سایت آپارات به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی از دسترس خارج شد [به‌روزرسانی: رفع مشکل]

سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۵
مطالعه 3 دقیقه
مدیرعامل آپارات اعلام کرد به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی شرکت ثبت‌کننده‌ی دامنه، سایت آپارات از دسترس خارج شده است.

وب‌سایت و اپلیکیشن آپارات از ساعاتی پیش از دسترس کاربران خارج شد و احتمال داده می‌شد این اختلال به‌دلیل مشکلات فنی رخ داده است؛ اما مدیرعامل شرکت دلیل این اختلال را تحریم‌های بین‌المللی عنوان کرد. محمدجواد شکوری، مدیرعامل آپارت، با انتشار توییتی اعلام کرد به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی شرکت ثبت‌کننده‌ی دامنه، این سایت بدون اطلاع قبلی و ناگهان از دسترس خارج شده است.

او همچنین اعلام کرد برای رفع مشکل در حال انتقال به شرکت ثبت دامنه‌ی جدید هستند و درباره‌ی رفع زودتر این مشکل اظهار امیدواری کرد. او در توییت خود نوشت:

اختلالات وب‌سایت آپارات ازطریق رادار ابرآروان (سامانه‌ای برای نظارت برخط وضعیت اینترنت کشور) نیز با خطوط طوسی‌رنگ دیده می‌شود.

مدیرعامل آپارات در مورد جزئیات بیشتر این اتفاق گفت نیمه شب گذشته ایمیلی از شرکتی که در آن ثبت دامنه انجام شده دریافت کرده‌اند و بعد از آن دسترسی به سایت به‌صورت تدریجی مختل شده است و با به‌روزرسانی DNSها دسترسی تمامی کاربران به سایت متوقف خواهد شد. او در پاسخ به این سؤال که چرا با وجود تحریم‌های همیشگی زودتر به فکر تغییر شرکت ثبت دامنه نیفتاده‌اند گفت:

وی در ادامه اضافه کرد در حال حاضر برای جلوگیری از هر مشکلی در حال تلاش برای گرفتن سرویس از یک شرکت ثبت‌کننده‌ی دامنه‌ی اروپایی هستند که با وجود تحریم از سوی آمریکایی‌ها امکان ارائه‌ی سرویس به آن‌ها را دارند. این فرایند انتقال ممکن است بین ۱ تا ۱۴ روز زمان ببرد اما امیدوار هستند با پیگیری، روند انجام کار را تسریع کنند.

شکوری همچنین در مورد پخش پایانی توییت خود و مشکلات و موانع داخلی توضیح داد:

وی مدتی پیش به دلیل انتشار ویدئویی که مسئولیت آن براساس قانون برعهده‌ی کاربر منتشرکننده است به دادسرای ارشاد فراخوانده شد و در نهایت بعد از سه ساعت بازداشت و با قرار وثیقه‌ی ۵۰۰ میلیون توانست تاکنون آزاد باشد.

در تماس زومیت نیز، آپارات اطلاعاتی در مورد مشکلات پیش آمده ارائه نداد و باید دید در روزهای آینده این مشکل چگونه برطرف خواهد شد.

به‌روزرسانی: محمدجواد شکوری، مدیرعامل آپارات با انتشار توییتی اعلام کرد مشکل سایت آپارات در کم‌تر از ۱۰ ساعت برطرف شده است و همه‌ی سرویس‌ها صد درصد فعال هستند. وی در توییت خود نوشت:

مطالب مشابه

نظرات