جایگزین کردن فک پایین بیمار سرطانی به کمک پرینتر سه بعدی

جایگزین کردن فک پایین بیمار سرطانی به کمک پرینتر سه بعدی

بیمارانی که بر اثر سرطان، فک پایین خود را از دست می‌دهند، گزینه‌های زیادی برای جایگزین کردن آن ندارند و معمولا باید نمونه‌های سنتی را با تمامی مشکلاتش تحمل کنند. اما به تازگی تیمی از محققان دانشگاه ایندیانا موفق شده‌اند نمونه‌‌ای از فک پایین را به کمک پرینتر سه بعدی توسعه‌ دهند که مزایای زیادی دارد. با زومیت همراه باشید.

بیمارانی که بر اثر سرطان فک پایین خود را از دست می‌دهند مجبور می‌شوند نمونه‌های سنتی را روی صورت خود تحمل کنند. فک‌های مصنوعی معمولا سنگین هستند و تنها چند ساعت می‌توان آنها را روی صورت تحمل کرد.

اما خبر خوشحال‌کننده این است که اخیرا دکتر تراویس بلیچی و تیم او از دانشگاه ایندیانا موفق شده‌اند به کمک پرینتر سه‌بعدی، نمونه‌ای بسیار بهتر از فک پایین را توسعه‌ دهند. چندی پیش فک جدید که به روش پرینت سه‌بعدی تهیه شده روی صورت شرلی اندرسون یکی از بیماران سرطانی قرار گرفته که براساس سرطان زبان فک پایین خود را از دست داده است.

نمونه‌ی جدید نه تنها به مراتب سبک‌تر است بلکه ظاهری طبیعی‌تر دارد و خالقان آن تلاش کرده‌اند تا ضمن رعایت خطوط طبیعی صورت به جزئیات پوست نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند. به نظر می‌رسد براساس تصویر منتشر شده، نتیجه‌ی به دست آمده برای اندرسون رضایت‌بخش است و او می‌تواند بدون جلب توجه در انظار عمومی ظاهر شود.

البته این روش تنها برای اندرسون مورد استفاده قرار نگرفته و ۶ هفته بعد از اندرسون، نمونه‌ای از یک گوش که به صورت پرینت سه بعدی تهیه شده جایگزین گوش از دست رفته‌ی فردی شد که در محیط صنعتی دچار سانحه شده بود. البته ۵ بیمار دیگر نیز نمونه‌هایی از اندام خود که با استفاده از پرینت سه‌بعدی ساخته شده بود را تحویل گرفته‌اند.

به نظر می‌رسد در آینده‌ی نزدیک تکنولوژی پرینت سه‌بعدی می‌تواند به بیماران بیشتری کمک کند.

منبع engadget
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده