موزیلا در صورت عدم رضایت از خریدار یاهو می‌تواند درخواست یک میلیارد دلار از این شرکت کند

موزیلا در صورت عدم رضایت از خریدار یاهو می‌تواند درخواست یک میلیارد دلار از این شرکت کند

اتفاقات جدید در یاهو بسیار ناراحت کننده هستند چرا که بسیاری از ما در گذشته و در دوران کودکی و نوجوانی خود خاطرات زیادی با این شرکت داریم. اما با شکست طرح‌های ماریسا میر، به نظر می‌رسد اوضاع روز به روز بدتر نیز می‌شود. حال اطلاعات جدید خبر از این موضوع می‌دهند که اگر موزیلا از خریدار یاهو رضایت نداشته باشد، می‌تواند در مجموع یک میلیارد دلار از این کمپانی دریافت کند.

به نظر می‌رسد مشکلات یاهو تمامی ندارد. پس از شکست‌ طرح‌های ماریسا میر و به فروش گذاشته شدن این کمپانی حال خبرهای بدتری نیز از راه می‌رسند. موزیلا که شرکت توسعه‌دهنده‌ی مرورگر فایرفاکس است، بنابر قراردادی که با غول موتورهای جستجو امضا کرده، موتور جستجوی پیش‌فرض مرورگرش را یاهو قرار داده است که باعث می‌شود ۹۰ درصد درآمد یاهو از این طریق تامین شود.

طبق این قرارداد که در سال ۲۰۱۴ امضا شده است، یاهو موظف به پرداخت ۳۷۵ میلیون دلار به موزیلا به صورت سالانه شده است. البته کاربران فایرفاکس همواره می توانند موتور جستجوی پیش‌فرض خود را تغییر دهند اما همین مبلغ بالا که در حدود ۴۰۰ میلیون دلار است نشان می‌دهد که این عمل چه اهمیتی برای یاهو داشته است. اما مشکل اینجا است که مریسا میر در قرارداد امضا شده یاهو را موظف به پرداخت این مبلغ تا سال ۲۰۱۹ بدون هیچ قید و شرطی کرده است، به این معنا که اگر موزیلا از خریدار انتخاب شده برای یاهو رضایت نداشته باشد، می‌تواند مبلغی در حدود یک میلیارد دلار را از این شرکت دریافت کند.

با این حال و به احتمال زیاد موزیلا با خریدار جدید دوباره پای میز مذاکره نشسته و قرارداد جدیدی بین طرفین امضا خواهد شد اما قرارداد حاضر می‌تواند بسیاری از خریداران را به شک و تردید بیاندازد چرا که موزیلا می‌تواند به راحتی و بدون آنکه کاری در قبال پرداخت پول انجام دهد، یک میلیارد دلار از یاهو دریافت کند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده