سرعت انتقال داده باز هم رکورد شکست؛ ۱.۱۲۵ ترابیت بر ثانیه

یک‌شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۲
مطالعه 2 دقیقه
دنیایی را تصور کنید که دانلود ویدیوی‌های HD کمتر از ۱ ثانیه طول می‌کشد. دنیای که در آن صفحه وب‌سایت‌ها قبل از اینکه حتی انگشت خود را از روی دکمه اینتر بردارید، لود شده‌اند. دانشمندان هر روز بیشتر تلاش می‌کنند تا به این سرعت از انتقال اطلاعات برسیم. امروز باز هم رکورد انتقال داده جا به جا شد و عدد ۱.۱۲۵ ترابیت بر ثانیه به ثبت رسید.
تبلیغات

 بر اساس مطالعه‌ای که محققان شبکه نوری در دانشگاه لندن انجام داده‌اند، نرخ سرعت انتقال داده را به 1.125 ترابیت بر ثانیه رسانده‌اند. این سرعت انتقال می‌تواند حجم بسیار زیادی را شامل شود و رکورد بالاترین سرعت انتقال داده‌ای که تاکنون ثبت شده را بشکند.

محقق ارشد این تیم تحقیقاتی در ایمیلی که به وب‌سایت Mashable ارسال کرده گفته که این میزان ارسال و دریافت داده به این معنی است که می‌توان تمام فصل‌های سریال Game of Thrones را در کمتر از یک ثانیه دانلود کرد.

جالب اینجاست که پنج فصل سریال تلویزیونی گیم آف ترونز با کیفیت HD حجمی به اندازه ۱۲۰ گیگابایت دارد و برای اینکه تمام این حجم را در کمتر از ۱ ثانیه دانلود کنید باید سرعت دانلودی برابر با ۹۶۰ گیگابیت بر ثانیه داشته باشید.

این سرعت نسبت به ارتباط‌های معمول حال حاضر نزدیک به ۱۰۰٫۰۰۰ برابر سریع‌تر است و این سرعت فعلا تنها در آزمایشگاه‌ها امکان پذیر است. این تیم هم تنها به شکلی توانسته به این رکورد سرعت برسد که ۱۵ فرستنده جریان پایین را در درون یک سوپر کانال ترکیب کند.

نظر شما درباره این سرعت غیر قابل باور چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات