آذری جهرمی: تحول نظام بانکی ایران با فناوری بلاک چین امکان‌پذیر است

آذری جهرمی: تحول نظام بانکی ایران با فناوری بلاک چین امکان‌پذیر است

وزیر ارتباطات، فناوری بلاک‌چین را عامل اصلی تحولات عظیم در پیکره‌ی ارتباطات و نظام مالی و اقتصادی دنیا می‌داند و معتقد است استفاده از این فناوری نظام بانکداری ایران را متحول خواهد کرد.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات به‌کارگیری فناوری‌های نوین و کارآمدی مانند بلاک‌چین را دلیل اصلی تغییر و تحولات در نظام اقتصادی و مالی دنیا می‌داند و معتقد است مسئولان نظام اقتصادی و مالی ایران نیز باید با در نظر گرفتن نکات مثبت فناوری بلاک‌چین از قابلیت‌های آن استفاده کنند.

وزیر ارتباطات پیش‌تر نیز اعلام کرده بود پیکره‌ی اینترنت در حال انتقال به پروتکل بلاک‌چین است و قصد ندارند با آن مقابله کند. وی با تأکید بر این‌که که در مقابل بلاک‌چین بازگشت به عقب معنی ندارد گفت:

بدون شک فناوری بلاک‌چین در چند سال آینده‌ تحولاتی زیرساختی و عظیم در پیکره‌ی ارتباطات و نظام مالی و اقتصادی، اینترنت اشیاء و سایر حوزه‌ها ایجاد خواهد کرد و باید برای همگام‌‌شدن با این فناوری ساختارهای کشور با تغییرات منطبق شود که در غیر این صورت در حوزه فناوری عقب ماندگی خواهیم داشت.

محمد جواد آذری جهرمی

وزیر ارتباطات همچنین معتقد است کارکرد رمز ارزها و فناوری بلاک‌چین در بیت‌کوین خلاصه نمی‌شود و موضوع ارزهای رمزنگاری و بلاک‌چین باید به طور جدی پیگیری شود. به گفته‌ی وی گسترش و استفاده از ارزهای رمزپایه یکی از مسائل مهم تحول نظام‌های پرداخت جهان است و باید در ایران نیز جدی گرفته شود. وی در خصوص تحول نظام بانکی اظهار داشت:

نظام بانکداری الکترونیکی کشور ما تا به امروز بر اساس خدمات ابری بوده و تغییر زیرساخت‌های بانکی ما با استفاده از فناوری بلاک‌چین و کاربردهای متعدد و بی‌نظیر آن می‌تواند نظام بانکداری ایران را متحول کند و با استفاده از زیرساخت‌های نوین به سوی بانکداری دیجیتال گام برداشت.

وزیر ارتباطات، هشتمین همایش بانکداری الکترونیک که در بهمن ماه سال جاری و با عنوان «انقلاب بلاک‌چین» برگزار خواهد شد را فرصت مناسبی برای ایجاد موقعیت هم‌افزایی برای تحقق تحول در نظام بانکداری با استفاده از بلاک‌چین و بررسی دیدگاه‌های مختلف در این زمینه می‌داند.

بحث و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات صنعت بانکداری الکترونیک، فناوری زنجیره‌ی بلوکی و دفاتر توزیع‌شده، رمز ارزها، سامانه‌های پرداخت جایگزین، فناوری‌های مالی، پرداخت و بانکداری باز، تقلب، پولشویی، کلاه‌برداری و روش‌های مقابله با آن و تحول دیجیتال از محورهای این همایش دیجیتال است.

منبع ایبنا
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده