا و عضو تیم طراحی این روبات در مورد استفاده از کفش برای آن می‌گوید که نیازی به استفاده از کفش نبوده است اما برای طبیعی‌تر نشان دادن طراحی، از کفش استفاده شده است. او در ادامه می‌گوید: "ما می‌خواستیم نشان دهیم که الگوریتم ما به خوبی با پاهایی در اندازه‌ی پاهای انسان کار می‌کند و بهترین کار برای نشان دادن این قابلیت، استفاده از کفش‌ بود."

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده