نامه سرگشاده اپل، گوگل و مایکروسافت علیه لایحه جدید دولت آمریکا

نامه سرگشاده اپل، گوگل و مایکروسافت علیه لایحه جدید دولت آمریکا

دو سناتور آمریکایی به تازگی لایحه‌ای بحث برانگیز را ارائه کره‌اند که طبق آن شرکت‌های فناوری در زمان‌های خاص مجبور خواهند شد دستگاه‌های خود را برای مسائل امنیتی، قفل‌گشایی گنند. شرکت‌هایی مانند گوگل، مایکروسافت، اپل و آمازون، طی نامه‌ای سرگشاده نگرانی خود را نسبت به این لایحه اعلام کرده‌اند. در ادامه با زومیت همراه باشید.

سناتورهای آمریکایی، ریچارد بر (Richard Burr) و دیان فاینستاین (Dianne Feinstein) به تازگی لایحه‌ای ارائه‌ کرده‌اند که شرکت‌های سازنده‌ی تلفن همراه را مجبور می‌کند در مواقعی که دادگاه تشخیص دهد، اطلاعات موجود بر روی دستگاه‌هایشان را قفل‌گشایی کنند. این لایحه اعتراض برخی شرکت‌های تکنولوژی مانند گوگل، مایکروسافت و اپل را به دنبال داشته است.

۴ سازمان‌ رسمی آمریکا، یعنی اداره‌ی نظارت بر اصلاحات دولتی، انجمن صنعت ارتباطات و کامپیوتر، ائتلاف زیرساخت‌های اینترنت و انجمن نرم‌افزارهای سرگرمی، این لایحه را امضا کرده‌اند. علاوه بر گوگل، مایکروسافت، اپل و آمازون که نامه‌ی سرگشاده‌ی خود را این هفته منتشر کردند، شرکت‌هایی مانند فیسبوک، Ebay، نت‌فلیکس و دراپ‌باکس نیز به این لایحه اعتراض کرده‌اند.

در متن این نامه‌ی سرگشاده آمده است: "هرگونه درخواست اجباری رمزگشایی، مانند آنچه در این لایحه آمده است، می‌تواند عواقب ناخواسته‌ای داشته باشد. این درخواست دولتی باعث می‌شود تا شرکت‌ها، درخواست‌های دولت را ارجح‌تر از دیگر سیاست‌های خود مانند حفاظت از اطلاعات دیجیتال کاربران قرار دهند. اگر دولت آمریکا چنین اقدامی را انجام دهد، هیچ تضمینی نخواهد بود که دیگر دولت‌های جهان چنین قانونی را تصویب نکنند و بدین ترتیب امنیت اطلاعات در سرتاسر جهان در معرض خطر خواهد بود." امضا کنندگان نامه در ادامه به این نکته اشاره می‌کنند که نگرانی اصلی آنها، سوء استفاده‌های شخصی است که ممکن است در بدنه‌ی دولت نسبت به این قانون انجام شود.

پیش‌نویس این لایحه به طور رسمی هفته‌ی گذشته منتشر شد و می‌توان دلیل نگارش آن را دعوای اخیر اپل با FBI بر سر قفل‌گشایی گوشی آیفون یک تروریست دانست. به هر حال پیش‌نویس این لایحه با اعتراضات زیادی از طرف انجمن‌های آزادی‌خواه آمریکایی مانند ACLU و Electronic Frontier Foundation و نیز یک سناتور آمریکایی به نام Ron Wyden مواجه شده که گفته است بر علیه آن رای خواهد داد.

اما افرادی که از لایحه پشتیبانی می‌کنند عنوان کرده‌اند که تصویب چنین قانونی برای حمایت از امنیت جامعه الزامی است و هیچ فرد یا شرکتی، ارجح‌تر از قانون نیست. سناتور فاینستاین در نطقی که در دفاع از این لایحه ارائه داده بود، عنوان کرده بود که تصویب این لایحه، تضمین این مورد است که اگر دادگاهی برای دسترسی به اطلاعات، حکمی را صادر کند، شرکت یا فرد مورد نظر باید از حکم آن دادگاه تبعیت کند و اطلاعات رمزگشایی شده را در اختیار دادگاه قرار دهد.

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده