هواوی و لایکا بیانیه مشترکی در رابطه با دوربین P9 منتشر کردند

هواوی و لایکا بیانیه مشترکی در رابطه با دوربین P9 منتشر کردند

هواوی در هنگام معرفی پرچمدار جدید خود یعنی P9‌، بر کیفیت بالای دوربین این گوشی هوشمند تاکید زیادی داشت و با اشاره به همکاری با شرکت باسابقه لایکا نوید یک دوربین فوق‌العاده را به خریدارن داد. حالا پس از شایعاتی که حکایت از نقش نه چندان مهم لایکا در توسعه این دوربین داشتند، هواوی و لایکا بیانیه‌ای را در این زمینه منتشر کرده‌اند. 

هفته گذشته مشخص شد که شرکت چینی Sunny Optical ماژول دوربین گوشی هوشمند پرچمدار جدید هواوی را ساخته است. از این رو به تازگی هواوی و لایکا بیانیه مشترکی در رابطه با نوع همکاریشان در ساخت دوربین گوشی هوشمند P9 هواوی ارائه کرده‌اند. 

در این بین به نظر می‌رسد که هواوی و لایکا از نتیجه‌ای که محافل مختلف با انتشار این خبر گرفتند راضی نیستند. در پی انتشار خبر تولید ماژول دوربین P9 هواوی توسط شرکت چینی Sunny Optical بسیاری به این نتیجه رسیدند که بخش عمده ماجرای همکاری هواوی و لایکا در واقع یک حرکت بازاریابی بوده و این همکاری چندان در سطح همکاری‌هایی که پیش از این بین شرکت‌هایی مثل نوکیا و کارل زایس دیده بودیم، نیست.

در این بیانیه هواوی و لایکا تلاش کرده‌اند که ابعاد همکاری دو طرفه خود را برای عموم روشن کنند. اما در این بیانیه هم ابهاماتی وجود دارد. در ادامه نکات مهم بیانیه هواوی  و لایکا را با هم مرور می‌کنیم.   

توسعه مشترک، ارزیابی و بهینه‌سازی طراحی اپتیکال مطابق با استانداردهای لایکا 

می‌توانیم از جمله بالا دو برداشت داشته باشیم. اگر بخواهیم خوشبین باشیم باید بگوییم که لایکا به هواوی کمک کرده تا  سیستم لنز دوربین را طراحی کند ولی اگر بخواهیم بدبین باشیم می‌توانیم بگوییم که لایکا به هواوی کمک کرده تا از بین ماژول‌های ساخت Sunny Optical یکی را که برخی از استانداردهای لایکا را رعایت می‌کرده است، انتخاب کند. البته شاید برای اظهار نظر بهتر در این مورد خوب باشد که تا کالبد شکافی P9 هواوی از سوی مراجع معتبر صبر کنیم. 

توسعه مشترک ساختار مکانیکی ماژول دوربین برای کاهش تار بودن تصاویر

دیدگاه مثبت اندیش: لایکا و هواوی به سختی با هم همکاری کرده‌اند تا اطمینان حاصل کنند که نور فلش تاثیر بدی روی تصاویر گرفته شده با دوربین نمی‌گذارد. اما اگر بخواهیم کمتر دید مثبت به این قضیه داشته باشیم، شاید لایکا تمامی نمونه‌های طراحی شده دوربین P9‌ را تست کرده و از بین آن‌ها گزینه‌ای را که فکر می‌کرده بهتر از بقیه کار می‌کند به هواوی پیشنهاد داده است. 

تعریف کیفیت عکاسی با توجه به پارامترهایی مثل رنگ واقعی، تراز سفیدی، اکسپوژر، داینامیک رنج، شارپ بودن و نویزهای تصویر

در بهترین حالت، لایکا به هواوی در توسعه مجموعه‌ای از قوانین و راهنماها برای تعریف کیفیت عکس خوب کمک کرده است. این چیز خوبی است و البته چیزی که اکثر مردم انتظارش را دارند این است که لایکا به هواوی بگوید که تصویر خوب باید چه شکلی باشد و هواوی تلاش کند تا دوربین‌هایی بسازد که نتیجه عکاسی با آن‌ها به تعریف لایکا از عکس خوب حداقل تا جایی که ممکن است، نزدیک باشد.

پردازش داده‌های تصویر با کمک تجربه طولانی مدت لایکا در حوزه پردازش اپتیکال و سیگنال

این نکته به نوعی اشاره به مورد قبلی البته با کمی جزئیات بیشتر است. اما بازهم چندان روشن نیست. می‌توانیم فرض کنیم که لایکا به تنظیم کردن سنسور کمک کرده که البته این باز هم در حد یک فرضیه است. 

تعریف استانداردهای دقیق کیفی و الزامات تولیدی برای تولید سریالی توسط هواوی برای تضمین کیفیت پایدار و بالای تصاویر

تضمین کیفیت  هم از آن دست حرف‌هایی است که معمولا شرکت‌ها برای بازار گرمی می‌زنند. با این اوصاف از بیانیه مشترک هواوی و لایکا چه چیزی دستگیرمان می‌شود؟ اول از همه این که هواوی و لایکا و البته بخصوص هواوی می‌خواهند که شما به عنوان خریدار باور کنید که لایکا در تولید ماژول دوربین P9 نقش موثری ایفا کرده است حتی اگر واقعیت چیزی جز این باشد. البته هنوز هم این لنزها را می‌توانیم مورد بحث و بررسی بیشتر قرار دهیم.  اگر واقعا با یک طراحی اورجینال لایکا-هواوی روبرو باشیم شاید واقعا ماژول دوربین P9 چیز خاصی از آب درآمده باشد.

البته بررسی‌هایی که تا این لحظه در مورد P9 هواوی منتشر شده است نیز از دوربین این گوشی هوشمند به عنوان یکی از بهترین دوربین موجود در گوشی‌های هوشمند حال حاضر دنیا یاد کرده‌اند. به هر حال وقتی P9 به دست خودمان برسد در بررسی تخصصی زومیت از پرچمدار جدید هواوی بهتر می‌توانیم نظر خود را در مورد میزان کیفیت دوربین P9‌ ارائه کنیم. 

منبع androidpolice
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده