مایکروسافت قابلیت جستجوی گوگل از طریق کورتانا را حذف کرد

مایکروسافت قابلیت جستجوی گوگل از طریق کورتانا را حذف کرد

مایکروسافت روز گذشته در پستی وبلاگی به این نکته اشاره کرد که کاربران ویندوز ۱۰ دیگر نمی‌توانند از موتورهای جستجوی دیگر مانند گوگل برای جستجو توسط دستیار صوتی کورتانا استفاده کنند. این شرکت در ادامه توضیح داد که این حرکت برای حفظ یکپارچگی سیستم جستجو در ویندوز است. در ادامه با زومیت همراه باشید.

کورتانا، دستیار صوتی هوشمند مایکروسافت است که کاربران زیادی از آن برای انجام امور مختلف از جمله جستجوی داخلی و اینترنتی استفاده می‌کنند. یکی از قابلیت‌های مفید این دستیار هوشمند قابلیت جستجو توسط گوگل بود که روز گذشته مایکروسافت به طور رسمی این قابلیت را حذف کرد. دلیل این شرکت برای حذف قابلیت جستجوی گوگل توسط کورتانا، حفظ یکپارچگی جستجو در سیستم‌عامل مایکروسافت عنوان شده است.

این حرکت مایکروسافت در پاسخ به برخی فعالیت‌های کاربران مانند استفاده از افزونه‌های مرورگر یا تغییرات رجیستری است که توسط آنها، گوگل به جای بینگ به عنوان موتور جستجوی کورتانا انتخاب می‌شد. شرکت در ادامه‌ی توضیحاتش برای این عمل این‌گونه توضیح می‌دهد که انجام جستجوی دقیق و مفید برای کاربران در تمامی محیط‌های ویندوز، نیازمند یکپارچگی کامل بین کورتانا، بینگ و مرورگر اج است. البته کاربران هنوز می‌توانند از گوگل و دیگر موتورهای جستجو در حالت جستحو در مرورگر اینترنت استفاده کنند.

اگرچه این حرکت مایکروسافت عجیب بود، اما می‌توان آن را عقلانی نیز توصیف کرد. چرا که هر دو دستیار صوتی اپل و گوگل نیز موتورهای جستجوی خود را به طور پیش‌فرض در نظر گرفته‌اند که البته این حرکت نیز با انتقاد بسیاری از کارشناسان روبرو بوده و به عقیده‌ی آنها مصداق مخالفت با آزادی انتخاب کاربر است.

به هر حال خبر منتشر شده برای بسیاری کاربران که از افزونه‌های مختلف برای جستجو توسط گوگل استفاده می‌کردند، ناراحت کننده است. از طرفی این حرکت یک تغییر مسیر بزرگ برای شرکتی است که به تازگی عنوان کرده سیستم‌عاملش بیش از سیستم‌عامل رقبا قابلیت شخصی‌سازی دارد.

نظر شما چیست؟ آیا با این حرکت مایکروسافت، محبوبیت موتور بینگ افزایش پیدا می‌کند و کاربران به استفاده از آن ترغیب می‌شوند و یا این که حرکتی مخالف آن‌چه که مایکروسافت تصور می‌کند اتفاق می‌افتد و محبوبیت دستیار صوتی کورتانا کاهش می‌‌یابد؟

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده