پیش از معرفی اندروید، گوگل از تسلط مایکروسافت در حوزه‌ پلتفرم های موبایل نگران بوده است

پیش از معرفی اندروید، گوگل از تسلط مایکروسافت در حوزه‌ پلتفرم های موبایل نگران بوده است

پرونده‌ی دعاوی گوگل و اوراکل باعث شده تا اطلاعات مخفی بسیاری از کمپانی گوگل فاش شود. پس از علنی شدن درآمد گوگل از محل سیستم‌عامل اندروید، حال مشخص شده که پیش از توسعه‌ی اندروید، گوگل از سلطه‌ی مایکروسافت در حوزه‌ی پلتفرم‌های گوشی‌های هوشمند بسیار نگران بوده است. با زومیت همراه باشید.

پرونده‌ی دعاوی گوگل و اوراکل در ماه‌های اخیر وارد مراحل جدیدی شده و در خلال انتشار اطلاعات سری مربوط به گوگل توسط وکلای اوراکل، داده‌های بسیار جالب توجهی در اختیار علاقمندان قرار گرفته است. همان‌طور که می‌دانید، اوراکل مدعی است که گوگل برای توسعه‌ی اندروید از APIهای جاوا استفاده کرده است. این کمپانی اعلام کرده که گوگل بدون دریافت مجوزهای لازم، از این APIها در سیستم‌عامل متن‌باز خود استفاده کرده است. پس از برگزاری چندین جلسه از دادگاه رسیدگی به این پرونده، دادگاه عالی آمریکا پرونده را به دادگاه‌های رده پایین‌تر ارجاع داد. براساس اطلاعات ارائه شده اوراکل درصدد دریافت غرامتی ۹.۳ میلیارد دلاری از گوگل است.

در جریان جلسات پیشین دادگاه، وکلای اوراکل با دسترسی به اطلاعات محرمانه‌ی گوگل، آن‌ها را افشا کردند که از جمله‌ی آن می‌توان به درآمد کسب شده توسط گوگل از طریق پلتفرم اندروید اشاره کرد. اطلاعات فاش شده حکایت از این دارد که گوگل از محل اندروید بیش از ۳۱ میلیارد دلار درآمد به جیب زده که بیش از ۲۲ میلیارد دلار آن سود خالص است. حال اطلاعات بسیار جالب‌تری نیز از این پرونده منتشر شده است. اطلاعات ارائه شده نشان از این دارند که پیش از آنکه اندروید در سال ۲۰۰۸ رونمایی شود، ریک ماینر، دوستان خود را از خطر تسلط مایکروسافت در حوزه‌ی سیستم‌عامل موبایل در صورت نبود یک رقیب متن‌باز، بر حذر داشته است.

ریک ماینر در ایمیل خود که به دوستانش ارسال کرده، به این موضوع اشاره کرده که در صورت نبود یک پلتفرم متن‌باز، مایکروسافت بازار سیستم‌عامل ابزار‌های موبایل را در اختیار خواهد گرفت. وی به کنار گذاشتن Palm و RIM به نوکیا و سیستم‌عامل سیمبین نیز اشاره کرده و آن را پلتفرمی اختصاصی برای گوشی‌های نوکیا خوانده است. حال پس از گذشت سال‌ها از معرفی اندروید، این سیستم با فاصله‌ای بسیار زیاد، بزرگ‌ترین پلتفرم حال حاضر گجت‌های موبایل است. پس از اندروید iOS اپل قرار دارد و مایکروسافت بخش کوچکی از این بازار را در اختیار گرفته است.

ماینر در ایمیل خود چنین اظهار نظر کرده است:

در صورتی که یک پلتفرم متن‌باز طی سال‌های آینده معرفی نشود، مایکروسافت این حوزه را نیز تحت تسلط خود درخواهد آورد. پلتفرم Palm در حال رسیدن به روزهای آخر خود است و RIM نیز در آینده به مشکل بر می‌خورد؛ سیمبین سیستم‌عامل اختصاصی گوشی‌های نوکیا است و توسعه‌ی آن وابسته به محصولات این کمپانی است.

همان‌طور که از گفته‌های ماینر می‌توان متوجه شد، وی به درستی حضور یک سیستم‌عامل متن‌باز مستقل از سخت‌افزار را برای موفقیت و جلوگیری از تسلط هر چه بیشتر مایکروسافت، ضروری خوانده است.

منبع phonearena
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده