استفاده از سیمکارت رایگان برای فعال‌سازی گوشی؛ از راه‌های دور زدن رجیستری

سه‌شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
از زمان اجرای طرح رجیستری، اگر چه مسئولان و مجریان اعلام کرده بودند که احتمال تقلب وجود ندارد؛ اما ظاهرا افرادی توانسته‌اند روش‌هایی برای دور زدن آن پیدا کنند.
تبلیغات

پس از اجرای کامل طرح رجیستری، اخباری از این دست که قاچاق گوشی به کشور صفر شد یا میزان واردات گوشی به کشور چندصد درصد افزایش یافت هرازگاهی منتشر می‌شود. اما واردات گوشی به‌شکل مسافری یا فعال کردن گوشی‌هایی که به روش‌های غیرقانونی به کشور وارد شده، شاید به نام قاچاق خوانده نشود؛ اما به هر حال از راه غیرقانونی وارد شده است.

با همه‌ی این اوصاف، امروز خبری در کانال‌های تلگرام دست‌به‌دست می‌شود که حاکی از کشف روشی تازه برای دور زدن طرح رجیستری است.

از اوایل اجرای طرح رجیستری گوشی‌های موبایل، امکان ثبت تعداد زیادی گوشی با یک سیم‌کارت وجود داشت که این موضوع باعث سوءاستفاده‌های بسیاری شد و از اوایل ماه جاری مصوب شد که با هر سیم‌کارت فقط امکان رجیستر ۱۰ دستگاه گوشی وجود دارد. با این حال قاچاقچیان کوتاه نیامدند و روش جدیدی برای رجیستر کردن گوشی ها و دور زدن طرح ابداع کرده‌اند.

شیوه‌ی کار به این ترتیب است که فروشندگان، سیم‌کارت ۴۷۰۰ تومانی ایرانسل را به مشتریان خود به رایگان هدیه می‌دهند و برای فعال‌سازی سیم‌کارت، از آنها می‌خواهند کپی کارت ملی خود را تحویل دهند. پس از دریافت کارت ملی، فروشنده‌ی سیم‌کارت به مشتری اعلام می‌کند که سیم‌کارت وی ظرف چند روز کاری آینده آماده می‌شود؛ این درحالی است که پیشتر سیم‌کارت فروخته‌شده در لحظه در اختیار مشتری قرار می‌گرفت.

پس از فعال‌سازی، فروشنده سیم‌کارت را به واردکننده‌ی موبایل تحویل می‌دهد و او گوشی‌هایی را که به‌صورت قاچاق وارد کرده، به اسم گوشی مسافری رجیستر می‌کند و دیگر گرفتار تعزیرات و گمرک و توقیف گوشی و قیمت‌گذاری نمی‌شود. فروشنده سیم‌کارت هم از قاچاقچی ۵۰ هزار تومان دریافت می‌کند و پس از دو یا سه روز، سیم‌کارت هدیه را به مشتری تحویل می‌دهد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات