پیش بینی کاهش درآمد کوالکام در اثر کاهش فروش گوشی های هوشمند در سه ماهه دوم ۲۰۱۶

پیش بینی کاهش درآمد کوالکام در اثر کاهش فروش گوشی های هوشمند در سه ماهه دوم ۲۰۱۶

کوالکام پیش‌بینی خود از گزارش مالی مربوط به سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۶ را منتشر کرده که آمار ارائه شده در آن از برآوردهای انجام شده توسط تحلیل‌گران پایین‌تر است. این کمپانی انتظار دارد تا تراشه‌های کمتری را روانه‌ی بازار کند که این موضوع برای تراشه‌های گوشی‌های هوشمند که اصلی‌ترین تجارت این کمپانی آمریکایی را شامل می‌شود، صدق می‌کند. با زومیت همراه باشید.

کمپانی کوالکام پیش بینی خود از گزارش مالی سه ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی را منتشر کرده که نمی‌توان نشانه‌های پیشرفت را در آن مشاهده کرد؛ چراکه کوالکام انتظار دارد تا حتی آماری پایین‌تر از پیش‌بینی‌ تحلیل‌گران را ارائه کند. اطلاعات ارائه شده توسط کوالکام نشان از این دارد که تراشه‌های عرضه شده به بازار در سه ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی با کاهش روبرو خواهد شد که این موضوع برای تراشه‌های مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند که تجارت اصلی کوالکام را نیز شامل می‌شود، صادق است.

پس از انتشار پیش‌بینی این کمپانی، سهام کوالکام بیش از ۳ درصد سقوط کرد و به ۵۰.۵۰ دلار رسید. کوالکام که بزرگ‌ترین مشتریان آن دو کمپانی اپل و سامسونگ هستند، اعلام کرده که انتظار دارد تا عرضه‌ی تراشه‌هایش بین ۱۳ تا ۲۲ درصد کاهش یافته و ۱۷۵ تا ۱۹۵ میلیون برسد.

این کمپانی اعلام کرده که پیش‌بینی می‌کند تا عرضه‌ی تراشه‌های 4G و 3G در فصل جاری با افزایشی ۸ درصدی روبرو شود که البته همین افزایش فروش نیز کمتر از پیش بینی ۱۰ درصدی انجام شده است.

در کنار کاهش فروش گوشی‌های هوشمند که یکی از عوامل کاهش عرضه‌ی تراشه‌های مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند است، اقدام شماری از تولیدکنندگان برای ورود مستقل به حوزه‌ی طراحی و تولید تراشه باعث شده تا فروش محصولات کوالکام نیز همچون گذشته رونق نداشته باشد. از این بین می‌توان به کمپانی‌هایی سامسونگ، ال‌جی، هواوی، اپل و شمار دیگری از کمپانی‌ها اشاره کرد.

کوالکام انتظار دارد تا در جریان سه ماهه‌ی جاری، به ازای هر قطعه از سهم خود درآمدی ۹۰ سنتی تا یک دلاری را به جیب بزند. تحلیل‌گران البته انتظار بالاتری دارند؛ چراکه رقم اعلام شده توسط آن‌ها به درآمد ۱.۰۲ دلاری به ازای هر سهم اشاره می‌کند.

گارتنر، با انتشار گزارشی اعلام کرده که انتظار دارد تا در سه ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی، میزان افزایش فروش گوشی‌های هوشمند برای اولین بار یک رقمی باشد. اپل نیز به عنوان یک کمپانی کاربلد که بیشترین درآمد را از محل فروش گوشی‌های هوشمند به جیب می‌زند، انتظار دارد تا برای اولین بار در ۱۳ سال اخیر شاهد کاهش فروش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته باشد.

عدم وجود آمار دقیق در مورد میزان فروش گوشی‌های هوشمند، نقش تعیین کننده‌ای در تعیین درآمد کوالکام دارد؛ بطوریکه می‌تواند در آمدی ۵.۲ تا ۶ میلیارد دلاری را عاید کوالکام نماید. با این حساب درآمد کوالکام در بازه‌ای خواهد بود که می‌تواند شاهد کاهش ۱۱ درصدی یا افزایش ۳ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن باشد.

هرچند تولید و عرضه‌ی تراشه‌ را باید بزرگ‌ترین کسب و کار کوالکام بدانیم؛ اما ارائه‌ی گواهی استفاده از فناوری‌های این کمپانی درآمد بیشتری را روانه‌ی این کمپانی می‌کند. البته کوالکام درگیر نهایی کردن دو توافق برای ارائه‌ی گواهی در بزرگ‌ترین بازار خود یا همان کشور چین است.

کوالکام اخیرا توافقنامه‌های متعددی را با کمپانی‌هایی نظیر کوالکام به امضا رسانده و شماری از کمپانی‌های چینی نیز برای استفاده از فناوری‌های این کمپانی در حال مذاکره با کوالکام هستند. درآمد کلی کوالکام در سه ماهه‌ی گذشته شاهد کاهشی ۱۲ درصدی بود که چهارمین فصل رو به افول را با کاهش درآمد برای این کمپانی رقم زده است. البته کاهش ۱۹.۵ درصدی در پایان ۲۷ مارس سال جاری، کمتر از پیش‌بینی کاهش ۲۳ درصد است که انتظار می‌رفت.

درآمد خالص کوالکام نیز با افزایش ۱۰.۵ درصدی به ۱.۱۶ میلیارد دلار رسیده است. باید دید که این آمار تا چه اندازه به واقعیت خواهند پیوست.

منبع venturebeat
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده