سامسونگ هنوز برای تصاحب شارپ فرصت دارد

سامسونگ هنوز برای تصاحب شارپ فرصت دارد

در حالی که تصور می‌شد فاکسکان به عنوان خریدار نهایی کمپانی شارپ معرفی شود، ولی این اتفاق هنوز رخ نداده است. فاکسکان مبلغ پیشنهادی خود را کاهش داده و شارپ قصد دارد به پیشنهاد دیگری فکر کند. بنابراین هنوز سامسونگ می‌تواند شانس تصاحب شارپ را داشته باشد.

تا چند روز قبل، از فاکسکان به عنوان تنها خریدار قطعی شارپ نام برده می‌شد و در حالی که به نظر می‌رسد معامله‌ی میان این دو کمپانی به لحظات پایانی خود نزدیک شده، ولی همه چیز به تعویق افتاد. از طرفی فاکسکان قیمت خرید شارپ را ۸۹۸ میلیون دلار کاهش داده و از طرف دیگر کمپانی ژاپنی قصد دارد به پیشنهادات دیگری فکر کند.

شارپ یکی از کمپانی‌ها مشهور در زمینه‌ی تولید انواع نمایشگر به ویژه صفحه نمایش گوشی‌های آیفون است. همان طور که می‌توان حدس زد، سامسونگ یکی از گزینه‌هایی است که به عنوان خریدار شارپ مطرح شده است. این غول کره‌ای ۳ درصد از سهام شارپ را به مبلغ ۹۳ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ میلادی خریداری کرده و قصد دارد با خرید کامل شارپ بخش تولید نمایشگرها خود را گسترش دهد.

لی جائه یونگ، قائم مقام سامسونگ الکترونیکس هفته‌ی گذشته به ژاپن سفر کرده و این موضوع شایعه‌ی پیشنهاد سامسونگ به شارپ را تقویت کرده است. به نظر می‌رسد پیشنهاد سامسونگ جدی است و همچنان این غول کره‌ای شانس تصاحب شارپ را دارد.

در حالی که سامسونگ از سهامداران شارپ به شمار می‌رود و از طرف دیگر روی محصولات رده‌بالا و پرچمدار خود نظیر گوشی‌های سری گلکسی نوت، گلکسی اس، گلکسی اِی و حتی برخی مدل‌های گلکسی اس مینی (و تعدادی از گوشی‌های تایزنی سری Z) از پنل‌های امولد استفاده می‌کند، ولی همچنان برای انواع مانیتور، تلویزیون و تبلت‌هایی چون تب‌پرو ۱۰.۱، تب‌پرو ۱۲.۲ و نوت‌پرو ۱۲.۲، به پنل‌های LCD نیاز دارد.

مذاکرات میان سامسونگ و شارپ با توجه به اختلاف میان فاکسکان و شارپ می‌تواند روی رابطه سامسونگ و اپل نیز موثر باشد. سال ۲۰۱۴ میلادی گزارشی منتشر شده بود که شارپ قصد دارد تجهیزات تولیدی موجود در کارخانه‌ی Mie Prefecture Kameyama Plant No.1 را به مبلغ ۲۹۳ میلیون دلار از اپل خریداری کند.

به نظر می‌رسد یکی از هدف‌های شارپ این است که وابستگی کامل خود به اپل را به حداقل برساند. این کمپانی ژاپنی به خوبی می‌داند اپل به طور ناگهانی شرکای خود را تغییر می‌دهد و ممکن است شرایط دیگر تامین کننده‌ها برای شارپ نیز تکرار شود. با این وجود اپل پیش‌تر از شارپ خواسته بود که درصورت نهایی شدن توافق، برای سامسونگ پنل نمایشگر تولید نکند.

به تازگی سامسونگ اطلاعاتی به دست آورده که نشان از ثبت توافق میان اپل، شارپ، نوکیا، اریکسون و فیلیپس دارد. این موضوع می‌تواند تنش‌های میان غول کره‌ای و رقیب آمریکایی خود را افزایش دهد.

حالا باید منتظر ماند و دید سرانجام این معامله به کجا ختم می‌شود. فاکسکان قصد دارد با خرید شارپ، وابستگی‌اش به اپل را کمتر کند، شارپ تمایل دارد همچنان در بازار حاضر باشد حتی به قیمت فعالیت زیر پرچم کمپانی دیگر، سامسونگ توانسته به خوبی بازار را از دست شارپ درآورد و از طرفی اپل اجازه‌ی نمی‌دهد شارپ برای سامسونگ پنل‌های LCD تولید کند. اگر سامسونگ بتواند در این معامله پیروز شود، اپل چاره‌ای ندارد جز اینکه یک بار دیگر به سامسونگ تکیه کند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده